Rady spod lady, czyli domowe sposoby na wykorzystanie starych rajstop

Ups! Jeśli właśnie poszło ci oczko w rajstopach, nic straconego. Wykorzystaj je do innych celów! Jest wiele domowych sposobów na sprytne spożytkowanie tej części garderoby.

Rady spod lady, czyli domowe sposoby na wykorzystanie starych rajstop
Źródło zdjęć: © Shutterstock

01.07.2016 15:43

Ups! Jeśli właśnie poszło ci oczko w rajstopach, nic straconego. Wykorzystaj je do innych celów! Jest wiele domowych sposobów na sprytne spożytkowanie tej części garderoby.

1. Do polerowania

Rajstopy to jeden z lepszych domowych sposobów na wyczyszczenie luster, okien, szklanych płytek czy blatów. Skutecznie usuwają smugi i pyłki. Fantastycznie nadają się również do nabłyszczania pastowanego obuwia.

2. Do wypełniania

Jeśli lubisz ręczne robótki, zachowaj stare rajstopy do wypełnienia uszytych poduszeczek czy maskotek. Ta część odzieży doskonale nadaje się także do wypełniania czubków butów zamiast zwiniętej gazety.

3. Do potpourri

Wśród domowych sposobów na usuwanie nieprzyjemnych zapachów wymienia się rajstopy do tworzenia zapachowych woreczków. Trzeba od nich odciąć dolną część i wypełnić ją suszonymi płatkami kwiatów lub liśćmi herbaty skropionymi olejkiem zapachowym o ulubionym aromacie. Po związaniu ozdobną wstążeczką gotowe potpourri można zawiesić w szafie.

4. Do znajdowania drobiazgów

Jeśli wyślizgnęła ci się z rąk moneta albo kolczyk, naciągnij rajstopy na rurę odkurzacza, włącz go i przesuń końcówką po podłodze pod meblami i w innych zakamarkach. Zassana zguba zatrzyma się na tkaninie jak na sitku.

5. Do sprzątania

Jeżeli chcesz pozbyć się kurzu spod mebli lub lodówki, nałóż rajstopy na druciany wieszak lub cienki pręt i przesuń nimi pod szafkami. To jeden z lepszych domowych sposobów na pozbycie się brudu z trudno dostępnych szczelin.

6. Do ogrodu

Jeśli jesteś zapalonym działkowiczem, wykorzystaj elastyczne sznurki z rajstop do podwiązywania krzewów i sadzonek, np. pomidorów na grządkach. Sprawdzą się one także do ochrony cebulek kwiatów. Przed wsadzeniem ich do ziemi wystarczy pociąć rajstopy na małe kawałki i umieścić w nich cebulki, a następnie zaszyć. Tkanina ochroni je przed szkodnikami.

7. Do przechowywania cebuli

...domowe sposoby także wykorzystują rajstopy! Zapewnia to bowiem swobodny dopływ powietrza i pozwala dłużej zachować świeżość. Warzywa wrzuca się kolejno do nogawki i za każdym razem zawiązuje ją na supeł. Gdy cebula jest potrzebna, odcina się ją po jednej sztuce od pozostałych.

8. Do porządkowania papierów

Jeśli masz w domu ozdobny papier do pakowania, plakaty albo pozwijane reprodukcje, których nie chcesz się pozbywać, potnij rajstopy w paski w poprzek nogawek. Uzyskane w ten sposób pokrowce pozwolą ci ujarzmić rulony, ale w odróżnieniu do zwykłych recepturek nie pozostawią na papierze śladów w postaci wgnieceń i zapobiegną strzępieniu się jego brzegów.

9. Do pakowania

Jeśli wybierając się na wakacje, po raz kolejny odkrywasz, że twoja walizka jest za mała, zroluj T-shirty, jeansy i umieść je w pociętych na kawałki różnej wielkości nogawkach rajstop. To jeden z lepszych domowych sposobów nie tylko na ograniczenie miejsca w bagażu, ale też przewiezienie ubrań bez zagnieceń. Tak samo możesz też przechowywać ubranka dziecięce na strychu czy pawlaczu, w oczekiwaniu, aż znowu staną się potrzebne.

10. Do kąpieli

Jest wiele domowych sposobów na pachnącą kąpiel. Jeden z nich poleca wykonanie woreczka z rajstop i umieszczenie w nim skórek z pomarańczy i cytryn. Zawieszony na kranie pod strumieniem ciepłej wody uwolni świeży aromat podczas kąpieli. Taki woreczek wypełniony kawałkami zużytych mydełek w kostce świetnie sprawdzi się także jako myjka do ciała.

11. Do szydełkowania

Pocięte rajstopy to doskonały surowiec na maty i dywaniki. Wystarczy rozciąć wzdłuż każdą z nogawek na cztery pasy tej samej szerokości i wykroić z nich szwy. Teraz potrzebne są już tylko grube druty i zacięcie do szydełkowania, by z kolorowych, związanych w jeden sznur skrawków wyczarować fantastyczne dziewiarskie wyroby. Pamiętaj jedynie o nienaciąganiu materiału zbyt mocno. By dobrze przylegał do powierzchni, powinien luźno się układać.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)