Rośliny to ozdoba każdej łazienki bez względu na jej stylistykę czy wymiary. Oczywiście pomieszczenie z oknem nadaje się najlepiej do utrzymania botanicznych okazów, jednak nawet w ciemnej łazience można stworzyć dobre warunki do ich pielęgnacji, o ile wybierze się odpowiednie gatunki.
Rośliny to ozdoba każdej łazienki bez względu na jej stylistykę czy wymiary. Oczywiście pomieszczenie z oknem nadaje się najlepiej do utrzymania botanicznych okazów, jednak nawet w ciemnej łazience można stworzyć dobre warunki do ich pielęgnacji, o ile wybierze się odpowiednie gatunki.
Chodzi przede wszystkim o dostęp światła. Rośliny go potrzebują, by dzięki fotosyntezie zapewnić sobie niezbędne substancje odżywcze. Kilka tygodni bez światła jest zabójcze dla wszystkich, nawet najbardziej odpornych roślin cieniolubnych, jak bluszcze czy paprocie. Jeśli do łazienki nie wpadają promienie słoneczne, należy zadbać o sztuczne oświetlenie, najlepiej padające na rośliny od góry z odległości 40-50 cm. Mogą to być tradycyjne jarzeniówki czy żarówki energooszczędne. Światło dzienne doskonale imitują również lampy ledowe. Oznacza to oczywiście podwyższenie kosztów zużycia energii, gdyż powinny świecić się one przynajmniej 10 godzin na dobę.
Rośliny cieniolubne w łazience
Aby uniknąć wyższych rachunków za prąd, ciesząc się zielenią w ciemnej łazience, można zastosować inny sposób, a mianowicie kupić po dwie sztuki każdej z roślin i co tydzień zamieniać je miejscami, przenosząc je np. z łazienki do umiarkowanie nasłonecznionego pokoju. Takie zamiany doskonale zniesie np. skrzydłokwiat czy zamiokulkas.
Pamiętaj, że aby rośliny w łazience rosły bujnie i miały piękne liście, nie powinny być narażone na opary detergentów, dezodorantów czy lakierów do włosów. Po ich zastosowaniu powinno się przewietrzyć pomieszczenie, otwierając drzwi.
Rośliny cieniolubne w łazience
Gatunki lubiące trzymać się w cieniu, niemniej jednak wyglądające okazale, będą idealne do łazienki bez okna. Rośliny cieniolubne to dobry wybór, zwłaszcza w przypadku okazów, które dodatkowo dobrze znoszą panującą w łazience wilgoć. Godne polecenia są paprocie, które świetnie prezentują się w wiszących wysoko doniczkach czy na wyższych półkach. Idealne do ciemnej łazienki są też bluszcze, które pięknie wspinają się po ścianach , a nawet mogą stworzyć naturalną, dzielącą przestrzeń przesłonę, o ile zapewnisz im stabilne podparcie.
Rośliny cieniolubne w łazience
Do lubiących wilgoć i niezbyt intensywne światło żywych dekoracji należą również palmy. Ustawione na podłodze w łazience w dużych donicach, potrzebują jednak większej przestrzeni, niż oferuje w bloku przeciętna łazienka o wymiarach 2x2 metry.
Rośliny cieniolubne w łazience
Jest wiele roślin dobrze znoszących panujący w łazience klimat i niewymagających bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Są to np. aglaonema o owalnych, plamistych liściach, która kocha stale wilgotne podłoże i ciepło (poniżej 18°C przestaje rosnąć) czy fikus pnący o zdrewniałej łodydze i zielonych pnączach - najlepiej rośnie z daleka od okna, jest wrażliwy na zbyt mokre podłoże.
Rośliny cieniolubne w łazience
Wśród roślin cieniolubnych wyróżnia się też fitonia - pod wpływem intensywnego światła traci ona dekoracyjne liście, lubi wilgotne i ciepłe powietrze nawet do 30°C. Dobrze prezentuje się w kompozycjach kilku odmian o różnych barwach ulistnienia - od bladozielonych po czerwone. Dość egzotycznie wygląda kalatea (ostrzeszyn) o krzewiastym pokroju i dużych, purpurowych od spodu liściach. Podlewana niezbyt zimną wodą i dość często zasilana, udekoruje łazienkę dodatkowo oryginalnymi pomarańczowymi kwiatami. Wspaniałą ozdobę ścian w ciemnej łazience tworzy rafidora - o ile zapewni się jej warunki do pięcia. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach, które nie są mocno doświetlone.
Rośliny cieniolubne w łazience
Do ciemnej łazienki chętnie wybiera się zroślichę stopowcową. Naturalnie rośnie ona w tropikalnych lasach, dlatego uwielbia wilgoć i cień. Jest łatwa w pielęgnacji i szybko się rozrasta. Codzienne zraszanie z powodzeniem zastąpią wodne opary po kąpieli w łazience. Zwróć też uwagę na widliczkę - każda z jej odmian charakteryzuje się oryginalnym pokrojem. Na ogół lepiej rośnie w wilgotnej łazience niż w pokoju, potrzebuje jednak umiarkowanego światła, by nie traciła koloru.
Rośliny cieniolubne w łazience
Jeżeli nie masz ręki do kwiatów, do ciemnej łazienki wybierz zielistkę - zniesie zaniedbania i stanie w ciemnym kącie, o ile tylko zapewnisz jej niezbyt obfite, lecz regularne podlewanie i zraszanie.
Coraz częstszym zabiegiem, który pozwala się cieszyć roślinami w łazience pozbawionej światła, jest aranżowanie akwarium. Rośliny akwariowe w zbiorniku ustawionym na półce czy wbudowanym we wnękę ścienną nie wymagają tyle pracy i zabiegów pielęgnacyjnych co rybki, a odpowiednie podświetlone mogą pełnić funkcję dodatkowego oświetlenia.