Trwa ładowanie...

Remont łazienki: ile kosztuje, jak go zaplanować?

Łazienka to pomieszczenie, od którego warto rozpocząć generalny remont domu lub mieszkania. Wcześniej jednak trzeba skrupulatnie zaplanować kolejność prac. Podpowiadamy, jak to zrobić, zdradzamy też, ile kosztuje remont łazienki.

Remont łazienki: ile kosztuje, jak go zaplanować?Źródło: Shutterstock
d2jnywy
d2jnywy

Łazienka to pomieszczenie, od którego warto rozpocząć generalny remont domu lub mieszkania. Wcześniej jednak trzeba skrupulatnie zaplanować kolejność prac. Podpowiadamy, jak to zrobić, zdradzamy też, ile kosztuje remont łazienki.

Zakres prac remontowych w łazience w dużej mierze zależy od zasobności twojego portfela. W zależności od tego, jakimi funduszami dysponujesz, możesz myśleć o kosztowniejszych lub mniej wyrafinowanych rozwiązaniach związanych z ogrzewaniem, okładzinami, oświetleniem, sprzętem oraz armaturą.

Remont łazienki: pierwszy krok

Prace remontowe w łazience rozpoczyna się od najbardziej inwazyjnych, czyli skucia dawnych okładzin z podłogi i ścian oraz usunięcia starych sprzętów. Jeśli zlecisz te roboty, będziesz musiał zapłacić za nie fachowcom ok. 10 zł/mkw. Ceny prac remontowych są oczywiście zależne od regionu Polski oraz renomy wykonawcy.

Następnie trzeba opracować nowy projekt łazienki. Pamiętaj, że ustawienie wanny, umywalki czy pralki nie musi być jednakowe z poprzednią aranżacją. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przesunąć sprzęty tak, aby łazienka była ergonomicznie zaprojektowana. Dzisiaj łatwo kupić ceramikę w wielu rozmiarach, dzięki czemu zmieści się ona nawet na niedużej przestrzeni czy we wnęce. Na tym etapie warto przemyśleć, czy oprócz lub zamiast wanny nie zainstalować brodzika z prysznicem. Może znajdziesz też miejsce na bidet?

Następnie hydraulik powinien sprawdzić stan rur i przeprowadzić niezbędne prace wodno-kanalizacyjne. Po jego działaniach czas na elektrykę. Jeśli sufit wymaga wielu prac i wyrównania, może warto zdecydować się na podwieszany, a wówczas umieścić w nim punktowe lub rozproszone światło. W łazience powinno być jasno, zwłaszcza w okolicach lustra. Umieszczenie oświetlenia jest tu zatem bardzo istotne. Planując je, sprawdź, czy snop będzie oświetlał twoją twarz, czy na przykład przeglądając się, sam nie będziesz rzucać cienia i zasłaniać sobie światła.

d2jnywy

Jeśli lubisz czytać w łazience, potrzebujesz do tego komfortowych warunków. Dlatego oprawki i moc świetlówek muszą być odpowiednie. Elektrykowi warto też zlecić montaż wentylatora. Zarówno prace hydrauliczne, jak i elektryczne są wyceniane zależnie od punktu. Za punkt instalacji wodno-kanalizacyjnej możesz zapłacić np. 200 zł, a za elektrycznej ok. 40 zł.

Remont łazienki: równanie powierzchni

Po skuciu dawnych kafelków pozostaje ci wyrównać podłogę oraz ściany. Jeśli chcesz pozostawić ściany bez okładziny, dodatkowo przyda się gładź. Specjalista będzie sobie za nią liczył ok. 18 zł/mkw. Jeśli łazienka wymaga otynkowania, wówczas koszt wynosi ok. 15 zł/mkw. W tym czasie możesz też zlecić prace związane z obudową podwieszanych sprzętów łazienkowych, takich jak WC. Również we wnękach czy innych przestrzeniach warto wykonać zabudowę.

Montaż płyt z g-k na stelażu może kosztować od 35 zł/mkw. Później czas na płytki, panele lub drewno. Pamiętaj, że moda na pełne pokrycie ścian okładzinami dawno odeszła w zapomnienie. Pozostawiona pomalowaną farbą przeznaczoną do wilgotnych pomieszczeń ściana powyżej linii kafelków pozwoli w łazience uzyskać oddech i powiększyć ją optycznie.

d2jnywy

To też cię zainteresuje: Układanie płytek krok po kroku

Za metr kwadratowy płytek wraz z fugowaniem zapłacisz wykonawcy od 49 zł. Koszt materiałów oczywiście jest zależny od twoich wyborów. Na rynku znajdziesz obecnie bardzo bogatą gamę produktów, praktycznie na każdą kieszeń.

Remont łazienki: sprzęty i meble

Planując rozmieszczenie płytek, pamiętaj, że w miejscu przeznaczonym na lustro lub szafki okładziny nie potrzeba - to obniży koszt. Lustro zaplanuj w miejscu wygodnym, najczęściej nad umywalką. Zawieś je 20 cm powyżej jej dolnej krawędzi, by nie było ochlapywane podczas mycia. Montaż umywalki to koszt około 69 zł. Dobrze jest wybrać model podwieszany, tak jak i WC, gdyż dzięki temu łatwo będzie ci myć podłogę. Jeśli przestrzeń pod umywalką jest dla ciebie cenna, dobrze jest zapełnić ją szafką lub szufladami maskującymi instalację.

d2jnywy

Zamiast kabiny i brodzika możesz zdecydować się na inne rozwiązanie, czyli na postawienie ścianki wydzielającej przestrzeń prysznica (np. z pustaków szklanych) i wykonanie odpływu w posadzce. Gdy wybierzesz antypoślizgowe płytki rektyfikowane, wówczas fuga jest prawie niewidoczna (koniecznie wodo- i grzyboodporna) i całość szybko schnie. Wygodnie i elegancko będzie tu wyglądała deszczownica, z którą warto skomponować zestaw całej armatury w łazience. Montaż baterii to ok. 40 zł.

d2jnywy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jnywy