Trwa ładowanie...

Przygotuj trawnik do zimy. Kilka jesiennych porad dla działkowiczów

Choć pogoda nie zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, warto przygotować się na nadchodzące chłody. Jesienne prace w ogrodzie przebiegną szybciej, jeśli odpowiednio się do tego zabierzesz. Zwróć uwagę na kilka przydatnych akcesoriów.

Przygotuj trawnik do zimy. Kilka jesiennych porad dla działkowiczówŹródło: iStock.com
d3ip20e
d3ip20e

Zbieranie ostatnich plonów z ogródka, grabienie liści czy wreszcie przygotowywanie krzewów i trawnika na nadchodzącą zimę nie należy do najłatwiejszych zajęć, niemniej jednak trzeba się na nie przygotować, jeśli wiosną ogród ma ponownie tętnić życiem.

Ostatnie jesienne koszenie

Przede wszystkim warto dobrze przygotować trawnik na nadejście zimy, w przeciwnym wypadku po odwilży może się okazać, że część pozostanie uschnięta i konieczne okaże się intensywne grabienie albo dosiewanie trawy, by przywrócić mu dawny wygląd.

Jesienią trawa nie wymaga już tak częstego koszenia jak latem, ale nie wolno zapominać o tym, by po raz ostatni skosić ją mniej więcej w połowie października. Jeśli temperatura będzie odpowiednio wysoka, a dni słoneczne, trawnik będzie rosnąć nawet do listopada. Warto przy tym pamiętać, że przy ostatnim koszeniu należy podnieść noże tak, aby źdźbła miały około 5 cm. Jeśli nie przystrzyżesz trawnika jesienią, śnieg przygniecie zbyt długie liście do ziemi, a to spowoduje pojawienie się pleśni śniegowej, której skutki mogą być tragiczne dla trawnika.

Napowietrzenie i nawożenie trawnika

Po zakończonym koszeniu warto przeprowadzić aerację trawnika przy użyciu odpowiednich do tego narzędzi. Najlepiej nada się do tego aerator w formie elektrycznego urządzenia, ręcznego narzędzia bądź nawet nakładek na stopy. Wyposażony w kolce i rurki sprzęt wbija się w darń rozluźniając ją i uodparniając na deptanie. Co ważne, może się również przyczynić do zniszczenia grubych korzeni chwastów- cienkie korzonki trawy pozostaną bez szwanku.

Jesień to odpowiedni czas na zadbanie o trawnik Shutterstock.com
Jesień to odpowiedni czas na zadbanie o trawnik Źródło: Shutterstock.com

Jesienne chłody wymagają również właściwego nawożenia trawnika. Lepiej zdać się z tym na producentów, którzy pomogą samodzielnie dobrać mieszankę optymalną do potrzeb twojego trawnika. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na produkty z niską zawartością azotu, ale za to zwiększoną ilością potasu i fosforu, które stymulują wzrost korzeni i zwiększaj odporność na niskie temperatury.

Nie zapomnij o liściach

Gdy doprowadzisz trawnik do porządku, jedyną rzeczą, która zostanie do zrobienia, będzie pozbycie się opadających liści. Możesz to zrobić tradycyjnie, zagrabiając je i wrzucając do worków, bądź wybrać bardziej nowoczesne rozwiązanie w postaci odkurzacza lub dmuchawy do liści.

W ten sposób nie tylko ułatwisz sobie usuwanie zanieczyszczeń z trawnika, ale również trudnodostępnych miejsc takich jak na przykład rabata wyłożona kamieniami. W zależności od możliwości podłączenia urządzenia do prądu możesz zdecydować się na dmuchawę elektryczną bądź akumulatorową. Trzecią opcją jest dmuchawa spalinowa.

d3ip20e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ip20e