Rekuperator. Co to jest i jak to działa?
O rekuperatorze jest ostatnio coraz głośniej. Zapewne dlatego, że dzięki nim można ograniczyć straty ciepła i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń, w których żyjemy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że rekuperator to nie tylko odzysk utraconego ciepła, ale również zdrowsze i czystsze powietrze, którym oddychamy.
Systemy wentylacji, które są montowane w budynkach oprócz wielu plusów, mają również znaczące minusy. Właściwa wentylacja to przede wszystkim gwarancja komfortu życia w danym pomieszczeniu, ale także bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety, skutkiem ubocznym działania wentylacji jest znacząca utrata ciepła, mówi się, że jest to nawet 50-60% zgromadzonego ciepła. Wywiewanie nagrzewanego powietrza poza budynek wiąże się ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na dodatkowe ciepło, więc generuje to duże koszty ogrzewania – szczególnie w okresie zimy.
03.07.2013 13:22
Rekuperator to urządzenie, które stosuje się w systemie wentylacji. Jego głównym zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza, które zostało wywiane z budynku na skutek wentylacji grawitacyjnej. Jednym słowem, rekuperator odbiera ciepło z wywiewanego powietrza i ogrzewa nim powietrze, które jest nawiewane do pomieszczeń. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń przekracza nawet 90%.
Rekuperatory występują w różnych wariantach. W zależności od ceny rekuperatora ,możemy liczyć na ich większą bądź mniejszą efektywność. Niektóre typy rekuperatorów umożliwiają odzysk części pary wodnej, którą zawiera wydmuchiwane powietrze i przekazanie jej w nadmuchiwanym powietrzu, co wpływa na zmniejszenie energii zużywanej na nawilżanie powietrza. Dzięki wbudowanym filtrom, rekuperator ma również właściwości oczyszczające wdmuchiwane do pomieszczeń powietrze. To prawdziwe wybawienie dla alergików, ale także większy komfort i porządek w naszym otoczeniu.
Najłatwiej jest zamontować rekuperator w domu, który dopiero się buduje, gdyż instalacja wymaga doprowadzenia do wszystkich pomieszczeń budynku specjalnych przewodów, którymi będzie transportowane wdmuchiwane i wydmuchiwane powietrze. Przewody instalacyjne ze względu na znaczący rozmiar, trudno poprowadzić na zewnątrz ścian. By zachować estetykę pomieszczeń, zaleca się, by przewody były zabudowane.
Montaż rekuperatora, choć to niemały wydatek, w dłuższej perspektywie pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Koszt ogrzewania może być niższy o 20-30% od kosztu ogrzewania bez systemu rekuperacji.
By zwiększyć efektywność wentylacji mechanicznej i rekuperatora, można go podłączyć do tzw. gruntownego wymiennika ciepła i pompy ciepła. W takiej sytuacji wywiewane powietrze oddaje swoje ciepło do rekuperatora i pompy ciepła. Następnie powietrze nawiewane odbiera ciepło od gruntu, a od rekuperatora i skraplacza pompy ciepłej otrzymuje dodatkową energię cieplną. W cieplejszym okresie można odwrócić obieg pompy ciepła i ominąć rekuperator. Wszystko po to, by do pomieszczeń wracało nie ciepłe, ale schłodzone w parowaczu powietrze.