Rodzaje rolet zewnętrznych – wady, zalety, ceny
Coraz częściej zakładamy w oknach rolety na zewnątrz. Nie tylko dają przyjemny cień i zasłaniają przed wścibskimi spojrzeniami, ale również blokują zatrzymują gorące powietrze, zanim dotrze do wnętrza. Czy mają jednak tylko zalety?
28.04.2017 | aktual.: 12.05.2017 18:55
Po rolety zewnętrzne sięgamy, bo chcemy budować energooszczędnie. Odczuwalnie wpływają na zmniejszenie strat energii. Zadbajmy jednak o fachowy montaż, który zapewni skuteczne działanie przesłon.
Niezależnie od rodzaju każda roleta składa się z obudowy (skrzynki-kasety i prowadnic), pancerza nazywanego też płaszczem oraz napędu – ręcznego lub elektrycznego (silnikiem można sterować za pomocą włącznika albo pilota). Dodatkowym elementem może być wyposażenie skrzynki w rolowaną siatkę antyinsektową pełniącą funkcję moskitiery.
Rolety naokienne (nakładane, nadstawne)
Są wyposażone w skrzynki z PVC z pokrywą rewizyjną umieszczoną od tyłu lub dołu. Montuje się je we wnęce razem z oknem, dlatego ten rodzaj rolet znajduje zastosowanie zarówno w nowym budownictwie, jak i przy modernizacji starszych budynków. Możemy je również zainstalować w domu w stanie surowym, w którego projekcie nie uwzględniono rolet zewnętrznych. Wówczas, po zamontowaniu, skrzynki rolety wciąż można ukryć pod okładziną elewacyjną. Trzeba tylko kupić odpowiednio mniejsze okna, pomniejszone o wysokość skrzynki rolety.
Rolety natynkowe (elewacyjne)
Wyróżnia je obudowa aluminiowa z pokrywą rewizyjną umieszczoną od przodu kasety. Skrzynkę można zamocować na murze (bez ingerencji w światło okna) lub we wnęce okiennej (wymaga ingerencji w światło okna). Możemy je zastosować w dowolnym momencie budowy domu. Rolety natynkowe cieszą się dużą popularnością, którą zawdzięczają swojej wytrzymałości oraz funkcjonalności.
Rolety podtynkowe
Również mają obudowę z aluminium z pokrywą rewizyjną umieszczoną od dołu skrzynki rolety. Kaseta montowana jest przed oknem w odpowiednio przygotowanej wnęce w nadprożu. Na system rolet podtynkowych musimy zdecydować się już na etapie projektu domu. Przylegają mocno do okien, co znacznie poprawia bilans energetyczny pomieszczenia. To rozwiązanie również bardzo atrakcyjne wizualnie – skrzynki nie są widoczne, a cała roleta wygląda bardzo efektownie.
Rolety RKS (nadprożowe)
Ich obudowa jest zrobiona z ceramiki lub polistyrenu/poliuretanu wzmocnionego drutem zbrojeniowym z pokrywą rewizyjną umieszczoną od dołu skrzynki rolety. Skrzynkę montuje się w miejscu nadproża okna. System rolet RKS wymaga wcześniejszego zaprojektowania. Jeśli więc nie jesteśmy zdecydowani, czy instalować rolety, warto założyć same skrzynki nadprożowe. Rolety RKS zapewniają bardzo skuteczną izolację termiczną.
Wiele zalet, mało wad
Rolety zewnętrzne tworzą doskonałą ochronę przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem czy gradem. Zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną budynku. W lecie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. W przeciwieństwie do przesłon wewnętrznych, rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne, zanim dotrą do szyby. Zaciemniają wnętrza i utrzymują w nich przyjemną temperaturę. Skuteczne zaciemnienie pomieszczeń sprawdzi się szczególnie latem w sypialni dziecka, gdy chcemy je wcześniej położyć spać, a na dworze wciąż jest jasno. Zimą rolety zewnętrzne zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, co przyczynia się do znacznej oszczędności kosztów ogrzewania domu. Instalację rolet okiennych można polecić właścicielom działek położonych przy ruchliwych ulicach, ponieważ znacząco zwiększają izolację akustyczną i obniżają poziom hałasu.
Wszystkie rodzaje rolet zewnętrznych zapewniają zachowanie prywatności i znacząco wpływają na poczucie bezpieczeństwa domowników. Opóźniają czas włamania, jednak by spełniły normy rolet antywłamaniowych, ich konstrukcja musi być odpowiednio wzmocniona i solidnie wpasowana w ściany budynku. Dzięki integracji systemów alarmowych ze sterowaniem rolety można zaprogramować w taki sposób, by imitowały obecność domowników. Warto pamiętać także o walorach estetycznych. Rolety urozmaicają bryłę budynku i są dekoracyjnym elementem elewacji. Szczególnie dobrze wyglądają na nowoczesnych domach.
Jednak rolety oprócz licznych zalet mają też wady. Główną są ograniczone możliwości montażowe – decyzję o zamontowaniu większości rodzajów trzeba podjąć już na etapie projektowania budynku. W innych przypadkach często musimy dostosowywać wnęki okienne bądź wybierać mniej praktyczne rozwiązania. Za wadę rolet zewnętrznych można uznać także ich stosunkowo wysoką cenę.
Inwestycja, która się zwróci
Rolety zewnętrzne nie należą do najtańszych rozwiązań, ale należy je traktować jako inwestycję długofalową – gdy uwzględnimy ich montaż na etapie tworzenia projektu, możemy niemało zaoszczędzić w przyszłości. Najtańsze rolety ręczne są dostępne już od 130 zł/mkw, jednak większość z nas wybiera bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, które są kilkukrotnie droższe. Cena zależy od wymiarów rolety, koloru skrzynki, prowadnic, listwy dolnej, pancerza, a także rodzaju napędu czy sposobu sterowania. Dodatkowo koszt podnosi montaż moskitiery czy wzmocnienia antywłamaniowego. Wszystkie te elementy składają się na cenę końcową produktu. Luksusowe rolety mogą kosztować nawet 1500 zł/mkw. Jednak jest to inwestycja, która powinna zwrócić się już po kilku latach użytkowania – zimą zaoszczędzimy na rachunkach, a latem na klimatyzacji.