Trwa ładowanie...
d45ylel

Pufa ze starej opony. Instrukcja krok po kroku i niezbędne materiały

Zużyte opony nie muszą trafiać do utylizacji. Możemy z nich zrobić wiele przydatnych rzeczy, np. huśtawkę, kwietnik, legowisko dla zwierząt, albo… wygodną pufę. Wykonanie tej ostatniej nie zajmie nam dużo czasu, na dodatek jest proste i przynosi sporo satysfakcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pufa ze starej opony. Instrukcja krok po kroku i niezbędne materiały
(Youtube.com)
d45ylel

Czego potrzebujemy?

Na początek oczywiście musimy posiadać oponę samochodową, najlepiej już wyczyszczoną z wszelkich zabrudzeń. Poza tym przyda nam się: sznur sizalowy lub konopny (kilkadziesiąt metrów), 2 płyty MDF o grubości 6 mm, 6 śrub, wiertarka, śrubokręt krzyżakowy, pistolet do klejenia na gorąco (wraz z klejem, rzecz jasna), nożyczki, pędzel i lakier.

Etap 1

d45ylel

Na początek musimy wyciąć z płyt MDF 2 koła o takiej samej średnicy, co opona, którą poddajemy obróbce. Następnie umieszczamy jedną z okrągłych płyt na wierzchu opony i wiercimy trzy otwory wokół jej krawędzi. Odległość pomiędzy nimi powinna być równa. Otwory muszą poza tym posiadać taką głębokość, aby wiertło przebiło gumę opony.

Etap 2

W wywiercone otwory wkręcamy śruby przy pomocy śrubokrętu albo wkrętarki. Następnie odwracamy oponę i robimy dokładnie to samo. Dzięki temu nasz prototyp pufy ma już dwie przykręcone z obydwu stron płyty MDF, my zaś zużyliśmy w tym celu 6 śrub. Poświęćmy też chwilę na sprawdzenie, czy wszystko dobrze trzyma się razem.

Etap 3

Teraz przechodzimy do okręcania wokół opony przygotowanego wcześniej sznura. Na początek przyklejamy jego koniec do środka płyty MDF przy pomocy gorącego kleju z pistoletu. Następnie nakładamy sznurek spiralnymi ruchami na płytę, pamiętając by wciąż pokrywać ją gorącym klejem. To ważny etap, gdyż wymaga dokładności. Jeśli nie dociśniemy sznura wystarczająco mocno, zaczną powstawać luki.

d45ylel

Etap 4

Gdy już zakończymy oklejać wierzchnią cześć płyty, przechodzimy do jej krawędzi. Powinna być pokryta sznurem tak, by nie widać było jej połączenia z oponą. Następnie odwracamy całość i obwiązujemy oponę sznurem, aż do krawędzi drugiej, jeszcze czystej płyty. Wreszcie oklejamy jej krawędź, obwiązujemy i ucinamy sznurek. Ta strona pufy będzie skierowana do podłogi, więc nie musimy jej niczym pokrywać. Chyba, że oczywiście chcemy – np. drewniane nóżki bądź kółka meblowe, decyzja zależy od naszych gustów i własnej inwencji.

Etap 5

Czas na prace wykończeniowe. Sznur który wykorzystaliśmy powinniśmy pokryć lakierem przy pomocy pędzla. Istnieje jeszcze inny wariant wykonania takiej pufy – z wykorzystaniem gąbki oraz materiału. Pokrywamy wtedy sznurem tylko brzegi opony i krawędzie płyty MDF. Obitą materiałem, okrągłą gąbkę przytwierdzoną do trzeciej płyty (mniejszej od dwóch poprzednich) kładziemy wtedy w powstałym na szczycie opony wyżłobieniu.

d45ylel

Relaks i satysfakcja

W ten oto sposób wzbogaciliśmy się o gustowną pufę w lokum, a i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na utylizację opony pozostały w naszym portfelu. Co jeszcze? Posiłek, który sami przygotowaliśmy smakuje najlepiej, tak samo relaks na pufie własnej roboty wydaje się… pełniejszy.

d45ylel

Podziel się opinią

Share

d45ylel

d45ylel