Rachunek za prąd - jak go odczytać?
Większość z nas traktuje rachunek za prąd jak kawałek papieru, na którym widnieje tylko kwota, jaką trzeba zapłacić za zużytkowaną energię elektryczną. Faktura dostarczona przez sprzedawcę prądu zawiera jednak istotne dane, które pokazują, za co właściwie płacisz. Umiejętność prawidłowego odczytywania i analizowania rachunku za prąd może przyczynić się do sporych oszczędności.
17.02.2014 10:11
Większość z nas traktuje rachunek za prąd jak kawałek papieru, na którym widnieje tylko kwota, jaką trzeba zapłacić za zużytkowaną energię elektryczną. Faktura dostarczona przez sprzedawcę prądu zawiera jednak istotne dane, które pokazują, za co właściwie płacisz. Umiejętność prawidłowego odczytywania i analizowania rachunku za prąd może przyczynić się do sporych oszczędności. Jeden rachunek za prąd, dwie usługi
Mało kto zdaje sobie sprawę, że po częściowym uwolnieniu rynku energetycznego w 2007 r. można świadomie wybierać firmę, która dostarcza prąd do gospodarstwa domowego. Dostając bowiem rachunek za prąd, płacisz tak naprawdę za dwie usługi: za zużyty prąd oraz za dostarczenie go do gniazdek. Ważne jest, że obie usługi muszą być realizowane przez dwie odrębne firmy – najczęściej jednak dystrybutorzy i dostawcy prądu elektrycznego należą do tych samych spółek kapitałowych, nie powinna więc dziwić bliźniaczo podobna nazwa obu firm.
Na ogólną cenę energii elektrycznej oferowanej przez krajowych sprzedawców, takich jak PGE Polska Grupa Energetyczna, składa się kilkanaście mniejszych opłat, które, zsumowane przedstawiają całkowitą kwotę, którą należy zapłacić sprzedawcy. Jakie to opłaty?
Jak odczytać rachunek za prąd: opłata za energię czynną
Pierwsza, i w zasadzie najważniejsza pozycja na rachunku za prąd, stanowi liczbę wykorzystanych kilowatogodzin pomnożoną przez cenę jednej kilowatogodziny u danego sprzedawcy prądu. Opłata za energię czynną jest największym składnikiem końcowej ceny za prąd.
Jak odczytać rachunek za prąd: opłata dystrybucyjna
Opłata dystrybucyjna to drugi najważniejszy element ogólnej ceny prądu elektrycznego – to koszt transportu energii do twojego gospodarstwa domowego. Warto zaznaczyć, że opłata przesyłowa składa się z dwóch mniejszych opłat: stałej i zmiennej. Wysokość opłaty zmiennej zależy od wykorzystanych przez ciebie kilowatogodzin, czyli im więcej prądu zużyjesz, tym droższy będzie jego przesył.
Stały składnik opłaty dystrybucyjnej jest doliczany bez względu na zużycie prądu nawet wtedy, kiedy w ogóle z niego nie korzystasz. Dystrybutor zapewnia jednak utrzymanie sieci elektroenergetycznej w pełnej gotowości, dzięki czemu w każdej chwili z gniazdek może popłynąć prąd.
Jak odczytać rachunek za prąd: opłata jakościowa
Opłata jakościowa stanowi zmienny element rachunku za prąd, zależy bowiem od liczby wykorzystanych przez ciebie kilowatogodzin. Ów składnik ogólnej ceny za prąd to opłata, która przeznaczana jest za utrzymywanie równowagi systemu elektroenergetycznego. W niektórych przypadkach opłata jakościowa jest przedstawiana razem z opłatą dystrybucyjną – wówczas na fakturze widnieje tylko ta druga pozycja.
Materiał powstał przy współpracy z Polską Grupą Energetyczną