Trwa ładowanie...

Pufa ze starej opony. Instrukcja krok po kroku i niezbędne materiały

Zużyte opony nie muszą trafiać do utylizacji. Możemy z nich zrobić wiele przydatnych rzeczy, np. huśtawkę, kwietnik, legowisko dla zwierząt, albo… wygodną pufę. Wykonanie tej ostatniej nie zajmie nam dużo czasu, na dodatek jest proste i przynosi sporo satysfakcji.

Pufa ze starej opony. Instrukcja krok po kroku i niezbędne materiałyŹródło: Youtube.com
d44jqfm
d44jqfm

Czego potrzebujemy?

Na początek oczywiście musimy posiadać oponę samochodową, najlepiej już wyczyszczoną z wszelkich zabrudzeń. Poza tym przyda nam się: sznur sizalowy lub konopny (kilkadziesiąt metrów), 2 płyty MDF o grubości 6 mm, 6 śrub, wiertarka, śrubokręt krzyżakowy, pistolet do klejenia na gorąco (wraz z klejem, rzecz jasna), nożyczki, pędzel i lakier.

Etap 1

Na początek musimy wyciąć z płyt MDF 2 koła o takiej samej średnicy, co opona, którą poddajemy obróbce. Następnie umieszczamy jedną z okrągłych płyt na wierzchu opony i wiercimy trzy otwory wokół jej krawędzi. Odległość pomiędzy nimi powinna być równa. Otwory muszą poza tym posiadać taką głębokość, aby wiertło przebiło gumę opony.

Etap 2

W wywiercone otwory wkręcamy śruby przy pomocy śrubokrętu albo wkrętarki. Następnie odwracamy oponę i robimy dokładnie to samo. Dzięki temu nasz prototyp pufy ma już dwie przykręcone z obydwu stron płyty MDF, my zaś zużyliśmy w tym celu 6 śrub. Poświęćmy też chwilę na sprawdzenie, czy wszystko dobrze trzyma się razem.

d44jqfm

Etap 3

Teraz przechodzimy do okręcania wokół opony przygotowanego wcześniej sznura. Na początek przyklejamy jego koniec do środka płyty MDF przy pomocy gorącego kleju z pistoletu. Następnie nakładamy sznurek spiralnymi ruchami na płytę, pamiętając by wciąż pokrywać ją gorącym klejem. To ważny etap, gdyż wymaga dokładności. Jeśli nie dociśniemy sznura wystarczająco mocno, zaczną powstawać luki.

Etap 4

Gdy już zakończymy oklejać wierzchnią cześć płyty, przechodzimy do jej krawędzi. Powinna być pokryta sznurem tak, by nie widać było jej połączenia z oponą. Następnie odwracamy całość i obwiązujemy oponę sznurem, aż do krawędzi drugiej, jeszcze czystej płyty. Wreszcie oklejamy jej krawędź, obwiązujemy i ucinamy sznurek. Ta strona pufy będzie skierowana do podłogi, więc nie musimy jej niczym pokrywać. Chyba, że oczywiście chcemy – np. drewniane nóżki bądź kółka meblowe, decyzja zależy od naszych gustów i własnej inwencji.

Etap 5

Czas na prace wykończeniowe. Sznur który wykorzystaliśmy powinniśmy pokryć lakierem przy pomocy pędzla. Istnieje jeszcze inny wariant wykonania takiej pufy – z wykorzystaniem gąbki oraz materiału. Pokrywamy wtedy sznurem tylko brzegi opony i krawędzie płyty MDF. Obitą materiałem, okrągłą gąbkę przytwierdzoną do trzeciej płyty (mniejszej od dwóch poprzednich) kładziemy wtedy w powstałym na szczycie opony wyżłobieniu.

Relaks i satysfakcja

W ten oto sposób wzbogaciliśmy się o gustowną pufę w lokum, a i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na utylizację opony pozostały w naszym portfelu. Co jeszcze? Posiłek, który sami przygotowaliśmy smakuje najlepiej, tak samo relaks na pufie własnej roboty wydaje się… pełniejszy.

d44jqfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44jqfm