Trwa ładowanie...

Rolety transparentne: przytulna atmosfera we wnętrzu

Nie zawsze potrzebujemy szczelnego osłonięcia okien. Aby przesłonić je w celu stworzenia przytulnej atmosfery, bez ograniczania dopływu światła, wystarczą rolety transparentne. Podpowiadamy, z czego są wykonane, jakie dają możliwości, a także na jakich oknach można zamontować takie rolety.

Rolety transparentne: przytulna atmosfera we wnętrzuŹródło: Franc Gardiner
d4js9rf
d4js9rf

Gdy zależy ci na zachowaniu przestronności wnętrza, warto w oknach zainstalować rolety wewnętrzne, które będą przylegały blisko do tafli szyby. Nie zajmują tyle miejsca co zasłony i karnisze. Dodatkowo można obecnie nabyć rolety okienne doskonale zastępujące nie tylko zasłony, ale też klasyczne firanki. Są to rolety transparentne, czyli półprzezroczyste.

Rolety transparentne: światło rozproszone

Zastosowanie rolet transparentnych pozwala na osiągnięcie efektu światła rozproszonego w pomieszczeniu. Dzięki swej budowie dają możliwość miękkiego oświetlenia wnętrza. Tkaniny pozwalające na przenikanie promieni słońca zapewniają komfort tym, którzy nie potrzebują efektu całkowitego zaciemnienia, ale zależy im na stworzeniu atmosfery prywatności.

Dzięki roletom transparentnym unikniesz nadmiernego nasłonecznienia wnętrz i będziesz mógł regulować dostęp światła dzięki funkcji ściągnięcia rolety. Jest ona zawieszona na wałku, z którego się rozwija, po bokach ograniczają ją prowadnice. System regulacji umożliwia zatrzymanie przesłony na dowolnej wysokości. Rolety transparentne mogą mieć też budowę rzymską - wówczas odsłanianie okna następuje po ściągnięciu materiału za pomocą taśm, żyłek lub sznurków biegnących przez całą długość pasa tkaniny.

Rolety transparentne: naturalne i syntetyczne

Rolety transparentne mogą być wykonane z materiałów naturalnych takich jak bawełna czy len oraz sztucznych, czyli poliester oraz poliamid. Pierwsze mogą być prane, drugie zaś będą trwalsze. Powleczone tkaniny syntetyczne są odporniejsze na działanie promieni słonecznych, nie przecierają się i nie odkształcają. Warto nabyć rolety okienne o krawędziach zabezpieczonych przed strzępieniem materiału i odporne na blaknięcie.

d4js9rf

Niezależnie od rodzaju surowca istotne jest, jaki kolor tkanin wybierzesz. Przeświecające przez rolety światło powoduje, że wydają się one jaśniejsze niż w rzeczywistości. Ton barwy będzie tworzył atmosferę we wnętrzu, dlatego dobrze jest przemyśleć, czy chcesz osiągnąć efekt zimny, czy ciepły. Kolor i jego intensywność pozwala na regulowanie natężenia światła oraz jego półtonów. Ciemne spowodują, że zaciemnienie będzie większe, jaśniejsze odwrotnie. Dostępne są również rolety transparentne z materiałów wzorzystych.

Montaż rolety transparentnej

Roleta musi być dopasowana do wymiaru okna, dlatego wybierając się do sklepu, sprawdź najpierw rozmiar przeszkleń, np. na tabliczce znamionowej umieszczonej na profilu skrzydła, lub zmierz je miarką. Dostępne rolety są produkowane w standardowych rozmiarach, o długości dopasowanej do rodzaju przeszklenia, w tym drzwi balkonowych.

Sterowanie rolet może być manualne lub zdalne, co naturalnie podnosi cenę produktu. Elektryczna regulacja występuje w wersji z pilotem. Montaż rolet jest prosty i szybki – za pomocą uchwytów nakłada się je od góry na profil skrzydła. Boczne prowadnice przykleja się taśmą dwustronną do wewnętrznej krawędzi profilu okna.

d4js9rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4js9rf