Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
remont
03-10-2018 14:37

Remont starego domu lub mieszkania – jak najtaniej odnowić używane lokum?

Młodzi ludzie zazwyczaj marzą o swoim pierwszym własnym mieszkaniu. Jednak odziedziczenie lub kupno używanego domu czy mieszkania nie zawsze oznacza, że można już spocząć na laurach. Wprost przeciwnie – gdy takie lokum nadaje się jedynie do remontu, dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe wyzwania. Tylko co, jeśli pomału kończą nam się środki na koncie? Jak tanio odnowić lokal, tak aby móc w nim zamieszkać? Poznaj sprytne sposoby na tańszy remont domu lub mieszkania.

Remont starego domu lub mieszkania – jak najtaniej odnowić używane lokum?Źródło: Materiały prasowe
d1piyhk
d1piyhk

Stary dom lub mieszkanie – odświeżenie czy gruntowny remont?

Nie oszukujmy się – szybkie odświeżenie lokalu nie zawsze będzie możliwe. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie zastaliśmy naszą nieruchomość. Poważne uszkodzenia mogą spowodować, że szybki i tani remont nie będzie możliwy. Nie warto też inwestować niewielkiej sumy w powierzchowne odnowienie powierzchni wymagającej gruntownego remontu. Grzyb w tynku, nieszczelne rury czy przeciekający dach i tak szybko upomną się o naprawę, a do tego mogą jeszcze zwiększyć koszta ponownego remontu, gdy woda zaleje nową podłogę albo świeżo malowane ściany.

• Sprawdź stan techniczny ścian
Czy ściany są popękane, mocno uszkodzone albo zagrzybione? Konieczność skucia tynków i położenia ich na nowo znacząco wydłuży czas trwania remontu, nie mówiąc już o poważniejszych zmianach, takich jak wyburzanie bądź przesuwanie ścian działowych. Są to też kosztowne przedsięwzięcia. Za usługę samego nałożenia tynku wraz z kosztem materiałów zapłacisz ok. 20 zł/m2, natomiast cena kompleksowej usługi wymiany starego tynku na nowy to koszt ok. 40 zł/m2. Wyburzenie ściany może cię kosztować ok. 35 zł/m2, a postawienie nowej, gipsowo-kartonowej, to koszt ok. 100 zł/m2. Nieco tańsze będzie postawienie ściany z betonu komórkowego – zapłacisz za to ok. 55-60 zł/m2.

• Sprawdź stan instalacji
Kolejną istotną sprawą jest stan instalacji – wodnej, elektrycznej, a także gazowej (w przypadku starszego budownictwa). Tu nie obejdzie się bez opinii wydanej przez odpowiednich fachowców, chyba, że masz dostęp do dokumentów poświadczających, iż instalacje te zostały w ostatnich latach wymienione na nowe, a kontrole nie wykazały żadnych problemów.

• Sprawdź stan dachu
Jeśli do wyremontowania masz stary dom, przyjrzyj się również dachowi. Jeśli przecieka, jest to problem, którego nie wolno zbagatelizować, bo w przypadku zalania cały remont może pójść na marne. Jak rozpoznać dach nadający się do remontu? Niektóre uszkodzenia mogą być widoczne gołym okiem (np. odpadające dachówki), na problem wskazują również zacieki na elewacji. Najrozsądniejsze będzie jednak zatrudnienie rzeczoznawcy. Dzięki jego opinii będziemy mieć pewność co do tego, jakie działania musimy przedsięwziąć w dalszej kolejności.
Jeśli najważniejsze elementy nie wymagają od ciebie ingerencji i są we względnie dobrym stanie, możesz zabrać się za metamorfozę swojej nieruchomości.

d1piyhk

Remont starych ścian

Malowanie ścian
Ze ścianami powinno być najmniej problemu – malowanie ich to czynność, której podoła nawet osoba mająca dwie lewe ręce do prac budowlanych. Warto jednak najpierw dobrze je przygotować. Jeśli zauważysz jakieś nierówności powierzchni, trzeba je najpierw zaszpachlować. W przypadku wystąpienia niedużego zagrzybienia zeskrob nalot i wyczyść ścianę wodą ze specjalnym preparatem przeciwgrzybicznym. Dopiero tak przygotowane ściany można zagruntować oraz pomalować. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie fachowca, za gruntowanie zapłacisz ok. 4,50 zł/m2, natomiast za malowanie trzema warstwami ok. 12 zł/m2.

• Tapetowanie ścian
Niezłym sposobem na szybkie odnowienie ścian może być również położenie tapety. Za usługę specjalisty zapłacisz od ok. 13 zł/m2 w przypadku mało skomplikowanej pracy do nawet ok. 20 zł/m2 za położenie tapet we wzory lub z włókna szklanego. Do tego dolicz ok. 25-30 zł/m2 za kompleksowe przygotowanie ścian do tapetowania: mycie, usuwanie starych powłok lub tapet, uzupełnianie ubytków i gruntowanie.

Możesz również spróbować swoich sił i zrobić to wszystko samodzielnie. Jeśli tynk się kruszy, musisz pomalować ścianę preparatem zespalającym, trzeba ją również zagruntować. Tapetę musisz przyciąć w pasy nieco dłuższe od wysokości twoich ścian. Warto też wyznaczyć na ścianie równą linię, wzdłuż której będziesz przyklejać tapetę. Po przymocowaniu jej do ściany możesz ją docisnąć gumowym wałkiem, aby pozbyć się ewentualnych pęcherzyków powietrza. Na koniec odetnij jej nadmiar nachodzący na podłogę i sufit. Za materiały zapłacisz: ok. 6-11 zł/m2 za tapetę, ok. 20 zł za klej do tapet i ok. 60 zł za akcesoria (szczotkę do tapetowania, pędzel, nóż, szpachelkę, wiaderko na klej).

d1piyhk

Obawiasz się kiczowatego efektu? Tapeta nie musi być babcina, w niemodne kwiaty. Dzięki nowoczesnym wzorom łatwo nadasz pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Pamiętaj jedynie, by nie przesadzić z kolorystyką. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie mocniejszego deseniu lub koloru jedynie na jednej ścianie lub nawet na jej fragmencie, a odnowienie pozostałych ścian przy użyciu neutralnych barw i delikatnych motywów.

• Odnawianie kafelków
Jak poradzić sobie ze starymi, niemodnymi kafelkami w kuchni czy łazience? Tu również możesz uniknąć kosztownego i długotrwałego skuwania glazury oraz kładzenia nowej. Jeśli płytki nie są popękane, możesz je pomalować. Jak to zrobić? Musisz je dokładnie oczyścić wodą z detergentem (również odkamienić, jeśli jest taka potrzeba), następnie odtłuścić. Na tym etapie możesz również zmatowić je papierem ściernym, co powinno zwiększyć trwałość malowania. Wyschnięte kafelki i fugi pomaluj podkładem, a następnie specjalną farbą do płytek – w przypadku niewielkiej łazienki za materiały zapłacisz ok. 100-300 zł.

d1piyhk

Jeśli kafelki są zniszczone, również możesz je pomalować, lecz dopiero po uprzednim uzupełnieniu ubytków specjalnym wypełniaczem do glazury. W celu uniknięcia skuwania starych płytek możesz je również zakryć. Położenie ściany gipsowo-kartonowej, szklanej płyty czy nawet nowej warstwy płytek na starych kafelkach to mało popularne rozwiązania, nie znaczy jednak, że niewykonalne.

Jak odnowić drzwi i okna?

Stare drzwi i okna niekoniecznie muszą iść do kosza. Jeśli tylko nie są bardzo zniszczone, możesz je odświeżyć i dać im drugie życie. Jak to zrobić?

Jak odnowić stare okna?

W starym budownictwie możemy natknąć się na stare, drewniane okna. Chociaż mogą wyglądać niezbyt zachęcająco, czasem wystarczy je odmalować, by prezentowały się zjawiskowo. Najpierw jednak sprawdź ich szczelność. Najprostszym sposobem jest włożenie kartki papieru między framugę a ramę – jeśli w którymś miejscu wchodzi bez problemu, okna nadają się do wymiany lub wyregulowania przez specjalistę. Możesz również posłużyć się kamerą termowizyjną, która pokaże, czy ciepło ucieka przez nieszczelne okna.

d1piyhk

Jak pomalować okna? Na początku trzeba pozbyć się warstwy starej farby – możesz ją delikatnie zdrapać przy pomocy szpachelki lub posiłkować się specjalnym preparatem do jej usuwania. Zwróć tylko uwagę, by wybrany przez ciebie środek nie był szkodliwy dla drewna.
Ewentualne ubytki uzupełnij szpachlą do drewna. Następnie zeszlifuj powierzchnię ramy, tak aby była jak najbardziej gładka. Zabierając się do malowania okien, dobierz produkt do ich stanu – jeśli są bardzo zniszczone, lepiej sprawdzi się farba kryjąca, natomiast w przypadku lepiej zachowanych możesz użyć lakierobejcy.

Okna maluj pędzlem, długimi ruchami z góry na dół. Możesz również pomalować kawałek szyby – 1-milimetrowa warstwa nie będzie widoczna, a zapobiegnie dostawaniu się wody pod szybę. Co, jeśli okna są plastikowe, ale widać już na nich piętno upływu czasu? Podobnie, jak w przypadku drewnianych, należy je umyć, odtłuścić i delikatnie zeszlifować papierem ściernym. Okna plastikowe możesz odmalować, musisz jedynie użyć specjalnej farby do PCV.

Jak odnowić stare drzwi? Jak pomalować drzwi?

Nawet najbrzydszym drzwiom pochodzącym z najgłębszego PRL-u możesz dać drugie życie i zmienić je nie do poznania. W zależności od tego, w jakim są stanie, będą wymagać jedynie powierzchniowych działań albo bardziej zaawansowanej naprawy. Drzwi drewniane z czasem mogły ulec wypaczeniom i przez to np. nie domykają się. Warto je wyrównać, a ewentualne ubytki uzupełnić szpachlą do drewna. Drzwi wykonane z płyty prawdopodobnie nie będą wymagały naprawy, a jedynie odświeżenia. Starą warstwę lakieru należy usunąć papierem ściernym, następnie pomalować je podkładem i farbą właściwą.
Jeśli szukasz niestandardowych inspiracji, pomyśl o farbie tablicowej. Może się sprawdzić szczególnie na drzwiach w pokoju dziecięcym. Nie musi być czarna – dostępne są również farby tablicowe w innych kolorach.
Powierzchnię drzwi możesz również zakryć dowolnym materiałem – tekstyliami, samoprzylepną folią z nadrukiem, korkową okładziną, a nawet tapetą. Drzwi z przeszkleniem możesz odnowić, wymieniając szybki u szklarza lub oklejając je (o ile są gładkie) specjalną półprzezroczystą folią, która stworzy witraż. Jeśli chcesz zrezygnować z przeszklenia, ciekawym pomysłem jest wstawienie w tym miejscu luster. Dzięki temu pomieszczenie będzie się wydawało nieco bardziej przestrzenne.
Nie zapomnij też o dodatkowych elementach. Nawet najprostsze białe drzwi mogą być ozdobą pomieszczenia, gdy wstawisz w nie ozdobną klamkę. Pamiętaj tylko, by wszystkie elementy pasowały do siebie i tworzyły spójną stylizację.

d1piyhk

Remont starej podłogi

Na końcu warto zająć się podłogą. Chociaż najtańsze panele podłogowe nie kosztują wiele (nawet od ok. 15-20 zł/m2), to nie gwarantują też zbyt dużej trwałości na ścieranie. Wysokiej jakości panele lub nowa podłoga drewniana to koszt ok. 150-200 zł/m2. Tymczasem stara, drewniana podłoga może ci jeszcze posłużyć przez lata, jeśli tylko zdecydujesz się ją odnowić i poświęcisz jej trochę czasu.
W przypadku małej powierzchni możesz spróbować poradzić sobie przy pomocy szlifierki taśmowej. Praca jednak będzie szła dość wolno, dlatego prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie cyklinarki. Wyniesie cię to ok. 100 zł za dobę. Używaj na początku papieru o większej ziarnistości, by z czasem szlifować ją coraz mniej szorstkim papierem. Następnie należy odpylić podłogę (np. odkurzaczem), umyć ją i odczekać, aż dobrze wyschnie. Ewentualne ubytki warto uzupełnić szpachlą do drewna.

Teraz nadaj podłodze pożądany wygląd – możesz użyć jedynie bezbarwnego lakieru lub pomalować ją kryjącą farbą np. na biało lub brązowo. Dobrze sprawdzi się też specjalny olej do drewna. Każdą kolejną warstwę lakieru lub farby nakładaj dopiero po wyschnięciu poprzedniej – zajmie to minimum kilkanaście godzin. Na koniec warto wypolerować podłogę przy pomocy specjalnej polerki.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Advertisement
d1piyhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1piyhk