Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
okna
06-08-2013 15:14

Rolety zewnętrzne - na straży prywatności i bezpieczeństwa

Rolety zewnętrzne pełnią w domu wiele funkcji – nie tylko chronią prywatność i poprawiają bezpieczeństwo, ale też dbają o ochronę przed przegrzaniem, hałasem czy uszkodzeniem mechanicznym. Nad ich montażem zastanów się już na etapie projektowania domu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Rolety zewnętrzne - na straży prywatności i bezpieczeństwaŹródło: VELUX, fot: VELUX
d170h5f
d170h5f
Rolety zewnętrzne pełnią w domu wiele funkcji – nie tylko chronią prywatność i poprawiają bezpieczeństwo, ale też dbają o ochronę przed przegrzaniem, hałasem czy uszkodzeniem mechanicznym. Nad ich montażem zastanów się już na etapie projektowania domu.

Funkcje rolet zewnętrznych

Jedną z najważniejszych funkcji rolet zewnętrznych jest ochrona przed przegrzaniem latem. Zasada działania jest prosta – rolety blokują dostęp promieni słonecznych do szyby i chronią wnętrze przed nadmiarem ciepła. Ich skuteczność potrafi być bardzo wysoka, np. rolety VELUX zatrzymują 95% ciepła, obniżając odpowiednio temperaturę we wnętrzu. Warto też wiedzieć, że rolety zewnętrzne izolują dodatkowo okna w zimie, zapobiegając stratom ciepła.

Ponadto mają wiele funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i komfortowo bez względu na porę roku. Na pewno utrudnią włamywaczowi wtargnięcie do wnętrza. Dzięki roletom poddasze stanie się ciche i przytulne. Chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu i dodatkowo zabezpieczają szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi np. gradem. Roleta umożliwia też zaciemnienie wnętrza w ciągu dnia, co może być niezwykle przydatne w sypialniach dzieci.

Konstrukcja rolety zewnętrznej

Roletę zewnętrzną montuje się na ramie okna, dlatego nie ogranicza ona możliwości obrotu skrzydła i umożliwia zatrzymanie go w dowolnej pozycji. Okno może być uchylone przy całkowicie lub częściowo zasuniętej rolecie. Można je również obrócić o 180 stopni, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia.

d170h5f

Konstrukcja rolet pozwala idealnie dopasować je do okien. Przykładem są rolety VELUX. Ich pancerz wykonany jest z wysokiej jakości aluminium, którego wypełnienie stanowi dobrze izolująca pianka poliuretanowa. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i atrakcyjnemu wzornictwu dobrze harmonizują z każdym rodzajem pokrycia dachowego. Jest też możliwość zamówienia rolet wykonanych z innych materiałów, jak tytan-cynk lub miedź.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Rolety mogą być otwierane ręcznie za pomocą korbki lub elektrycznie, natomiast ciekawostką jest roleta na baterię słoneczną, która nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania.

- Elektryczne rolety zewnętrzne są niezwykle wygodne w obsłudze, montuje się je na dowolnym etapie użytkowania domu. Klasyczne elektryczne wymagają podłączenia do prądu, zaś solarne mogą działać całkowicie niezależnie dzięki wbudowanej baterii słonecznej – komentuje Agata Sołdatow, Product Manager VELUX Polska.

Roleta VELUX na baterię słoneczną ma wbudowany w górnej części kasety kolektor słoneczny. Naładowana bateria umożliwia 100 cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę do góry.

d170h5f

W roletach elektrycznych zarówno zasilanych tradycyjnie, jak i na baterię słoneczną dużym udogodnieniem jest pilot działający na fale radiowe w systemie io-homecontrol®, który umożliwia programowanie rolet. Roletami można sterować z dowolnego miejsca w domu, mogą być też zintegrowane z innymi instalacjami domowymi, jak brama garażowa czy ogrzewanie. Piloty w standardzie są dostarczane z oknami elektrycznymi, ale można je też dokupić oddzielnie.

Roleta zewnętrzna czy markiza?

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i markizy montuje się na zewnątrz okna, ale różnią się one konstrukcją i funkcjami. Markizy służą ochronie przed przegrzewaniem i używa się ich tylko w lecie, zaś rolety zewnętrzne są bardziej uniwersalne i użyteczne przez cały rok.

Montaż rolety zewnętrznej – ważna decyzja już na etapie projektowania

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet w przyszłości. - Wprawdzie roletę zewnętrzną można zamontować w dowolnym momencie, jeśli jednak zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna prądu, potem czeka nas większy remont - kucie ściany i układanie dodatkowych przewodów – wyjaśnia Agata Sołdatow.

d170h5f

Problemu tego nie ma w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli okna w domu są zainstalowane jedno nad drugim, trzeba pamiętać, żeby użyć do montażu kołnierzy o szerszym rozstawie, inaczej roleta na oknie zainstalowanym poniżej po prostu się nie zmieści. Ponadto montaż rolety zewnętrznej wymaga pomocy dekarza, którego trudniej będzie zatrudnić po zakończeniu prac na dachu. W związku z tym lepiej zamontować roletę jednocześnie z oknem.

Na co zwracać uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych?

Warto wybierać rolety dobrych firm. Gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a w przypadku problemów - sprawny serwis i doradztwo techniczne. Kluczowe jest też właściwe dopasowanie rolety zewnętrznej do okna. Wszystkie rolety VELUX pasują idealnie do okna, gdyż zamawia się je pod jego rozmiar, odczytując symbol okna z jego tabliczki znamionowej.

Źródło: VELUX

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d170h5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d170h5f