Remont łazienki w weekend

Remont łazienki w weekend
Źródło zdjęć: © Shutterstock

22.01.2016 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wystrój łazienki można odświeżyć błyskawicznie, bez rujnowania domowego budżetu. Wystarczy poświęcić na to jeden weekend. Podpowiadamy, jak zrobić remont łazienki w dwa dni.

Wystrój łazienki można odświeżyć błyskawicznie, bez rujnowania domowego budżetu. Wystarczy poświęcić na to jeden weekend. Podpowiadamy, jak zrobić remont łazienki w dwa dni.

Remont łazienki kojarzy się z intensywnymi pracami, które przez wiele dni uniemożliwiają korzystanie z tego pomieszczenia. Dlatego oczywiste jest, że każdemu zależy na tym, by sprawnie odnowić jej wnętrze. Jest to możliwe - korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy, można w weekend odnowić ceramikę sanitarną. Z pomocą remontującym przychodzi specjalna technika powlekania zniszczonych powierzchni oraz metoda „wanna w wannie”, dzięki której łatwo montuje się nowy wkład akrylowy. Są to jednak zabiegi kosztowne i wymagające pracy specjalistów. Jeżeli działasz sam, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Oto lista działań renowacyjnych, które bez trudu przeprowadzisz sam, nawet przy bardzo ograniczonym budżecie.

Malowanie ścian

Jeśli ściany w łazience są pokryte farbą, wystarczy je odmalować. Przy okazji zastanów się, czy nie wymienić kompletu uchwytów, półek lub lustra. Po demontażu, jeśli zmieniasz miejsce mocowania, należy zakryć dawne otwory po kołkach i wkrętach, korzystając z zaprawy naprawczej. Po jej wyschnięciu oraz w innych miejscach, w których występują nierówności, trzeba przetrzeć powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Ściana przed malowaniem powinna być umyta i oczyszczona z wszelkich drobin. Po wyschnięciu nałóż pierwszą warstwę farby, najlepiej wałkiem. Wybierz farbę przeznaczoną do łazienek. Zaczekaj, aż wyschnie, a następnie nałóż drugą warstwę. Gdy farba będzie całkiem sucha, możesz zamocować nowy zestaw łazienkowy, który znacząco odświeża wystrój wnętrza. Nawet jeśli nie wymieniasz deski sedesowej, szybkim sposobem na odnowienie aranżacji będzie nałożenie pokrowca na klapę i ułożenie dywaników do kompletu.

Odświeżanie fug i sprzętów

Wymiana płytek ceramicznych w łazience jest mozolna i długo trwa, chyba że tworzą one jedynie pojedynczy pas przy armaturze. Najczęściej jednak kafelków w łazience jest znacznie więcej. Elementem, który wpływa na ich nieatrakcyjny wygląd, jest przede wszystkim zabrudzenie fug. Warto zatem poświęcić trochę czasu w weekend na ich doczyszczenie, a efekt będzie zdumiewający. Skorzystaj ze starej szczoteczki do zębów. Oprócz tradycyjnych preparatów czyszczących i wybielających możesz samodzielnie przygotować pastę z sody oczyszczonej, odrobiny wody oraz octu lub soku z cytryny. Jeśli fuga jest wytarta i ma ubytki, najlepiej jest uzupełnić ją nową warstwą. Spoinę łatwo nakłada się szpachelką i rozprowadza wilgotną gąbką. Po jej wyschnięciu można dla utrwalenia efektu zaimpregnować fugi.

Na poważniejszy remont łazienki - obejmujący wymianę płytek i sprzętów sanitarnych - musisz zarezerwować około 2 tygodni i blisko 10 tys. zł.

Uszczerbki w fudze nie są jedyną bolączką w starej łazience wymagającej odświeżenia. Równie szpecące są ubytki w emalii, akrylu lub ceramice w porzypadku sprzętów sanitarnych. Wystarczy jednak użyć zestawu naprawczego (masa wypełniająca z utwardzaczem) przeznaczonego do danego materiału, którym uzupełnisz o zamaskujesz odpryski oraz ukruszenia.

Stare płytki jak nowe

Płytki ceramiczne na ścianach i podłodze nie muszą pozostać w łazience na wieki wieków. I nie mamy wcale na myśli zrywania starych kafelków i układania nowych. Radykalną zmianę możesz wprowadzić sam, i to w bardzo krótkim czasie. Nie każdy wie, że płytki doskonale nadają się do malowania. Wystarczy zastosować specjalną farbę, aby odświeżyć pomieszczenie. Można też zastosować na umytą powierzchnię kafelków grunt, który sprawia, że nabiera ona chropowatości, a następnie pomalować płytki farbą do ścian. Na koniec dobrze jest położyć nowe warstwy uszczelniacza silikonowego wokół sprzętów łazienkowych.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (39)