Trwa ładowanie...
01-04-2014 15:23

Rolety czy żaluzje? Wybór należy do ciebie!

Wybierając rolety i żaluzje do aranżacji okien, trzeba uwzględnić wiele czynników – od prywatności po stylizację wnętrza. Poznaj wszystkie zalety i wady dekoracji okiennych, jakie tworzą rolety wewnętrzne oraz żaluzje.

Rolety czy żaluzje? Wybór należy do ciebie!Źródło: E-lotari.pl
d1wmn4f
d1wmn4f

Wybierając rolety i żaluzje do aranżacji okien, trzeba uwzględnić wiele czynników – od prywatności po stylizację wnętrza. Poznaj wszystkie zalety i wady dekoracji okiennych, jakie tworzą rolety wewnętrzne oraz żaluzje. Rolety vs. żaluzje: kontrola światła i prywatności

Zarówno żaluzje, jak i rolety wewnętrzne mogą całkowicie blokować dostęp promieni słonecznych lub tylko je rozpraszać. Pierwsza opcja aranżacji okna to dobry wybór, jeśli np. pracujesz nocami i w dzień musisz się wyspać. Druga zapewnia dopływ światła, ale chroni domowników w ciągu dnia przed intensywną operacją słoneczną. Większy zakres regulacji natężenia światła oferują zwykle żaluzje. Ich lamelki można obracać o 180°, kontrolując kąt wpadania i intensywność światła.

Innowacyjny sposób aranżacji okien stanowią tzw. rolety dzień-noc. Tworzą je dwa rodzaje materiałów w formie poziomych pasów ułożonych naprzemiennie. Jeden z nich przepuszcza promienie słoneczne, drugi je blokuje. Rozsunięte rolety dają efekt częściowego rozproszenia światła. Podczas ich zwijania pasy zaciemniające nachodzą na siebie, dzięki czemu w pomieszczeniu w kilka sekund zapada mrok.

Rolety vs. żaluzje: dobry klimat

Szyby okienne nie zapewniają skutecznej izolacji termicznej. Zarówno żaluzje, jak i rolety wewnętrzne mogą mieć wpływ na poprawę parametrów izolacyjności w domu (nie stanowią jednak tak skutecznej ochrony jak żaluzje czy rolety zewnętrzne).

d1wmn4f

Latem żaluzje aluminiowe szybko robią się gorące. Lepiej w słoneczne dni sprawdzają się żaluzje drewniane, które skutecznie zaciemniają i minimalizują przenoszenie ciepła między szybą i osłoną. Warto rozważyć montaż żaluzji, których lamele są pokryte lakierem z filtrem UV.

W aranżacji okna dobrze sprawdzają się też rolety przeciwsłoneczne z folii refleksyjnej. Zapewniają one przezroczystość i kontakt z otoczeniem, jednak efektywnie zatrzymują promieniowanie i wytwarzane w jego skutek ciepło.

Rolety vs. żaluzje: aranżacja wnętrza

Rolety są miękkie i stosunkowo cienkie, co umożliwia ich zrolowanie na wałku i schowanie w kasecie. Wykonuje się je z naturalnych i sztucznych tkanin, włókien roślinnych i traw. Niektórzy stosują rolety zamiast zasłon, a nawet firan. Taka aranżacja okna nadaje pomieszczeniom nowoczesny charakter. Modnym i oryginalnym elementem aranżacji okna są rolety wewnętrzne z nadrukiem fotograficznym – oczywiście efektowny wzór znika, gdy roleta zostanie podniesiona. Nie można go więc traktować jako stałej części wystroju.

Praktyczną i dekoracyjną aranżację okna można uzyskać za pomocą zwijanych w harmonijkę rolet rzymskich i marszczonych rolet weneckich. Dobrze czują się one w klasycznym i eleganckim wystroju wnętrz.

d1wmn4f

Żaluzje również są dostępne w dużym wyborze materiałów. Najpopularniejsze są drewniane i aluminiowe w bogatej palecie kolorów. Nowością są ekskluzywne żaluzje skórzane w różnych odcieniach, pasujące do prestiżowych apartamentów i nowoczesnych gabinetów.

Różnorodność sprawia, że nie sposób przypisać rolet i żaluzji do określonych typów wnętrz. Na przykład dworkowe aranżacje okien lubią rolety w zestawieniach z zasłonami – w tym samym kolorze i deseniu. We współczesnej odsłonie tego typu wnętrz dobrze sprawdzają się także neutralne żaluzje materiałowe w jasnych kolorach, które po zasunięciu nie zaciemniają wnętrza, a jedynie delikatnie rozpraszają światło.

W nurcie eko tak samo dobrze odnajdują się rolety wewnętrzne z włókna kokosowego jak i żaluzje z drewna. Z nowoczesnymi wnętrzami natomiast dobrze współgrają rolety w stonowanych barwach, wpisujące się w monochromatyczny wystrój, oraz stalowe żaluzje nawiązując do metalicznych elementów wyposażenia.

d1wmn4f

Rolety vs. żaluzje: czynniki decydujące

Porównanie żaluzji i rolet na wielu płaszczyznach prowadzi do remisu. O ostatecznym wyborze mogą decydować mniej oczywiste czynniki, jak np. te poniżej.

Żaluzje mają tendencję do gromadzenia kurzu. Dotyczy to zwłaszcza tych z cienkimi, blisko osadzonymi lamelami. Dlatego nie są polecane dla alergików. W przeciwieństwie do nich standardowe rolety wykonane z impregnowanego poliestru są zmywalne i łatwo je utrzymać w czystości.

Zarówno, żaluzje jak i rolety wewnętrzne są dostępne w wielu wymiarach (tworzonych też na zamówienie). Wielkość okna może mieć jednak znaczenie – np. ciężkich, drewnianych żaluzji nie montuje się na bardzo dużych framugach.

Nie bez znaczenia jest cena. Ta zależy od użytych materiałów i sterowania – tańsze są żaluzje i rolety podnoszone i opuszczane ręcznie, droższe – elektrycznie i z wykorzystaniem baterii słonecznych.

d1wmn4f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wmn4f