Trwa ładowanie...

Przygotuj się na upalne dni. Jak wybrać klimatyzator?

Wkrótce nadejdzie lato, a wraz z nim gorące dni i gorączkowe bieganie w poszukiwaniu klimatyzatora oraz ekipy, która szybko go zamontuje. Dlatego najlepiej przygotować się wcześniej i już teraz zapewnić sobie ochłodę w upalne dni, bo tegoroczne lato znów zapowiada się wyjątkowo gorąco. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Klimatyzator zapewni przyjemny chłód w upalne dniKlimatyzator zapewni przyjemny chłód w upalne dniŹródło: Unsplash+, fot: Getty Images
d1piyhk
d1piyhk

Upalne i słoneczne dni zawsze budzą mieszane uczucia. Większość z nas z jednej strony uwielbia wygrzewać się na słońcu, ale lubi też znaleźć odrobinę wytchnienia i chłodu. Tu z pomocą przychodzą klimatyzatory, których z roku na rok przybywa coraz więcej w polskich domach i mieszkaniach. Najlepiej przygotować się do lata już wcześniej, żeby później nie robić gorączkowo zakupów, bo stany magazynowe nikną w oczach. Jak kupić odpowiednie urządzenie i jak je zamontować?

Klimatyzator przenośny

Wyróżniamy dwa typy klimatyzatorów. Pierwszy to klimatyzator przenośny, który można przemieszczać pomiędzy pomieszczeniami. Wszystkie niezbędne do działania elementy są zamknięte w jednym urządzeniu. Ciepło jest tu odprowadzane przez rurę wyrzutową, a więc musi mieć swoje ujście. Tu są dwie opcje – pierwsza to zrobienie odpowiedniej wielkości otworu w ścianie, a druga to zakup specjalnego rękawa, który można założyć na uchylone okno.

Klimatyzator przenośny warto kupić, kiedy nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora typu split, o którym więcej dowiecie się za chwilę. Najczęściej wybierany jest do mieszkań. Plusem jest tu mobilność, a więc możliwość przenoszenia między pomieszczeniami albo zabrania ze sobą, jeśli wybieracie się na działkę lub do domku letniskowego. Do wad można zaliczyć wysoki poziom hałasu i niższą wydajność.

d1piyhk

Klimatyzator typu split

Teraz czas na drugi typ urządzeń, a więc klimatyzatory typu split. Jak działają? Na zewnątrz budynku umieszcza się jednostkę zewnętrzną, a w pomieszczeniu – jednostkę wewnętrzną, która rozprowadza chłodne powietrze. Całość jest połączona rurami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Są też klimatyzatory multisplit, które pozwalają na schłodzenie wielu pomieszczeń.

Zalety posiadania klimatyzatora typu split to większy komfort użytkowania, wysoka wydajność, niski pobór prądu i fakt, że jednostki wewnętrzne nie zajmują mało miejsca. Zazwyczaj są one podwieszane do sufitu. Do wad możemy zaliczyć wyższą cenę zakupu urządzenia i koszty związane z montażem, ponieważ rury rozprowadzające czynnik chłodniczy są ukryte pod tynkiem.

W przypadku montażu w budynku wielorodzinnego konieczne będzie uzyskanie zgody administratora. Dopuszczalny poziom głośności pracy jednostek wewnętrznych to 40 dB w godzinach od 6 do 22 i 30 dB w godzinach od 22 do 6. W przypadku jednostki zewnętrznej, dla zabudowy wielorodzinnej to 55 dB w ciągu dnia i 45 dB w czasie obowiązywania ciszy nocnej. Przy zabudowie jednorodzinnej obowiązuje tylko limit hałasu dla jednostki zewnętrznej i wynosi 50 dB w dzień i 40 dB w nocy. W praktyce większość urządzeń mieści się w tym przedziale.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

Jak już dokonacie wyboru typu urządzenia, to należy określić jego moc. Można zastosować wzór mówiący, że 1 metr sześcienny powietrza wymaga 0,03 kW mocy chłodzącej. Można też zdać się na informacje producentów, którzy często podają szacunkową maksymalną wielkość pomieszczenia, gdzie klimatyzator zadziała wydajnie. Warto postawić na urządzenie, które ma filtr HEPA, dzięki czemu będzie przyjazne dla alergików. Przydatnym dodatkiem jest sterowanie za pomocą smartfona, dzięki czemu np. wyjeżdżając z biura, można uruchomić klimatyzator i wrócić do schłodzonego mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1piyhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1piyhk