Trwa ładowanie...

Remont łazienki. Układanie płytek ceramicznych krok po kroku

Jednym z najważniejszych etapów remontu łazienki jest układanie płytek ceramicznych. Dzięki wskazówkom ekspertów zweryfikujesz pracę glazurników i nie dopuścisz do najczęściej popełnianych błędów w układaniu płytek ceramicznych.

Remont łazienki. Układanie płytek ceramicznych krok po krokuŹródło: Rotberg
dhkrqyx
dhkrqyx

Jednym z najważniejszych etapów remontu łazienki jest układanie płytek ceramicznych. Dzięki wskazówkom ekspertów zweryfikujesz pracę glazurników i nie dopuścisz do najczęściej popełnianych błędów w układaniu płytek ceramicznych. Krok 1: oczyszczenie podłoża pod płytki ceramiczne

To jeden z podstawowych elementów, o który warto zadbać, by remont łazienki nie poszedł na marne. Najpierw musisz pozbyć się wszystkiego, co może zmniejszyć przyczepność kładzionej później zaprawy klejowej, czyli kurzu, wapna, tłuszczu lub innych substancji i powłok zmniejszających przyczepność, takich jak pozostałości klejów do wykładzin, farb, olejów itp.

Powierzchnia podłoża powinna być czysta, trwała i nośna. Nowe tynki i betony powinny być związane i wysezonowane (beton >3 miesięcy, posadzki i tynki >28 dni), zaś wilgotność podłoża mniejsza niż 4%. Stare warstwy o słabej przyczepności, kruche i łuszczące się, należy usunąć i dokładnie oczyścić przestrzeń po nich. Natomiast duże ubytki lub nierówności na ścianach – otynkować, a mniejsze – uzupełnić zaprawą wyrównawczą.

- Nawet najlepsze kleje czy zaprawy nie pomogą, jeśli podłoże nie będzie równe – płytki mogą pękać lub po prostu odpadać – tłumaczy Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic. Dlatego sprawdź, czy twoja ekipa remontowa wykonała wszystkie wymienione czynności i wyrównała podłoże.

dhkrqyx

Krok 2: gruntowanie podłoża pod płytki ceramiczne

Następny krok po wyrównaniu podłoża to jego zagruntowanie. Pomocne będą emulsje gruntujące, które zwiększają przyczepność kleju i regulują chłonność podłoża, jak również je wzmacniają.

Krok 3: przygotowanie zaprawy klejowej

Producenci zapraw określają ilość wody, jaką należy dodać do mieszanki. Sprawdź, czy glazurnicy stosują się do zaleceń producentów i nie próbują modyfikować zaprawy. - Przedozowanie wody może wydłużyć czas wiązania oraz pogorszyć właściwości zaprawy, między innymi zmniejszyć przyczepność i zwiększyć spływ – tłumaczy Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg.

Zaprawę zaleca się mieszać mechanicznie lub ręcznie aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny o założonej konsystencji. Po odczekaniu kilku minut trzeba wymieszać ponownie.

Krok 4: nakładanie zaprawy klejowej

Niemniej ważne jak odpowiednie przygotowanie zaprawy jest jej nakładanie na podłoże. Najlepiej robić to kielnią lub szpachelką i rozprowadzić zaprawę za pomocą pacy z zębami (prostokątnymi lub półokrągłymi) o wymiarach odpowiednich dla rodzaju i wielkości płytki.

dhkrqyx

W miejscach niezabezpieczonych przed podciekaniem wody należy nałożyć klej na podłoże i spodnią stronę płytki ceramicznej. Ten sposób zalecany jest również w przypadku klejenia płytek gresowych. Warto też pamiętać, że płytek ceramicznych nie należy moczyć przed klejeniem.

Krok 5: układanie płytek ceramicznych

Istotne jest, aby „na sucho”, tj. bez przyklejania, sprawdzić ułożenie, odcień i wzór płytek ceramicznych jako całości. Dzięki temu unikniesz późniejszych problemów i konieczności odklejania płytek.

Zadbaj też o odpowiednią ilość produktów. - Bardzo częstym błędem jest kupowanie płytek „na styk”. Koniecznie trzeba kupić ok. 10-15% więcej płytek, niż przewidujemy, że zużyjemy. To ważne w razie nagłych wypadków, uszkodzeń i konieczności wymiany pojedynczych płytek – mówi Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic.

dhkrqyx

Równie często popełnianym błędem jest niewłaściwe rozmieszczanie płytek ceramicznych. Zasadą jest przyklejanie ich od środka powierzchni układanej, a nie zaczynanie układania ich np. od drzwi. Efektem nieznajomości tej zasady są wady estetyczne, wchodzenie na siebie płytek w widocznych miejscach, w których powinny się przejrzyście i estetycznie prezentować. Dlatego, jeśli poprosisz ekipę remontową o położenie płytek „na sucho”, bez przyklejania, sprawdzisz, czy są to prawdziwi fachowcy znający podstawowe zasady.

Krok 6: równe fugi

Zadbaj o równe odstępy między płytkami ceramicznymi. Jeśli będą nierówne, to nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, ale też mogą powodować stopniowe poluzowywanie się płytek. Miarka jest więc niezbędnym narzędziem, którego nie należy bagatelizować.

materiał przygotowano we współpracy z firmami Ceramstic i Rotberg

dhkrqyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkrqyx