Remont kominów
Konieczność remontu bądź wymiany komina najczęściej spowodowana jest jednym z dwóch czynników. Może to być zły stan techniczny lub decyzja o zmianie paliwa opałowego.
16.01.2015 16:49
Konieczność remontu bądź wymiany komina najczęściej spowodowana jest jednym z dwóch czynników. Może to być zły stan techniczny lub decyzja o zmianie paliwa opałowego.
Dobry stan komina to podstawa prawidłowego funkcjonowania centralnego ogrzewania czy pieca. Eksploatacja komina powinna przebiegać bez zakłóceń, jeśli tylko jest on odpowiednio dobrany do rodzaju paliwa grzewczego oraz do parametrów danego typu kotła. Niezbędne jest też oczywiście regularne czyszczenie komina.
Co niszczy przewody kominowe?
Przewody kominowe w miarę eksploatacji ulegają powolnemu niszczeniu, co jest zupełnie naturalnym procesem. Wpływ na to ma przede wszystkim wysoka temperatura, która uszkadza komin od wewnątrz. Niska powoduje z kolei osadzanie się wilgoci w materiale, z którego zbudowany jest przewód. W przypadku cegieł proces ten następuje najszybciej. Na degradację komina wpływ mają również: palenie zbyt wysuszonym drewnem, składniki dymu i spalin, ewentualny pożar sadzy, o samej zmienności pogody nie wspominając. Uszkodzenie komina może być również spowodowane błędami, które popełnione zostały podczas jego budowy albo powstały w trakcie poprzednich napraw. Jeśli dojdą do tego jeszcze nieszczelne przewody kominowe, nie do uniknięcia będą zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu. Podobnie dzieje się również wtedy, gdy komin nie jest dostatecznie często i właściwie czyszczony.
Opinie fachowców
Gdy remont komina jest już nieunikniony, należy przygotować plan i zakres prac z nim związanych. Na temat bieżącego stanu przewodów kominowych oraz ich przekroju najlepiej wypowie się doświadczony i profesjonalny mistrz kominiarski. On również najlepiej doradzi w sprawie ich ewentualnej przebudowy bądź rozbudowy. Można także skorzystać z fachowej pomocy konstruktora, np. gdy chcemy, aby nowy komin był oparty na podłodze (na gruncie).
Do samego wykonania renowacji komina warto zatrudnić renomowaną firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju usługach.
Jeśli komin ma niewielkie usterki, np. odpada część tynku albo pojawiły się lekkie pęknięcia, można go jeszcze spróbować naprawić. Zdarza się, że zniszczeniu często ulega jedynie ta część, która znajduje się na dachu. Wówczas można rozebrać komin na tym odcinku i postawić nową konstrukcję.
Zabezpieczenie komina
Przewody kominowe zabezpiecza się przed niszczeniem różnymi metodami. W tym celu wykorzystuje się np. wkład kominowy stalowy z blachy kwaso- i żaroodpornej (specjaliści polecają, aby sprawdzić certyfikat posiadany przez dany materiał). Tego typu rozwiązanie nie tylko chroni komin przed niszczącym działaniem agresywnych składników dymu i sadzy, ale ponadto gładka powierzchnia zastosowanego materiału sprawia, że w kominie nie gromadzi się sadza.
Wewnętrzną ścianę przewodów dymowych można również pokryć specjalną masą. Szlamowanie przeprowadza się po uprzednim usunięciu wszystkich zanieczyszczeń i dotyczy ono tych urządzeń, które pracują w temperaturze przekraczającej 160 stopni Celsjusza.
Gdy żadna z tych technik nie wchodzi w rachubę, pozostaje jeszcze zamontowanie nowego, gotowego już komina, np. stalowego lub prefabrykowanego.
Zmiana paliwa
Z kolei w przypadku, gdy decydujemy się na zmianę paliwa, musimy zmierzyć się z koniecznością adaptacji komina do innego materiału opałowego. To oznacza, że jeśli na przykład do tej pory używaliśmy paliwa stałego, musimy przystosować komin do pracy z kotłem np. gazowym czy olejowym. Wówczas w kominie montuje się stalową rurę – sztywną, elastyczną albo karbowaną (źródło: http://www.budujemydom.pl/budujemy-dom-11-12-2009/10610-remont-komina).
Szczelny komin to nie tylko właściwie działający system ogrzewania w domu, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonych i sprawdzonych fachowców, a także pamiętać o regularnym czyszczeniu komina. Jak często należy dokonywać tej czynności, można dowiedzieć się np. na stronie komino.net.pl.