Trwa ładowanie...

Roboty, które umyją okna bez twojego wysiłku

Wiosna tuż za rogiem, a to oznacza, że wielkie porządki, w tym także mycie okien, za pasem. Dla wszystkich tych, którzy (podobnie, jak my) nie należą do wielkich entuzjastów tej czynności mamy coś wspaniałego – robot myjący okna. Brzmi jak marzenie i to w zasięgu ręki (i portfela).

Czyste okna bez wysiłkuCzyste okna bez wysiłkuŹródło: Unsplash.com, fot: Adeolu Eletu
d37royq
d37royq

Robot myjący okna - co to takiego?

Robot to maszyna, która sama (sama!) myje okna. Ty przymocowujesz maszynę do szyby, a resztę pracy ona wykonuje za ciebie. Jak to dokładnie możliwe?

Jak działają roboty myjące okna?

Jak to się dzieje, że robot trzyma się szyby i skutecznie ją myje? Maszyna wyposażona jest w niewielkich rozmiarów silnik próżniowy, który zapewnia jej przyczepność. Zamontowane na spodzie ściereczki polerują szybę. Niektóre roboty posiadają wyrzut pary, w innych przed uruchomieniem należy zmoczyć ściereczkę w wodzie lub płynie do mycia szyb. Zwilżoną powierzchnię froterują ściereczki (rotujące lub nie). Ściereczka poleruje szybę, a silnik wysysa zanieczyszczenia. Robot myjący to inteligentne urządzenie wyposażone w czujniki oraz specjalne oprogramowanie, dzięki którym maszyna nie powraca do już wyczyszczonego miejsca i wykrywa krawędzie okna.

d37royq

Taki robot może okazać się pomocny nie tylko przy czyszczeniu okien. Można go wykorzystać do mycia kafelków w łazience, szyby prysznicowej, luster, witryn – każdej płaskiej, szklanej powierzchni.

Jaki robot myjący wybrać?

Przy wyborze robota należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Pierwsza ważna sprawa to dyski czyszczące – zwróć uwagę, jakim materiałem są pokryte. Najlepsza będzie wysokiej jakości mikrofibra, która będzie chłonna, nie będzie pozostawiała smug, a także okaże się odporna na pranie w wysokich temperaturach. Tu ważną praktyczną kwestią będzie także sposób zdejmowania ściereczek. Zwróć uwagę, czy łatwo się to robi. Inną bardzo ważną kwestią jest moc silnika – im wyższa, tym lepiej robot będzie wysysał zanieczyszczenia, a także będzie lepiej przysysał się do szyby.

Ponadto sprawdź wydajność urządzenia – im wyższa, tym większą powierzchnię robot jest w stanie umyć w krótkim czasie. Ważny jest także czas pracy, czyli jak długo robot jest w stanie pracować bez podłączenia sieciowego (zazwyczaj to ok. 20 minut).

d37royq

Roboty myjące ze sklepów

Xiaomi HUTT DDC5

Robot marki Xiaomi to maszyna o kompaktowych wymiarach - 37,5 x 31,5 x 10 cm. Czyszczenie 1 m2 zajmuje mu ok. trzech min, co jest dobrym wynikiem. Robot jest w stanie pracować 20 min bez zasilania. Model Xiaomi HUTT DDC5 jest wyposażony w nową funkcję częstotliwości odwracania. Automatycznie rozpoznaje poziom zanieczyszczenia i dostosowuje do niego moc ssania, a tę w porównaniu z innymi modelami dostępnymi w sklepach ma dość potężną, od 2600 Pa do nawet 3400 Pa.

HOBOT 388

HOBOT 388 to jeden z droższych modeli w naszym zestawieniu. Urządzenie posiada bezszczotkowy silnik DC, który zasysa duże ilości kurzu, zapewnia wydajność, wysoką wytrzymałość oraz niski poziom hałasu. Ma dwie ścierki z mikrofibry, zamontowane na dwóch niezależnych kołach czyszczących, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze czyszczenie powierzchni. Model HOBOT posiada kilka zabezpieczeń przed upadkiem: system nieprzerwanego zasilania, algorytm kontrolny zapobiegający upadkowi w sytuacji braku zasilania, a dodatkowo wyposażony jest w wytrzymałą linkę zabezpieczającą. Robot może być sterowany za pomocą smartfonów z systemami iOS i Android oraz dołączonym pilotem.

MAMIBOT W120-T

Robot Mamibot został wyposażony w bezszczotkowy, precyzyjny silnik o prędkości obrotowej 22 000 obr/min, będący gwarancją dużej mocy przy możliwie niskim hałasie 65dB. Umycie jednej szyby w wymiarach 2 x 1m zajmuje tej maszynie ok. 5min. W przypadku dużego zanieczyszczenia maszyna umożliwia wykorzystanie mycia wstępnego na sucho. Do właściwego mycia zaleca się użyć ściereczki, uprzednio spryskanej wodą lub płynem do mycia szyb. Urządzeniem można sterować na trzy sposoby: za pomocą głównego przycisku na obudowie, za pomocą pilota, za pomocą aplikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37royq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d37royq