Trwa ładowanie...

Rośliny cebulowe - czy warto je uwzględnić w projekcie ogrodu

Rośliny cebulowe - czy warto je uwzględnić w projekcie ogroduŹródło: shutterstock
doqawdr
doqawdr

Rośliny cebulowe to ciekawa grupa roślin, którą warto uwzględnić w projekcie ogrodu. Wiele roślin cebulowych kwitnie wiosną, gdy ogród budzi się do życia, inne kwitną latem, a nawet jesienią.

Projektując ogród warto zaplanować posadzenie w nim roślin cebulowych. Można tak dobrać gatunki roślin cebulowych, że będą zdobiły ogród praktycznie przez cały sezon. Rośliny cebulowe dzielimy na te, które kwitną wiosną i te, które kwitną latem i jesienią.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Piękne kwiaty roślin cebulowych ozdabiają ogród już od wczesnej wiosny. Odpowiednio dobierając gatunki i odmiany roślin cebulowych kwitnących wiosną możemy stworzyć kolorowe rabaty obsypane od marca aż do czerwca kwiatami. Cebule roślin kwitnących wiosną sadzi się do gruntu jesienią. Ich cebule zimują w ziemi, a wiosną wyrastają z nich różnokolorowe kwiaty. Do tych roślin należą popularne tulipany, hiacynty czy narcyzy. Jako pierwsze zakwitają przebiśniegi, śnieżniki, ranniki i śnieżyce. Potem zakwitają wczesne odmiany tulipanów, krokusy, narcyzy oraz hiacynty. Kolejno pojawiają się kwiaty szafirków, szachownic, późniejszych odmian tulipanów kamasji, puszkinii, śniedków i ozdobnych czosnków. Roślin cebulowych kwitnących wiosną nie trzeba wykopywać z ziemi co roku.

Ozdobą roślin cebulowych kwitnących wiosną są przede wszystkim kwiaty. Liście zazwyczaj nie są atrakcyjne. Przy projektowaniu ogrodu należy wziąć pod uwagę, że po przekwitnięciu część nadziemna roślin cebulowych stopniowo zamiera i rośliny te przestają być ozdobą. Dlatego na rabatach obok roślin cebulowych trzeba posadzić inne rośliny (przede wszystkim byliny), których rozwijające się pędy zasłonią żółknące i usychające liście roślin cebulowych.

Z roślin cebulowych można tworzyć rabaty jednogatunkowe, na przykład z różnych odmian tulipanów kwitnących w różnych terminach. Można też na jednej rabacie posadzić kilka gatunków kwiatów cebulowych. Interesująco wygląda rabata, na której wysokie odmiany tulipanów okolone są roślinami niższymi, na przykład szafirkami czy hiacyntami. Rośliny cebulowe danego gatunku czy odmiany lepiej sadzić w grupach – wtedy wyglądają wyjątkowo efektownie. Ciekawym pomysłem zastosowania roślin cebulowych kwitnących wiosną jest posadzenie ich na trawniku. Najlepiej nadają się do tego krokusy, szafirki, cebulice, narcyzy, puszkinie i tulipany botaniczne. Kwitnące rośliny spowodują, że trawnik będzie wyglądał jak kolorowy dywan.

doqawdr

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią nie zimują w gruncie, ponieważ są wrażliwe za mróz. Przed zimą trzeba je z ogrodu wykopać i przechować w pomieszczeniach zabezpieczonych od mrozu. Do roślin tych należą m.in.agapant, mieczyk (gladiola), krokosmia (montbrecja), kanna (paciorecznik), dalia, zawilec wieńcowaty, nerina, sparaksis, acidantera, tygrysówka. Te rośliny cebulowe kwitną od lata do jesieni, niektóre nawet do pierwszych przymrozków. Wiele z tych roślin osiąga znaczne rozmiary, dlatego dobrze wyglądają jako tło na rabatach wielogatunkowych. Można je także sadzić w pojemnikach i ustawiać w różnych miejscach w ogrodzie

doqawdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doqawdr