Rodzaje dachówek ceramicznych

Źródło zdjęć: © materiały partnera

07.10.2024 14:35, aktual.: 09.10.2024 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dachówki ceramiczne to trwały, estetyczny i wszechstronny wybór dla każdego domu. Materiał ten posiada wiele wariacji stylistycznych i kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można dopasować go do własnych preferencji. Wśród dostępnej na rynku oferty nie brakuje klasycznych, sprawdzonych wzorów, jak i bardziej nowoczesnych rozwiązań. Podpowiadamy na jakie rodzaje dzieli się ten produkt i co wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Zalety dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne powstają z gliny, która jest wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Były one wykorzystywane od setek lat, a dzięki swojej uniwersalności i trwałości, są one popularnym wyborem do dzisiaj. Dzieje się tak, ponieważ tę dachówkę można zastosować w przypadku większości domów, a do tego jest ona odporna na silne nasłonecznienie, wiatry, mrozy itp.

Dachówki ceramiczne są również niepalne, co zwiększa bezpieczeństwo domu, zaś dzięki dobrej izolacji akustycznej niwelują głośne dudnienie kropel deszczu. Za tym wyborem stoją wreszcie kwestie ekologiczne, ponieważ produkt jest tworzony z naturalnych materiałów, co minimalizuje jego wpływ na środowisko.

Podział ze względu na kształt

  • Dachówka typu mnich-mniszka charakteryzuje się dwoma segmentami o korytkowej formie. Tę dachówkę układa się parami.
  • Dachówka karpiówka posiada kształt przypominający łuskę karpia. Jej istotną zaletą jest możliwość zastosowania na dachach o skomplikowanym układzie.
  • Dachówka zakładkowa nachodzi na siebie po bokach lub u góry i dołu. Zazwyczaj jest płaska i kojarzy się raczej z nowoczesnymi zabudowaniami.
  • Dachówka holenderka, zwana również esówką, w przekroju rzeczywiście przypomina "eskę". Daje to efekt fali i tworzy uniwersalną estetykę, którą możemy często zaobserwować na dachach domów w Polsce.

Podział ze względu na powłokę

  • Naturalna dachówka ceramiczna jest najtańszym rodzajem ceramicznych pokryć dachowych. Powstaje podczas procesu wypalania, naturalnie osiągając odcień czerwonego koloru.
  • Dachówka angobowana powstaje z mieszanki gliny oraz minerałów. Jest jednolita, gładka i odporna na zabrudzenia, ponadto występuje w szerokiej gamie kolorystycznej.
  • Glazurowana dachówka stanowi zaś najdroższy wybór. Charakteryzuje je lepsza odporność na porastanie mchem czy wpływ warunków atmosferycznych.

Jak wybrać dachówkę ceramiczną?

To zadanie potrafi być wymagające, szczególnie że jego konsekwencje pozostaną z nami na całe lata. Podczas gdy kształt i kolor mogą być kwestią estetyki, tak parametry techniczne będą zależeć od konkretnych sytuacji. Bardzo ważne jest nachylenie samego dachu, ponieważ dachówki można układać przy nachyleniu minimum 10 stopni (choć nie brakuje takich, które wymagają jeszcze większej krzywizny).

Pod uwagę należy wziąć także ciężar produktu. Dachówki przeważnie sporo ważą i trzeba pamiętać o wytrzymałości więźby, której nie możemy narazić na zbyt duże obciążenie. W nowym budownictwie nie stanowi to problemu, jest to rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę w przypadku renowacji starego dachu.

Źródło artykułu:WP Dom