Trwa ładowanie...
Vetrex
okna
23-06-2016 12:18

PVC czy aluminium? Wybierz system okienny najlepiej odpowiadający twoim wymaganiom

Architekci, obok standardowych okien, coraz chętniej stosują w swoich projektach gigantyczne przeszklenia: widowiskowe lukarny, drzwi trasowe, ciągnące się przez całą szerokość budynku okna panoramiczne, szklane ściany od parteru aż po strop. Realizacja takich konstrukcji wymaga zastosowania materiałów budowlanych o specjalnych właściwościach. Z drugiej strony równie silnym trendem we współczesnym budownictwie jest stosowanie stolarki energooszczędnej. Czy tendencje te można połączyć?

PVC czy aluminium? Wybierz system okienny najlepiej odpowiadający twoim wymaganiomŹródło: Vetrex
d2yri0x
d2yri0x

Architekci, obok standardowych okien, coraz chętniej stosują w swoich projektach gigantyczne przeszklenia: widowiskowe lukarny, drzwi trasowe, ciągnące się przez całą szerokość budynku okna panoramiczne, szklane ściany od parteru aż po strop. Realizacja takich konstrukcji wymaga zastosowania materiałów budowlanych o specjalnych właściwościach. Z drugiej strony równie silnym trendem we współczesnym budownictwie jest stosowanie stolarki energooszczędnej. Czy tendencje te można połączyć?

**

Systemy aluminiowe**

Systemy stolarki aluminiowej, ze względu na sztywność i wytrzymałość, pozwalają na realizację najśmielszych wizji architektonicznych. Cechy te okazują się kluczowe w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych, kiedy w sposób szczególny należy zadbać o trwałość i bezpieczeństwo ich użytkowania. Im większe okno – tym bardziej wytrzymałe powinny być materiały, z których zostanie ono wykonane. Na tym polu aluminium przewyższa swoimi właściwościami PVC. Jest też odporniejsze na oddziaływanie czynników pogodowych, takich jak silny wiatr czy nasłonecznienie mogące powodować odkształcania. Ambitne konstrukcje powinny też zostać wyposażone w odpowiednie szyby, o podniesionej wytrzymałości, takie jak np. szkło hartowane (ESG) lub klejone (VSG) oraz okucia o większej nośności, gwarantujące wygodne sterowanie ciężkimi skrzydłami.

Systemy PVC

Istotnymi zaletami okien PVC są ich właściwości ciepłochronne i cena. Dla osób planujących realizację inwestycji w standardzie energooszczędnym, zakup okien z PVC jest korzystniejszy niż wybór stolarki aluminiowej. Zastosowanie okien PVC pozwala uzyskać założone w projekcie parametry budynku w zakresie izolacyjności termicznej, a ponadto ich zakup wiąże się z istotnie niższym kosztem niż wyposażenie całego domu w stolarkę aluminiową.

d2yri0x

Wśród systemów PVC są też takie, które zostały opracowane specjalnie z myślą o realizacji przeszkleń wielkogabarytowych – przede wszystkim przesuwnych drzwi tarasowych - np. Vetrex Slide 82 czy Patio Automatic. Charakteryzują się one szerokim profilem o specyficznej, odpowiednio wzmocnionej budowie i wyposażone są w okucia ułatwiające otwieranie i zamykanie ich skrzydeł. W przypadku systemu Vetrex Slide 82 rama jest kompatybilna z szerokimi, energooszczędnymi pakietami szybowymi o Ug = 0,5 wg EN 673, dzięki czemu okno zyskuje wyjątkowo korzystny współczynnik przenikania ciepła wynoszący zaledwie Uw = 0,82 W/m2*K w przypadku okna o rozmiarze 3000 x 2300 mm. Tak korzystny współczynnik, w przypadku systemu przesuwnego jest jednak rzadkością, gdyż zdecydowana większość tego typu rozwiązań może być szklona jedynie tradycyjnymi pakietami, co istotnie ogranicza ich parametry termiczne. Energooszczędne drzwi przesuwne są stosunkowo nowym
rozwiązaniem, przeznaczonym dla wymagających inwestorów ceniących na równi parametry użytkowe i ergonomię.

Czym kierować się przy wyborze danego rozwiązania?

Wybierając stolarkę do realizacji konstrukcji wielkogabarytowych, pod uwagę należy wziąć takie zmienne jak:

  • Wymiary przeszklenia, jego kształt i planowany podział kwater.
  • Lokalizacja obiektu - wysokość nad poziomem morza i rodzaj terenu.
  • Wysokość budynku.
  • Umiejscowienie obiektu względem kierunków świata.
  • Rodzaj materiału, z którego wykonane zostaną ściany budynku.
d2yri0x

Ustalenie wszystkich tych kwestii pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe będzie wykonanie konstrukcji w systemie PVC, czy niezbędne okaże się zastosowanie systemu aluminiowego, o odpowiedniej statyce.

Idealne połączenie

Aby uzyskać optymalny efekt – wyposażyć dom w stolarkę o możliwie najkorzystniejszych parametrach w zakresie izolacyjności termicznej i zrealizować wszystkie przeszklenia dokładnie w taki sposób, w jaki zostały zaplanowane w projekcie, najlepiej zamontować odpowiedniego rodzaju okna tam, gdzie ich zastosowanie przyniesie najwięcej korzyści: system aluminiowy w przeszkleniach wielkogabarytowych, a system PVC – w jak największej liczbie pozostałych.

d2yri0x

Pewne obawy może wzbudzić niejednolity efekt estetyczny, uzyskany w wyniku takiego połącznia, ponieważ ramy przeszkleń PVC i aluminiowych się różnią. Problem ten można jednak całkowicie wyeliminować, dzięki zastosowaniu aluminiowych osłon zewnętrznych na profile PVC. Nakładki takie można montować na większości energooszczędnych systemów PVC z oferty Vetrex i idealnie dobrać ich barwę do koloru stolarki aluminiowej, ponieważ dostępne są w palecie RAL Classic, liczącej aż 200 odcieni. Takie rozwiązanie umożliwia ujednolicenie wyglądu całej stolarki wykorzystanej w budynku, zachowanie najkorzystniejszych parametrów w zakresie izolacyjności termicznej, bezpieczne wykonanie najbardziej skomplikowanych konstrukcji wielkogabarytowych i optymalizację kosztu zakupu okien. Fachową ocenę projektu i pomoc w dobraniu najodpowiedniejszych rozwiązań oferują Autoryzowane Salony Sprzedaży Vetrex.

Aluminiowe osłony na systemie Vetrex V90+

d2yri0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yri0x