Trwa ładowanie...

Remont mieszkania w bloku. Jakie przeróbki są dozwolone?

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, remont mieszkania to główny cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum, stajemy się jego właścicielami, trzeba pamiętać, że wciąż obowiązują nas pewne ograniczenia. Planując remont mieszkania, pamiętaj o zdobyciu niezbędnych pozwoleń i poinformowaniu stosownych organów o mniejszych zmianach. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w blokach, gdzie każda ingerencja może wpłynąć na stan sąsiednich mieszkań.

Remont mieszkania w bloku. Jakie przeróbki są dozwolone?Źródło: Shutterstock
d4c3wf3

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, remont mieszkania to główny cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum, stajemy się jego właścicielami, trzeba pamiętać, że wciąż obowiązują nas pewne ograniczenia. Planując remont mieszkania, pamiętaj o zdobyciu niezbędnych pozwoleń i poinformowaniu stosownych organów o mniejszych zmianach. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w blokach, gdzie każda ingerencja może wpłynąć na stan sąsiednich mieszkań.

Chcąc wprowadzić jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu, przede wszystkim powinieneś poznać różnicę pomiędzy remontem a przebudową. Polskie prawo budowlane odróżnia bowiem te dwa terminy. Wszystko zależy od tego, czy właściciel mieszkania zamierza wykonać prace aranżacyjne, czy mocno inwazyjne – konstrukcyjne. Proste prace remontowe - malowanie ścian czy modernizacja łazienki - nie wymagają zawiadomienia urzędników. Niewiele jest jednak działań, które można podjąć, nie informując o tym odpowiednich organów.

- Większość remontów wykonywanych w domach wymaga przynajmniej zgłoszenia. Aby tego dokonać, trzeba się udać do starostwa lub urzędu miasta – odpowiedniego biura architektury. Do wymagających zgłoszenia działań zalicza się m.in. tynkowanie wnętrz, naprawę lub budowa podjazdu do garażu czy ocieplanie domu od środka. Chcąc ingerować w budynek w większym stopniu, np. w ściany lub piony wentylacyjne, nie powinno się tego robić bez stosownego pozwolenia na budowę. Taki dokument uzyskuje się w starostwie lub urzędzie – mówi Aleksandra Goller, menedżer projektu Skanska Residential Development Poland.

To cię też zainteresuje: Najlepszy materiał na dom!

– W przypadku samego zgłoszenia, jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, prace można rozpocząć po 30 dniach od dnia złożenia wymaganej dokumentacji w urzędzie. Jeśli zaś chodzi o pozwolenie na budowę, stosowna instytucja ma 65 dni na wydanie takiego dokumentu, którego uprawomocnienie zajmuje około 30 dodatkowych dni. Zezwolenie jest ważne trzy lata i w tym czasie powinno się zacząć przebudowę – dodaje Goller.

d4c3wf3

Podstawowa wiedza

Jeśli zmiany, których chcesz dokonać, wymagają np. wyburzenia ścian, musisz pamiętać o tym, że nie każdą ścianę można usunąć bądź przebudować. Pierwszym działaniem w tej sytuacji powinno być ustalenie, które ściany są nośne – konstrukcyjne, a które działowe. Te drugie bez przeszkód można modyfikować bądź usuwać, gdy chciałbyś z dwóch osobnych pomieszczeń zrobić jedno, np. kuchnię otwartą na pokój. Ściana nośna zwykle jest znacznie grubsza od działowej (nie jest to jednak jedyny wyznacznik). Ta pierwsza przenosi ciężar całego domu na fundamenty. Usunięcie jej lub zbyt duża ingerencja stanowi zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania całego budynku i może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Inaczej rzecz wygląda w kwestii ścianek działowych, których głównym zadaniem jest podział mieszkania na pomieszczenia. Przed jakąkolwiek ingerencją należy jednak mimo wszystko zapoznać się z planami budynku i upewnić, czy ściana działowa nie kryje w sobie np. elementów konstrukcyjnych, instalacji elektrycznych, wodnych itp. To, o czym często zapominamy, przesuwając bądź wyburzając ścianki działowe, to że zmieniamy w ten sposób kubaturę poszczególnych pomieszczeń, a przez to konieczna może się okazać również wymiana grzejników na większą moc, tak aby zapewnić komfort cieplny.

Ubezpiecz się i zapobiegaj

Mieszkanie w czasie remontu lub przebudowy warto dodatkowo ubezpieczyć. Koszt ubezpieczenia jest stosunkowo niewielki, a pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w sytuacji, gdy prowadząc prace przy instalacji wodociągowej lub elektrycznej, przez przypadek uszkodzisz swoje mieszkanie lub spowodujesz uszkodzenia u sąsiadów. Wykupując polisę, zminimalizujesz ryzyko kosztów zdarzeń losowych. Aby zachować pełną ostrożność, ważne jest także sprawdzenie, czy ekipa remontowa, którą wybrałeś do wykonania prac, jest rzetelna, doświadczona i odpowiednio wykona swoje obowiązki. Najlepiej wybrać takich pracowników, z których usług korzystali już twoi znajomi. Możesz także przejrzeć fora internetowe i sprawdzić opinie na temat danej ekipy. Gwarancją dobrych usług są również certyfikaty i potwierdzenia ukończonych kursów i szkoleń.

d4c3wf3

Z myślą o innych

Prowadząc prace remontowe, weź pod uwagę sąsiadów, a wszelkie przeróbki rozpoczynaj po wcześniejszej konsultacji z zarządca budynku, który z reguły dysponuje szczegółową, powykonawczą dokumentacją budynku. Dobrą praktyką jest również poinformowanie sąsiadów. – Żeby ułatwić przeprowadzanie remontu, na naszych warszawskich osiedlach wprowadziliśmy specjalne instrukcje obsługi budynku, z których mieszkańcy mogą dowiedzieć się nie tylko o tym, jak korzystać z mieszkania w sposób zrównoważony, ale także, jak zadbać o relacje sąsiedzkie i jak w najmniej uciążliwy dla innych lokatorów sposób przeprowadzić remont – dodaje Aleksandra Goller.

Pomoc dewelopera

Często zdarza się również, że w umowie z deweloperem widnieje zapis na temat możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian na życzenie osoby kupującej mieszkanie przed oddaniem go do użytkowania. Warto jednak dokładnie przeczytać umowę i dowiedzieć się, czy deweloper zezwala na zmiany i jeśli tak, to w jakim stopniu oraz w jakim terminie. Wówczas nie będziesz musiał ingerować w wygląd mieszkania po odebraniu kluczy. Gdyby jednak zdarzyło się, że po zamieszkaniu w lokalu jest coś nie tak, pamiętaj, że dewelopera obowiązuje pięć lat rękojmi, czyli odpowiedzialności za oddane mieszkanie. Dla klienta to dodatkowa gwarancja oraz możliwość uniknięcia szeregu absorbujących czynności związanych z organizowaniem prac remontowych na własną rękę.

Samowola budowlana

Dopełnienie formalności jest potrzebne, żeby prace remontowe odbywały się zgodnie z prawem, a dodatkowo nie wywołały konfliktu z zarządcą budynku lub wspólnotą mieszkaniową. Zmiany wprowadzone bez porozumienia z odpowiednimi organami mogą zostać potraktowane jako samowola budowlana. I choć polskie prawo nie wypracowało jeszcze precyzyjnej definicji tego zjawiska, to dopuszczenie się samowoli budowlanej może skutkować karą finansową lub koniecznością przywrócenia stanu pierwotnego mieszkania. Ważne zatem, aby unikać takich działań i wykonywać je w porozumieniu z odpowiednimi władzami administracyjnymi. W Polsce pozwolenia budowlane uzyskuje się w stosunkowo krótkim czasie, a dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i przede wszystkim zyskać spokój.

d4c3wf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c3wf3