Trwa ładowanie...

Ręczny czy automatyczny? Odkurzacze do twojego domu

Marzenie o automatycznym odkurzaczu, który sam sprząta spełniło się - obecnie w sklepach jest mnóstwo urządzeń tego typu. Jednak nie zawsze dostaną się w każdy zakamarek i co wtedy? Poznaj wady i zalety odkurzaczy ręcznych oraz automatycznych i zdecyduj się na model idealnie dobrany do własnych potrzeb.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ręczny czy automatyczny? Odkurzacze do twojego domuŹródło: Shutterstock.com
d41r9qa
d41r9qa

Odkurzacz automatyczny

Odkurzacze automatyczne, czy też tak zwane roboty sprzątające, stają się coraz bardziej popularne. Wszystko to za sprawą naszego dążenia do osiągania maksymalnych korzyści przy minimalnym wysiłku - a właśnie taką możliwość daje nam zakup odkurzacza automatycznego. Po właściwym zaprogramowaniu przez zdefiniowany przez nas czas sprzątać będzie wyznaczoną powierzchnię, nawet pod naszą nieobecność. Dzięki temu wracać będziemy do czystego mieszkania każdego dnia. Niektóre modele mają wbudowaną też funkcję sprzątania na mokro, dzięki czemu urządzenie wyręczy nas nie tylko w odkurzaniu, ale i wybawi od biegania z mopem w ręce.

Czym kierować się przy wyborze automatycznego odkurzacza? Kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę, jest wiele. Po pierwsze - czas pracy. Może być to ok. 60 minut, ale także nawet 3 razy więcej! Co oczywiste - im dłuższy czas działania na jednym ładowaniu, tym oczywiście więcej kosztować będzie urządzenie. W przypadku, gdy chcemy, by odkurzacz był w stanie okrążyć całe mieszkanie, warto przeznaczyć na niego większą kwotę. Wyższej klasy modele sprzedawane są w zestawie ze stacją dokującą, do której zostają skierowane, gdy potrzebne jest naładowanie akumulatora. Dzięki temu nie musimy sami za każdym razem podłączać urządzenia do ładowania. Nie bez znaczenia jest również kwestia czasu ładowania robota. Skoro bowiem może on pracować około godziny, a nie zdąży wysprzątać całej powierzchni, a czas ładowania wynosi np. 4 godziny, sprzątanie może okazać się niesatysfakcjonujące.

Interesuje nas również zastosowany system sterowania. Zależy nam na jak najdokładniejszym sprzątaniu podłogi oraz na umiejętności pokonywania napotkanych na trasie przeszkód. Najbardziej podstawowy jest system polegający na tym, że urządzenie po napotkaniu przeszkody odbija się od niej, tym samym zmieniając kierunek jazdy. Istnieje przy tym jednak spore ryzyko pominięcia niektórych obszarów, a co za tym idzie - nieuprzątnięcia wszystkich zabrudzeń. Najlepsze modele odkurzaczy jednak działają na zasadzie algorytmów, które pozwalają na wizualizację przestrzeni. Dzięki temu robot uczy się położenia poszczególnych elementów w domu, by z niebywałą skutecznością posprzątać w każdym miejscu. Robot sprzątający sterowany może być poprzez panel przycisków, pilota lub nawet przez aplikację mobilną. Dzięki niej nawet nie będąc w domu, możesz uruchomić lub zatrzymać sprzęt i mieć nad nim kontrolę.

Odkurzacz wyposażony jest także w czujniki, dzięki którym może bezpiecznie poruszać się w przestrzeni. Dzielimy je na zbliżeniowe oraz zderzeniowe. Pierwsze rejestrują zbliżenie się do przedmiotu, a nie dotknięcie skutkujące odbiciem się. Może to okazać się przydatne przy delikatnych powierzchniach. Spośród zastosowanych w urządzeniach czujników wyróżniamy również czujniki zabrudzeń, za sprawą których robot zwiększa moc pracy, kiedy wyczuje poważniejsze zabrudzenia, a także czujniki schodów, które nie pozwolą robotowi spaść. Droższym urządzeniom niestraszne będą również progi. Koniecznie trzeba sprawdzać w specyfikacji, jak duże różnice wysokości maszyna może pokonać. Pojemność zbiornika decydować będzie o tym, jak często będziemy musieli go czyścić. Są to bowiem urządzenia bezworkowe. Praktyczne będzie, aby urządzenie miało sygnalizację poziomu zapełnienia. Zastosowane filtry również nie pozostają bez znaczenia - szczególnie, kiedy w domu są alergicy. Filtry HEPA pozwolą na najbardziej efektywne i bezpieczne oczyszczanie powietrza. Odkurzacze automatyczne nie produkują raczej dużo hałasu. Pamiętaj jednak, że będzie on zauważalny przy codziennym funkcjonowaniu. Warto wiedzieć też, że roboty sprzątające nie działają na zasadzie ssania tak jak inne odkurzacze. Za pochłanianie zanieczyszczeń odpowiedzialne są ruchome szczotki, które zagarniają zabrudzenia do wnętrza urządzenia, gdzie ewentualnie dopiero delikatna siła ssąca umiejscawiać je będzie w pojemniku na brud. Niektóre z urządzeń wyposażone są w szczotki, które potrafią wygarnąć zabrudzenia z kątów pomieszczenia, co może okazać się bardzo praktyczne, bowiem nie trzeba będzie poprawiać po maszynie, biorąc do ręki zwykły odkurzacz. Zwróćmy również uwagę, aby robot dostosowany był do sprzątania różnych powierzchni, takich jak chociażby dywany. Sprzątanie ich różni się bowiem od odkurzania podłóg. Zmiana nawierzchni wymagać będzie zmiany szczotek czy rodzaju ich ruchu, a dzięki odpowiednim czujnikom urządzenie poradzi sobie z tym samo.

d41r9qa

Ten rodzaj odkurzacza stworzony został do zadań małych oraz specjalnych. Z łatwością pozbędziesz się dzięki niemu okruszków z kuchennego stołu, ale również odkurzysz najodleglejsze zakamarki swojego samochodu, domowych szafek, półek, mebli czy nawet schodów. Nad wyraz przydatny może okazać się na wyjeździe, gdy zależy nam, by na bieżąco utrzymywać porządek w samochodzie. Pozytywnie zaskoczyć może też posiadaczy zwierzaków, umożliwia bowiem szybkie i ciche pozbycie się sierści z fotela czy kanapy.

Odkurzacz ręczny

Odkurzacze ręczne raczej są urządzeniami bezprzewodowymi, a więc działają dzięki akumulatorowi. Znajdziesz jednak także modele z przewodem zasilającym, jeśli na takich będzie ci zależało. Niektóre odkurzacze pionowe mają wbudowany odkurzacz ręczny, który starczy wypiąć, by można było przystąpić do akcji. Po naładowaniu baterii bezprzewodowy sprzęt możesz zabrać ze sobą wszędzie. Ułatwia to fakt, że jest on raczej lekki i poręczny, a co za tym idzie - naprawdę praktyczny. Koniec ze ścieraniem, zamiataniem i zbieraniem drobnych zabrudzeń. Nawet więcej - koniec z wycieraniem rozlanych przypadkowo płynów! Jak to? Niektóre modele przeznaczone do kuchni mają opcję odkurzania także cieczy. Z tego względu są większe gabarytowo niż np. odkurzacz samochodowy - muszą mieć bowiem wbudowany specjalny pojemnik. Jednak ich funkcjonalność jest tego warta. W sytuacji gdy na co dzień stawiasz czoła takim wyzwaniom, odkurzacz ręczny jest właśnie dla ciebie.

Tak samo jak przy wyborze każdego sprzętu, tak w przypadku odkurzaczy ręcznych trzeba przyjrzeć się ich określonym parametrom, by być zadowolonym z dokonanego wyboru. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza ręcznego? Moc - odpowiednio wysoka świadczyć będzie o sile ssania, a więc szybciej uda się poodkurzać. Jednak powyżej pewnego poziomu niepotrzebnie ograniczać będzie czas pracy bezprzewodowego urządzenia. Dlatego najbardziej istotne będzie, by sprawdzić maksymalny czas pracy na wysokich obrotach. Im dłuższy, tym oczywiście lepiej. Jeżeli urządzenia używać będziesz sporadycznie, być może nie będzie przeszkadzać ci 10-minutowy czas pracy na jednym ładowaniu. Dla większości jednak tych kilka minut pewnie okaże się zbyt krótkim czasem na posprzątanie. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać model, który wytrzyma chociażby 30 minut. Zwróć uwagę też na czas ładowania akumulatora, ponieważ może wynosić on nawet kilka godzin. Więc jeżeli nie zdążysz odkurzyć wszystkiego na jednym ładowaniu, prędko niestety nie dokończysz. Oczywiście w przypadku odkurzaczy sieciowych zupełnie nie musisz się tą kwestią przejmować. Potem koniecznie weź pod uwagę wymiary urządzenia oraz jego wagę. Odkurzacz ręczny powinien być lekki i poręczny, stworzony został bowiem do docierania w trudno dostępne miejsca - sięganie nim wgłąb samochodu czy szafki. Nieustannie trzymasz go w tym czasie w ręce, wymachujesz nim i operujesz. Ciężki sprzęt sprawiałby ci dyskomfort i niepotrzebnie wydłużał proces sprzątania. Nie bez znaczenia pozostaje też moc akumulatora, która przekładać się będzie na wydajność pochłaniania brudu. Jest to wyjątkowo istotne dla właścicieli zwierząt, bowiem uprzątnięcie sierści to poważne wyzwanie nie tylko dla sprzątającego, ale także dla odkurzacza. Warto wybierać urządzenia zasilane na baterię litowo-jonową. Nie dość, że jest ekologiczna - nie jest bowiem toksyczna dla środowiska - to dodatkowo charakteryzuje się większą trwałością, a i ładowanie następuje szybciej.

Nowoczesne odkurzacze wcale nie muszą być drogie, aby spełnić wszelkie potrzeby. Nie bez znaczenia jest wygoda - podczas gdy odkurzacz automatyczny wyręczy nas w domowych porządkach to jednak odkurzacz ręczny dotrze w każde miejsce, tyle tylko, że wymaga naszej ingerencji. W zależności od preferencji warto wybrać model, który będzie dostosowany do indywidualnego trybu życia.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d41r9qa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41r9qa