Regulator pogodowy: instalacja grzewcza pod kontrolą

Regulator pogodowy: instalacja grzewcza pod kontrolą
Źródło zdjęć: © Afriso

23.10.2013 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Optymalna temperatura pomieszczenia to taka, która zapewnia oczekiwany komfort niezależnie od sytuacji. Inną ciepłotę uznaje się przecież za idealną do pracy, a inną za odpowiednią do snu czy wypoczynku. Zróżnicowane potrzeby domowników zaspokaja regulator pogodowy, który steruje obiegiem grzewczym.

Optymalna temperatura pomieszczenia to taka, która zapewnia oczekiwany komfort niezależnie od sytuacji. Inną ciepłotę uznaje się przecież za idealną do pracy, a inną za odpowiednią do snu czy wypoczynku. Zróżnicowane potrzeby domowników zaspokaja regulator pogodowy, który steruje obiegiem grzewczym.

Cyfrowy regulator pogodowy sterujący obiegiem grzewczym to urządzenie, które bierze pod uwagę upodobania i potrzeby domowników. – Jego oprogramowanie wykorzystuje tzw. krzywe grzewcze, czyli wykresy ukazujące zależność pomiędzy temperaturą wody pompowanej do instalacji a temperaturą panującą poza budynkiem – wyjaśnia Błażej Wojciechowski z firmy AFRISO, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

Regulator pogodowy a warunki pogodowe

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego. Niestety pod tym określeniem kryje się pogoda, na którą składają się zarówno niemalże tropikalne upały, jak i godne Syberii mrozy. W dodatku temperatura często potrafi zmienić się o kilkanaście stopni w ciągu kilku godzin.

Ręczne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach jest niewygodne, a momentami wręcz niemożliwe. Wychodzisz do pracy lub szkoły, a do chłodnego jeszcze o poranku salonu w południe docierają promienie słoneczne, zamieniając go w saunę. Z kolei ogrzana podczas śniadania kuchnia może przyprawić wieczorem o dreszcze.

Dodatkowo mieszkanie opuszczone na czas rodzinnych wyjazdów to prawdziwy pożeracz energii. Powroty do przegrzanego domu wiążą się z pogorszeniem samopoczucia i realnymi szkodami dla portfela, bo szybkie podniesienie lub obniżenie temperatury do odpowiadającej nam wartości to strata energii, a więc i pieniędzy. Nie wspominając już o tym, że w razie ocieplenia aury w trakcie naszej nieobecności, grzejniki pracują zupełnie niepotrzebnie.

Regulator pogodowy a potrzeby domowników

Brak kontroli nad temperaturą negatywnie odbija się nie tylko w poszczególnych dniach, lecz także w ciągu całych pór roku. Zimową zmorą domowników bywa zderzenie z chłodem po wyjściu spod ciepłej kołdry. W przegrzanej sypialni źle się wypoczywa, ale co zrobić rano, gdy zimno utrudnia rozpoczęcie dnia? W celu uniknięcia takich sytuacji instaluje się specjalne moduły sterujące, które pozwalają ustawić odpowiedni program, by pompa obiegowa jeszcze przed pobudką domowników zaczęła tłoczyć cieplejszą wodę.

Regulator pogodowy: komfort i ekonomia

– Regulator pogodowy steruje zaworami mieszającymi ciepłą i zimną wodę, a także rozprowadzającą je pompą obiegową, by zapewnić maksymalną efektywność instalacji przy minimalnym zużyciu energii. W dodatku poprawia warunki pracy termostatów przygrzejnikowych w instalacji grzejnikowej, co sprawia, że dłużej nam służą. Pełnią także funkcję zabezpieczającą, „zrzucając” np. nadmiar ciepła na instalację z przegrzanego kotła – wylicza Błażej Wojciechowski z AFRISO.

Na tym właśnie polega sekret skutecznego i ekonomicznego regulowania temperatury w systemie grzewczym. Współczesna technika sprawia, że już nie trzeba wybierać między wygodą a oszczędnością.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (0)