KuchniaPrzyjazna mała kuchnia. Możesz mieć wszystko pod ręką

Przyjazna mała kuchnia. Możesz mieć wszystko pod ręką

Przyjazna mała kuchnia. Możesz mieć wszystko pod ręką

22.04.2018 | aktual.: 22.04.2018 21:28

Z jednej strony przytulna - tu zawsze można mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, z drugiej strony ograniczona niewielką powierzchnią. Jak urządzić funkcjonalnie małą kuchnię, aby była przyjazna i ergonomiczna?

Z jednej strony przytulna - tu zawsze można mieć wszystko pod ręką, z drugiej strony ograniczona niewielką powierzchnią. Jak urządzić funkcjonalnie małą kuchnię, aby była przyjazna i ergonomiczna?

Organizowanie miejsca w kuchni o skromnym metrażu oznacza takie zagospodarowanie przestrzeni, aby wszystko było uporządkowane i znajdowało się w zasięgu ręki. Umożliwiają to niestandardowe, ale funkcjonalne rozwiązania. Nowością są mechanizmy podblatowe, które sprytnie ukryte w szafkach pozwalają zaoszczędzić powierzchnię, a przy tym ułatwiają przygotowywanie posiłków i zapewniają miejsce do ich spożywania. Są one tak zaprojektowane, aby zajmować jak najmniej przestrzeni. Wysuwa się je z szafki tylko wtedy, gdy są potrzebne. Mogą one zwiększyć powierzchnię roboczą nawet do 90 cm.

1 / 4

Praktyczne relingi

Obraz
© IKEA

Kolejnym ergonomicznym rozwiązaniem idealnym do małej kuchni są relingi, w których miejsce znajdą drobne akcesoria, doniczki z najczęściej wykorzystywanymi ziołami, a nawet tablet. Uporządkowane drobiazgi zawieszone w jednej linii lub umieszczone jedne nad drugimi nie tylko zapewnią wygodę w niedużej kuchni, ale również mogą być jej ozdobą.

2 / 4

Wysokie szafki

Obraz
© PEKA

Niewielka powierzchnia wymusza oszczędność w projektowaniu. Usuwanie zbędnych elementów jest konieczne przede wszystkim po to, aby w małej kuchni wygospodarować jak największą powierzchnię roboczą. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wysokiej zabudowy. Wysokie i pakowne szafki pomieszczą sporą ilość produktów, które można łatwo uporządkować i mieć do nich zawsze szybki dostęp. Polecanym przez architektów patentem jest również rozmieszczenie dużych urządzeń AGD w wysokim słupku - to pomysł zarówno praktyczny, który pozwala na oszczędność miejsca, jak i ergonomiczny, ułatwiający obsługę sprzętów.

3 / 4

Co ze śmieciami?

Obraz
© Wood-mode.com

W małej kuchni szczególnie problematyczna może okazać się kwestia związana z odpadami. Rozwiązaniem może być takie zaaranżowanie szafek podblatowych, by znalazło się w nich miejsce na przykład na kosz wstawiany do szuflady.

4 / 4

Postaw na kreatywność

Obraz
© PEKA

Mała kuchnia jest wymagająca dla projektanta, jednak dzięki dobremu pomysłowi może okazać się nie tylko ergonomiczna, ale też piękna. Jedno jest pewne - w tym przypadku kreatywne rozwiązania są szczególnie istotne, muszą bowiem na niedużej przestrzeni zapewnić wszystkie funkcje dużego pomieszczenia.

Wybrane dla Ciebie