Ogród to dla większości z nas przestrzeń, w której znajdujemy spokój i ucieczkę od codziennych kłopotów, jednak to, w jaki sposób odpoczywamy, jest sprawą bardzo indywidualną. Zakładając ogród, nawet najmniejszy, szukajmy rozwiązań, dzięki którym każdy z członków rodziny znajdzie w nim miejsce dla siebie.
Ogród to dla większości z nas przestrzeń, w której znajdujemy spokój i ucieczkę od codziennych kłopotów, jednak to, w jaki sposób odpoczywamy, jest sprawą bardzo indywidualną. Zakładając ogród, nawet najmniejszy, szukajmy rozwiązań, dzięki którym każdy z członków rodziny znajdzie w nim miejsce dla siebie.
W bardzo małym ogrodzie brakuje miejsca na stworzenie zróżnicowanych stref. Możemy wybrać rozwiązanie uniwersalne, w którym znajdziemy miejsce na rozłożenie leżaka i przestrzeń, w której wraz z przyjaciółmi spędzimy miło czas przy grillu. Najprostsze i najczęściej spotykane rozwiązanie to założenie w centralnej części ogródka trawnika rekreacyjnego (z mieszanki traw odpornych na deptanie), posadzenie wzdłuż ogrodzenia żywopłotu formowanego lub szybko rosnących pnączy, jak np. winobluszcz pięciolistkowy lub bluszcz pospolity, oraz grupy krzewów i bylin tak, by za nimi powstał niewielki zaciszny zakątek, nieco osłonięty od strony okien i tarasu.
Relaks w ogrodzie
Innym rozwiązaniem jest potraktowanie całego ogrodu jak dużego tarasu o efektownej nawierzchni utwardzonej kostką czy płytami z kamienia lub betonu. Wokół, w pasie ziemi pozostawionej między ogrodzeniem a nawierzchnią lub w zbudowanych tam wysokich grządkach można posadzić rośliny ozdobne: kilka krzewów, pnącza byliny oraz gatunki sezonowe. Można też zainstalować małą fontannę lub zdrój przyścienny, a wśród roślin ozdobnych posadzić kilka krzaków pomidora, dynię czy kępy ziół, bo to doda uroku takiej kameralnej przestrzeni.
Warto zadbać o oświetlenie, które sprzyjać będzie wieczornemu biesiadowaniu, i wydobywać z mroku najpiękniejsze fragmenty aranżacji.
Relaks w ogrodzie
W rozleglejszym lub dużym ogrodzie można sobie pozwolić na podzielenie przestrzeni i rozdzielenie funkcji, przez stworzenie kilku różnorodnych wnętrz. Jeżeli lubimy spędzać czas w ciszy i spokoju z książką, kawą, telefonem, ustawmy meble ogrodowe - fotel i stolik, leżak albo ławkę o wygodnym oparciu - w zakątku otoczonym krzewami, kwitnącymi pięknie bylinami i roślinami sezonowymi. Jeśli lubimy cień, wybierzmy miejsce pod drzewem. Możemy też stworzyć inny urokliwy zakątek z fontanną, przyściennym wodopojem albo oczkiem wodnym, do którego woda spływa po stopniach kaskady. W sąsiedztwie wody świetnie się wypoczywa, bo jej szum koi nerwy, a towarzystwo małych zwierząt, ptaków a nawet owadów, które chcą skorzystać z dostępu do wody, jest wielką przyjemnością.
Relaks w ogrodzie
Miłośnicy biesiadowania w większym gronie będą potrzebowali wygodnego placyku o utwardzonej nawierzchni (aby można było z tego miejsca bez problemu korzystać nawet po deszczu), na której można ustawić przenośny grill. Można też obok wybudować kominek-grill, przy którym miło spędza się czas nawet w chłodne jesienne dni. Takie miejsce spotkań towarzyskich warto w miarę możliwości usytuować jak najdalej od sąsiadów, bo to pozwoli uniknąć konfliktów. Warto też otoczyć placyk wysokim żywopłotem lub gęstymi krzewami, bo nie tylko stłumią hałas, ale ograniczą nieco rozprzestrzenianie się dymu i zapachów, które nie dla wszystkich są miłe.
Relaks w ogrodzie
Trochę ruchu zawsze jest korzystne, warto więc - jeśli tylko pozwala na to powierzchnia ogrodu - wygospodarować miejsce na rekreacyjny trawnik, na którym będzie można zagrać w piłkę nożną, siatkówkę czy kometkę. Dobrze, jeśli znajdzie się on w pewnym oddaleniu od domu, tak by zabawy nie groziły zniszczeniem ulubionych roślin ozdobnych czy wybiciem szyb w oknach.
Relaks w ogrodzie
Moda na własne warzywa trwa. Przyjemnie - nawet w najmniejszym ogrodzie - posadzić i pielęgnować trochę warzyw. Można w dobrze nasłonecznionym miejscu założyć tradycyjny warzywnik z grządkami i ścieżkami (dobrze jest otoczyć go niewysokim żywopłotem). Czasami wydaje się, że miejsca jest zbyt mało - ale warto próbować. Trzeba tylko pamiętać, że im dostępna przestrzeń jest mniejsza, tym warzywnik musi być bardziej umowny. Ale wystarczy przecież jedna wysoka grządka (skrzynia bez dna wypełniona żyzną ziemią), w której będą się świetnie czuły rozmaite warzywa. W sprzedaży jest wiele nasion fantastycznych kolorowych odmian fasoli, rzodkiewki, pomidorów, dyń, patisonów i cukinii, buraka liściowego i innych. Można też wysiać bazylię, cząber, melisę, szałwię, oregano czy posadzić gotowe sadzonki. Warto pomiędzy warzywami wysiać lub posadzić rozsadę roślin jednorocznych zwalczających szkodniki (nicienie), jak kosmos podwójnie pierzasty, aksamitka rozpierzchła, nagietek lekarski, czy nasturcja wabiąca mszyce.