Trwa ładowanie...

Remont domu. Niewielkie przeróbki instalacji elektrycznej na rzecz komfortu

Wprowadzając się do nowego mieszkania lub domu, zwykle nie jesteś w stanie przewidzieć, gdzie będą ci potrzebne gniazda i łączniki elektryczne. Przy okazji remontu domu możesz umieścić je tam, gdzie będzie to pasuje. Na co zwrócić uwagę, przerabiając instalację elektryczną? Kiedy warto wydzielić w niej dwa lub więcej obwodów elektrycznych?

Remont domu. Niewielkie przeróbki instalacji elektrycznej na rzecz komfortuŹródło: Legrand
d2e7z7u
d2e7z7u

Wprowadzając się do nowego mieszkania lub domu, zwykle nie jesteś w stanie przewidzieć, gdzie będą ci potrzebne gniazda i łączniki elektryczne. Przy okazji remontu domu możesz umieścić je tam, gdzie będzie to pasuje. Na co zwrócić uwagę, przerabiając instalację elektryczną? Kiedy warto wydzielić w niej dwa lub więcej obwodów elektrycznych?

Remont domu to okazja do zmian w instalacji elektrycznej, której przewody są zwykle ukryte pod tynkiem i dostęp do nich jest na co dzień bardzo ograniczony. Przewody elektryczne można oczywiście poprowadzić na wierzchu, unikając kucia, tynkowania i malowania ścian, ale ze względów estetycznych dla wielu osób jest to nie do zaakceptowania. Nieco lepszy efekt można uzyskać, stosując specjalne kanały lub listwy kablowe z tworzywa lub aluminium przeznaczone do zamocowania wzdłuż krawędzi ścian, przy podłodze lub suficie. Ale niewątpliwie większości osób najbardziej podobają się wnętrza, w których elementów instalacji elektrycznej w ogóle nie widać.

Instalacja elektryczna: co zmienić w trakcie remontu?

Przeprowadzając generalny remont, najlepiej zastąpić aluminiowe przewody elektryczne współczesnymi miedzianymi, które są w stanie wytrzymać znacznie większe obciążenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku przewodów przewodzących prąd do gniazd, natomiast te do górnego oświetlenia można zostawić, bo nowoczesne źródła światła pobierają coraz mniej energii i nie powodują dużego obciążenia instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna: jak powinna być wyposażona?

Modernizowana instalacja elektryczna powinna być wyposażona w rozdzielnicę z wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi zastępującymi archaiczne bezpieczniki topikowe. Dawniej stosowane przewody dwużyłowe zastępuje się trzyżyłowymi, w których jest osobna żyła ochronna. Wszystkie elektryczne gniazda wtyczkowe muszą być wyposażone w styk ochronny – standardem jest u nas styk tulejowy, tak zwany bolec, umieszczony w gnieździe.

Prowadząc przewody elektryczne, trzeba pamiętać, że należy je umieszczać zawsze w linii prostej równoległej do krawędzi ścian. Dzięki temu, nawet gdy są ukryte w tynku, można się zorientować w ich przebiegu na podstawie położenia puszek, gniazd i łączników elektrycznych. Natomiast przypadkowe rozmieszczenie przewodów elektrycznych grozi ich uszkodzeniem na przykład przy wierceniu dziur w ścianie.

d2e7z7u

Modernizacja instalacji elektrycznej: kilka obwodów elektrycznych

Żeby uniknąć nadmiernego przeciążania instalacji elektrycznej, tworzy się kilka niezależnych obwodów zabezpieczonych osobnymi wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi. Osobny obwód elektryczny powinien zasilać stałe oprawy oświetleniowe, a osobny - elektryczne gniazda wtyczkowe. Ze względu na duże obciążenie osobny obwód elektryczny stosuje się do kuchenki elektrycznej, a także do każdego dużego odbiornika prądu (grzejnika, podgrzewacza wody). Zalecane jest obciążenie pojedynczego obwodu jednofazowego mocą najwyżej 2 kW, a trójfazowego 6 kW. Gdy jest ona większa, konieczne jest wykonanie go z grubszych przewodów, bo standardowe mogą ulec uszkodzeniu.

Przydatny jest osobny obwód zasilający urządzenia elektroniczne – sprzęt komputerowy i urządzenia RTV – by ich pracy nie zakłócało uruchamianie i wyłączanie innych odbiorników prądu. Ten obwód elektryczny warto wyposażyć w dodatkową ochronę przed przepięciami.

Instalacja elektryczna: zmiany nie dla laika

Instalacja elektryczna wydaje się stosunkowo prosta, jednak błędy popełnione przy jej wykonywaniu mogą mieć katastrofalne skutki. Dlatego wszelkie przeróbki należy zlecić osobie z uprawnieniami do wykonywania instalacji co najmniej do 1 kV i do przeprowadzania ich pomiarów odbiorczych.

Jeśli mimo wszystko chcesz coś przerobić samodzielnie, efekt twoich prac powinien ocenić fachowiec, któremu należy zlecić przeprowadzenie pomiarów.

d2e7z7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e7z7u