Trwa ładowanie...
ycipk-67phya

Przygotuj trawnik do zimy. Kilka jesiennych porad dla działkowiczów

Choć pogoda nie zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, warto przygotować się na nadchodzące chłody. Jesienne prace w ogrodzie przebiegną szybciej, jeśli odpowiednio się do tego zabierzesz. Zwróć uwagę na kilka przydatnych akcesoriów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jesień w ogrodzie wymaga sporego nakładu pracy
Jesień w ogrodzie wymaga sporego nakładu pracy (iStock.com)
ycipk-67phya

Zbieranie ostatnich plonów z ogródka, grabienie liści czy wreszcie przygotowywanie krzewów i trawnika na nadchodzącą zimę nie należy do najłatwiejszych zajęć, niemniej jednak trzeba się na nie przygotować, jeśli wiosną ogród ma ponownie tętnić życiem.

Ostatnie jesienne koszenie

ycipk-67phya

Przede wszystkim warto dobrze przygotować trawnik na nadejście zimy, w przeciwnym wypadku po odwilży może się okazać, że część pozostanie uschnięta i konieczne okaże się intensywne grabienie albo dosiewanie trawy, by przywrócić mu dawny wygląd.

Jesienią trawa nie wymaga już tak częstego koszenia jak latem, ale nie wolno zapominać o tym, by po raz ostatni skosić ją mniej więcej w połowie października. Jeśli temperatura będzie odpowiednio wysoka, a dni słoneczne, trawnik będzie rosnąć nawet do listopada. Warto przy tym pamiętać, że przy ostatnim koszeniu należy podnieść noże tak, aby źdźbła miały około 5 cm. Jeśli nie przystrzyżesz trawnika jesienią, śnieg przygniecie zbyt długie liście do ziemi, a to spowoduje pojawienie się pleśni śniegowej, której skutki mogą być tragiczne dla trawnika.

ycipk-67phya

Napowietrzenie i nawożenie trawnika

Po zakończonym koszeniu warto przeprowadzić aerację trawnika przy użyciu odpowiednich do tego narzędzi. Najlepiej nada się do tego aerator w formie elektrycznego urządzenia, ręcznego narzędzia bądź nawet nakładek na stopy. Wyposażony w kolce i rurki sprzęt wbija się w darń rozluźniając ją i uodparniając na deptanie. Co ważne, może się również przyczynić do zniszczenia grubych korzeni chwastów- cienkie korzonki trawy pozostaną bez szwanku.

Jesień to odpowiedni czas na zadbanie o trawnik Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-67phya

Jesienne chłody wymagają również właściwego nawożenia trawnika. Lepiej zdać się z tym na producentów, którzy pomogą samodzielnie dobrać mieszankę optymalną do potrzeb twojego trawnika. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na produkty z niską zawartością azotu, ale za to zwiększoną ilością potasu i fosforu, które stymulują wzrost korzeni i zwiększaj odporność na niskie temperatury.

Nie zapomnij o liściach

Gdy doprowadzisz trawnik do porządku, jedyną rzeczą, która zostanie do zrobienia, będzie pozbycie się opadających liści. Możesz to zrobić tradycyjnie, zagrabiając je i wrzucając do worków, bądź wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie w postaci odkurzacza lub dmuchawy do liści.

ycipk-67phya

W ten sposób nie tylko ułatwisz sobie usuwanie zanieczyszczeń z trawnika, ale również trudnodostępnych miejsc takich jak na przykład rabata wyłożona kamieniami. W zależności od możliwości podłączenia urządzenia do prądu możesz zdecydować się na dmuchawę elektryczną bądź akumulatorową. Trzecią opcją jest dmuchawa spalinowa.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-67phya

ycipk-67phya
ycipk-67phya