Trwa ładowanie...
d3qcbza
Informacja prasowa
Rolety, żaluzje, markizy

Rolety zewnętrzne - na straży prywatności i bezpieczeństwa

Rolety zewnętrzne pełnią w domu wiele funkcji – nie tylko chronią prywatność i poprawiają bezpieczeństwo, ale też dbają o ochronę przed przegrzaniem, hałasem czy uszkodzeniem mechanicznym. Nad ich montażem zastanów się już na etapie projektowania domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rolety zewnętrzne - na straży prywatności i bezpieczeństwa
(VELUX, Fot: VELUX)
d3qcbza

Rolety zewnętrzne pełnią w domu wiele funkcji – nie tylko chronią prywatność i poprawiają bezpieczeństwo, ale też dbają o ochronę przed przegrzaniem, hałasem czy uszkodzeniem mechanicznym. Nad ich montażem zastanów się już na etapie projektowania domu.

Funkcje rolet zewnętrznych

Jedną z najważniejszych funkcji rolet zewnętrznych jest ochrona przed przegrzaniem latem. Zasada działania jest prosta – rolety blokują dostęp promieni słonecznych do szyby i chronią wnętrze przed nadmiarem ciepła. Ich skuteczność potrafi być bardzo wysoka, np. rolety VELUX zatrzymują 95% ciepła, obniżając odpowiednio temperaturę we wnętrzu. Warto też wiedzieć, że rolety zewnętrzne izolują dodatkowo okna w zimie, zapobiegając stratom ciepła.

d3qcbza

Ponadto mają wiele funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i komfortowo bez względu na porę roku. Na pewno utrudnią włamywaczowi wtargnięcie do wnętrza. Dzięki roletom poddasze stanie się ciche i przytulne. Chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu i dodatkowo zabezpieczają szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi np. gradem. Roleta umożliwia też zaciemnienie wnętrza w ciągu dnia, co może być niezwykle przydatne w sypialniach dzieci.

Konstrukcja rolety zewnętrznej

Roletę zewnętrzną montuje się na ramie okna, dlatego nie ogranicza ona możliwości obrotu skrzydła i umożliwia zatrzymanie go w dowolnej pozycji. Okno może być uchylone przy całkowicie lub częściowo zasuniętej rolecie. Można je również obrócić o 180 stopni, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia.

Konstrukcja rolet pozwala idealnie dopasować je do okien. Przykładem są rolety VELUX. Ich pancerz wykonany jest z wysokiej jakości aluminium, którego wypełnienie stanowi dobrze izolująca pianka poliuretanowa. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i atrakcyjnemu wzornictwu dobrze harmonizują z każdym rodzajem pokrycia dachowego. Jest też możliwość zamówienia rolet wykonanych z innych materiałów, jak tytan-cynk lub miedź.

d3qcbza

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Rolety mogą być otwierane ręcznie za pomocą korbki lub elektrycznie, natomiast ciekawostką jest roleta na baterię słoneczną, która nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania.

- Elektryczne rolety zewnętrzne są niezwykle wygodne w obsłudze, montuje się je na dowolnym etapie użytkowania domu. Klasyczne elektryczne wymagają podłączenia do prądu, zaś solarne mogą działać całkowicie niezależnie dzięki wbudowanej baterii słonecznej – komentuje Agata Sołdatow, Product Manager VELUX Polska.

Roleta VELUX na baterię słoneczną ma wbudowany w górnej części kasety kolektor słoneczny. Naładowana bateria umożliwia 100 cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę do góry.

d3qcbza

W roletach elektrycznych zarówno zasilanych tradycyjnie, jak i na baterię słoneczną dużym udogodnieniem jest pilot działający na fale radiowe w systemie io-homecontrol®, który umożliwia programowanie rolet. Roletami można sterować z dowolnego miejsca w domu, mogą być też zintegrowane z innymi instalacjami domowymi, jak brama garażowa czy ogrzewanie. Piloty w standardzie są dostarczane z oknami elektrycznymi, ale można je też dokupić oddzielnie.

Roleta zewnętrzna czy markiza?

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i markizy montuje się na zewnątrz okna, ale różnią się one konstrukcją i funkcjami. Markizy służą ochronie przed przegrzewaniem i używa się ich tylko w lecie, zaś rolety zewnętrzne są bardziej uniwersalne i użyteczne przez cały rok.

Montaż rolety zewnętrznej – ważna decyzja już na etapie projektowania

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet w przyszłości. - Wprawdzie roletę zewnętrzną można zamontować w dowolnym momencie, jeśli jednak zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna prądu, potem czeka nas większy remont - kucie ściany i układanie dodatkowych przewodów – wyjaśnia Agata Sołdatow.

d3qcbza

Problemu tego nie ma w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli okna w domu są zainstalowane jedno nad drugim, trzeba pamiętać, żeby użyć do montażu kołnierzy o szerszym rozstawie, inaczej roleta na oknie zainstalowanym poniżej po prostu się nie zmieści. Ponadto montaż rolety zewnętrznej wymaga pomocy dekarza, którego trudniej będzie zatrudnić po zakończeniu prac na dachu. W związku z tym lepiej zamontować roletę jednocześnie z oknem.

Na co zwracać uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych?

Warto wybierać rolety dobrych firm. Gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a w przypadku problemów - sprawny serwis i doradztwo techniczne. Kluczowe jest też właściwe dopasowanie rolety zewnętrznej do okna. Wszystkie rolety VELUX pasują idealnie do okna, gdyż zamawia się je pod jego rozmiar, odczytując symbol okna z jego tabliczki znamionowej.

Źródło: VELUX

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza