Trwa ładowanie...

Rolety zewnętrzne: tradycyjne kontra antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne pomogą ci dozować ilość światła wpadającego przez okna, a jeżeli wybierzesz antywłamaniowe – także zadbać o bezpieczeństwo domowników. Jakie rolety wybrać? Poznaj rodzaje rolet i zdecyduj, które będą najlepsze dla ciebie!

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Rolety zewnętrzne: tradycyjne kontra antywłamanioweŹródło: Wister Bram
d3clhna

Mieli je w swoich domach już Rzymianie. Wykonanywane z drewna niewiele przypominałyjednak współczesne rolety zewnętrzne, ale ich funkcja nie zmieniła się przez wieki. Dzisiejsze rmodele dzięki nowoczesnym materiałom i mechanizmom znów przeżywają czasy świetnosci.

Anatomia rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są zbudowane z czterech elementów: pancerza zwanego płaszczem rolety, prowadnic, mechanizmu, a także skrzynki, do której zwijany jest płaszcz rolety. Pancerz rolety zewnętrznej wykonany jest najczęściej z blachy aluminiowej albo PCW, składa się z połączonych ze sobą lamelek. Pojedyncze listewki mogą mieć grubość od 7,6 do 18,5 mm oraz wysokość od 37 do 77 mm w zależności od modelu i producenta.

Profile mogą być pełne – pomiędzy dwiema ściankami wypełnione termoizolacją – lub perforowane. Wnętrze z pianki poliuretanowej sprawia, że zamknięta roleta zewnętrzna lepiej tłumi hałas z zewnątrz oraz zapewnia dodatkową ochronę przed utratą ciepła. U dołu płaszcza znajduje się wyposażona w gumową uszczelkę listwa końcowa. Aby zapobiec otwarciu rolety przez niepowołane osoby od zewnątrz, listwa uzbrojona jest w rygle i zamek baskwilowy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ppancerz rolety zewnętrznej porusza się w górę i w dół po bocznych aluminiowych prowadnicach, chowając się do skrzynki. Skrzynki rolet zewnętrznych produkowane są z aluminium lub twardego PCW. Do wyboru są natynkowe o różnych przekrojach: prostokątnym, owalnym czy okrągłym lub podtynkowe. Jeśli decyzja o założeniu rolet zewnętrznych zostanie podjęta w trakcie budowy, najlepszym rozwiązaniem będzie skrzynka, którą montuje się pod nadprożem. W trakcie wykańczania ścian można ją zlicować z elewacją, dzięki czemu będzie całkowicie niewidoczna.

d3clhna

Rolety zewnętrzne otwiera się i zamyka bez konieczności wychodzenia z domu. Najprostszy sposób obsługi to ręczny siłownik regulowany za pomocą taśmy. Bardziej komfortowy w obsłudze, ale jednocześnie droższy jest sterownik w postaci włącznika lub pilota.

Wersja dla ostrożnych: rolety antywłamaniowe

Oprócz zwykłych rolet zewnętrznych do wyboru masz także rolety antywłamaniowe. Na pozór jedne od drugich niewiele się różnią, są jednak znacznie masywniejsze – w aluminiowym płaszczu zamiast pianki poliuretanowej znajduje się twarda żywica poliestrowa. Rolety antywłamaniowe są wyposażone w szereg zabezpieczeń, mają też nieco inną budowę niż tradycyjne, dzięki czemu ich płaszcz jest o wiele odporniejszy na ewentualne uszkodzenia. Dodatkowo listwa końcowa jest szersza, wytrzymalsza, z opatentowanym zabezpieczeniem antywyważeniowym. Roleta antywłamaniowa zawsze ”legitymuje się” stosownym atestem wydawanym przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3clhna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3clhna
d3clhna