Trwa ładowanie...
ycipk-y135i5

Renowacja okien drewnianych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Renowacja okien drewnianych
(shutterstock)
ycipk-y135i5

Lista zalet okien drewnianych jest naprawdę długa. Wadą na pewno jest ich cena: relatywnie wyższa w porównaniu z oknami z tworzywa sztucznego, no i konieczność systematycznej renowacji. Zobacz, jak przeprowadzać ją we właściwy sposób i kiedy najlepiej to robić.

Aby okna drewniane długo były w dobrym stanie, konieczna jest systematyczna renowacja, ale też właściwe mycie i zabezpieczenia. Specjaliści zalecają, by kosmetykę zabezpieczającą wykonywać nawet dwa razy do roku, zwłaszcza przed zimą. To ważne zarówno ze względu na zmianę temperatury, jak i wilgotności powietrza. Jeśli chodzi natomiast o generalną renowację, to przeprowadzamy ją w zależności od stopnia zniszczenia: wystarczy co kilka lat.

Kiedy dokonywać renowacji okien drewnianych?

ycipk-y135i5

Warunki atmosferyczne nie mogą być przypadkowe. Do prac konserwujących przy oknach najlepsza jest temperatura nie niższa niż 8 stopni Celsjusza, a wilgotność nie może przekroczyć 80 proc. Niewskazane jest także zbyt duże nasłonecznienie. Idealny zatem czas na wykonywania jakichkolwiek prac przy oknach w naszych warunkach klimatycznych to wczesna jesień.

Jak przygotować okna do renowacji?

Najważniejsze jest właściwe zabezpieczenie okuć okiennych. Nie wolno ich malować! Właściwe przygotowanie okien zależy od tego, jakich prac będziemy dokonywać. Standardowa renowacja zewnętrznej warstwy, bez naruszania struktury okna (taką renowację stosujemy w przypadku naprawdę dużych zniszczeń), będzie wymagała od nas używa papieru ściernego (stopień grubości dobieramy do zakresu zużycia) lub specjalnego preparatu oczyszczającego. Użycie papieru ściernego jest jednak znacznie skuteczniejsze. Po dokładnych oszlifowaniu okna, odkurzamy pozostałości pyłu (najlepiej odkurzaczem) i czyścimy detergentem. Kiedy okna wyschną, ponownie nanosimy warstwę zabezpieczającą.

W jaki sposób dokonać renowacji okien?

ycipk-y135i5

To wszystko zależy od stopnia ich zniszczenia. To z kolei związane jest z upływem czasu. Jeżeli okna zabezpieczone są tylko lakierem, warto je odnawiać co 2-3 lata, gdy farbą w pełni kryjącą nawet co 10 lat. Ważne jest, by do renowacji okien używać preparatów zalecanych przez producenta i stosowanych przez niego wcześniej.

Mycie i zabezpieczanie okien drewnianych

Oprócz co kilkuletniej konserwacji, pamiętajmy o systematycznym dokładnym myciu okien, osuszaniu ich i zabezpieczaniu specjalnymi preparatami.

Zabezpieczanie okien na zimę

ycipk-y135i5

Renowacja ram okiennych to jednak nie wszystko. Wyjątkową uwagę powinniśmy zwrócić na solidne zabezpieczenia, szczególnie przed zimą, uzbrojenia okien czyli okuć i zawiasów. Prace takie warto wykonywać np. podczas ich regulacji. Zawiasy wymagają nasmarowania lub naoliwienia.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-y135i5

ycipk-y135i5
ycipk-y135i5