Trwa ładowanie...

Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowychŹródło: shutterstock
d3bviar
d3bviar
Bramy do garażu różnią się przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania. W ofercie producentów są bramy uchylne, segmentowe, rolowane oraz tradycyjne wrota. Które najlepiej wybrać?

Rodzaje bram garażowych

Wrota. To brama otwierana na boki. Jest to najstarszy typ, który w ofercie producentów pojawia się coraz rzadziej. Wrota do garażu można zamówić w warsztacie rzemieślniczym, ale nie są one zbyt popularne ze względu na to, że otwarcie skrzydeł wymaga wiele miejsca i nie zawsze udaje się zamontować napęd elektryczny. Drzwi skrzydłowe mają również swoje zalety – przy swojej prostej konstrukcji (składają się tylko z ościeżnicy oraz skrzydeł osadzonych na zawiasach) są niedrogie (nawet o połowę tańsze niż segmentowe) i o wiele łatwiejsze w montażu niż inne rozwiązania.

Bramy uchylne (zwane też płytowymi). To najpopularniejszy typ bramy. Do jej otwarcia potrzebne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu. Dlatego jeśli podjazd jest niewielki, nie wybieraj tej bramy. Zbudowane są one najczęściej z ocynkowanej blachy wzmocnionej stalowymi płaskownikami. Wybierając bramę uchylną, zwróć uwagę na system sprężyn. Większość bram wyposażonych jest w dwie pojedyncze sprężyny. W takim przypadku zerwanie jednej z nich spowoduje zdecydowanie gorsze działanie drzwi. Bramy segmentowe (sekcyjne). Podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie podjazd jest krótki. Bramy segmentowe sprawdzają się również w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Są dużo szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych.

Bramy garażowe tego typu występują w dwóch wersjach: górnej i bocznej. Zasada działania bram górnych przypomina antywłamaniowe rolety montowane w oknach – segmenty są tu ustawione poziomo i podczas otwierania wsuwają się równolegle do sufitu. W przypadku bram bocznych segmenty ustawione są pionowo i poruszają się po prowadnicach wzdłuż ścian. Dzięki swojej konstrukcji bramy sekcyjne boczne mogą służyć nie tylko jako zamknięcie jednego wjazdu, ale równie dobrze sprawdzą się w garażu otwartym na dwie strony.

d3bviar

Bramy rolowane** (nazywane żaluzjowymi). Takie bramy działają jak roleta okienna i zajmują najmniej miejsca. Są bardzo wygodne w eksploatacji, ale nie wszyscy producenci mają ją w ofercie. Bramy rolowane kupuje się od razu z napędem elektrycznym. **Wykończenie i wyposażenie bram garażowych

Bramy garażowe najczęściej są wykonywane z blachy stalowej, aluminiowej i z drewna. Są również bramy z blachy miedzianej lub aluminium pokrytego brązem albo miedzią.

Jeśli garaż jest ogrzewany i wbudowany w bryłę domu, a decydujesz się na bramę z blachy, lepiej wybrać wersję ocieploną. Do nieogrzewanego garażu wolno stojącego można zamontować bramę nieocieploną.

Bramy garażowe wyposażone są w zamki ryglujące je w jednym, w dwóch lub w trzech miejscach. Każdą bramę można otworzyć kluczem. Jej podnoszenie ułatwiają uchwyty umieszczone w takim miejscu, aby wymagało to użycia jak najmniejszej siły. Dla wygody korzystania z garażu bramę warto wyposażyć w napęd elektryczny. Umożliwi to otwieranie jej pilotem – bez wysiadania z samochodu.

Wyposażenie dodatkowe

Jeśli chcesz doświetlić garaż, możesz zamówić bramę z okienkami. Zwykle są one kwadratowe lub prostokątne, mogą też być owalne lub trójkątne. Bramy mogą mieć również całe pasy przeszkleń.

Dodatkowym elementem są także drzwi przejściowe montowane w blacie bramy.

d3bviar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bviar