Przyjemny chłód w ciepłe dni. Jak kupić odpowiedni klimatyzator?

Klimatyzacja już dawno przestała być luksusem, a w ostatnich latach często jest standardem, jeśli przyjrzymy się ofertom sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Jeżeli zastanawiacie się nad odpowiednim rozwiązaniem, które przyniesie ulgę od upałów, to może wam pomóc poniższy poradnik.

Klimatyzacja z wliczoną usługą montażu jest tańsza nawet o połowę niż jeszcze 2-3 lata temu
Klimatyzacja z wliczoną usługą montażu jest tańsza nawet o połowę niż jeszcze 2-3 lata temu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.05.2022 17:33

Rodzaje urządzeń

Droga do posiadania klimatyzacji rozpoczyna się od określenia rodzaju urządzenia, a tych mamy trzy rodzaje. Pierwsze to klimatyzatory przenośne, które można ustawić w dowolnym miejscu pod warunkiem, że jest w nim możliwość wyprowadzenia rury, którą wydostają się wilgoć i skropliny. Kolejny typ to urządzenia typu split, gdzie parownik jest umieszczony wewnątrz pomieszczenia, a jednostka zewnętrzna zawiera sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Wreszcie mamy trzeci typ urządzeń, które są nazywane klimatorami. Tutaj zamiast czynnika chłodzącego stosuje się zimną wodę, która następnie w formie drobinek jest rozpraszana w pomieszczeniu. Można więc powiedzieć, że jest to półśrodek.

Co wybrać?

Zakup klimatyzatora przenośnego jest kuszący ze względu na jego mobilność i niską cenę. Dodatkowo na rynku są specjalne rękawy do zamontowania rury, które sprawiają, że można ją wystawić przez okno bez wpuszczania gorącego powietrza do wewnątrz pomieszczenia. Urządzenie przenośne najlepiej wybrać, jeśli nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora typu split. Są one wybierane np. przez mieszkańców zabytkowych budynków, gdzie instalacja klasycznej klimatyzacji wiązałaby się z szeregiem formalności. Wśród największych wad klimatyzatorów przenośnych wymienia się hałas oraz duży apetyt na energię elektryczną. Przez to pierwsze ciężko będzie np. włączyć chłodzenie w nocy, ponieważ ciężko będzie zasnąć i na dodatek można podpaść sąsiadom.

Klimatyzator typu split jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ pobiera mniej prądu i ma bardziej zaawansowane funkcje, a dzięki umieszczeniu głównych elementów na zewnątrz budynku hałas w środku jest znacznie niższy. Wadą jest tutaj konieczność uzyskania pozwolenia na montaż, jeżeli zamierzacie zrobić to np. w bloku. Koszt samego urządzenia jest wyższy niż w przypadku przenośnych i trzeba doliczyć również cenę montażu. Niektóre sklepy świadczą taką usługę przy zakupie, więc nie trzeba szukać specjalistów na własną rękę. Przed zakupem należy sprawdzić poziom hałasu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, pamiętając o przepisach. Dopuszczalny poziom głośności pracy urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu to 40 dB w godzinach od 6 do 22 i 30 dB w godzinach od 22 do 6. Dopuszczalny poziom głośności pracy jednostki zewnętrznej klimatyzatora to dla zabudowy wielorodzinnej 55 dB w dzień i 45 dB w nocy, a dla zabudowy jednorodzinnej 50 dB w dzień i 40 dB w nocy. Większość urządzeń mieści się w tym przedziale.

Na deser zostawiamy klimator, który oczywiście spełni swoje zadanie, ale tu można tylko pomarzyć o znacznym obniżeniu temperatury. Przyjmuje się, że takie urządzenia są w stanie zapewnić schłodzenie o ok. 2 stopnie Celsjusza. Niewątpliwe plusy to niska cena i brak konieczności zastosowania dodatkowych połączeń.

Wydajność i nie tylko

Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na deklarowaną przez producenta wydajność urządzenia wyrażaną w metrach kwadratowych. Ważną kwestią jest też wspomniany wcześniej poziom hałasu. O ile do zastosowań roboczych może on nie mieć znaczenia, bo np. w sklepie jego dźwięk zostanie zagłuszony przez gwar, o tyle montaż w domu czy mieszkaniu to już inna historia. Z funkcji i opcji dodatkowych można zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator ma filtr HEPA, który będzie dobry dla alergików. Sterowanie często odbywa się przy pomocy pilota, ale są też modele umożliwiające połączenie ze smartfonem.

Wybrane dla Ciebie