Przygotuj kompostownik z liści. Teraz jest na to czas

Nadejście pierwszych oznak jesieni i spadające liście z drzew kojarzą się z końcem wakacji, ale dla osób zajmujących się ogrodami to doskonały czas na założenie kompostowników z liści. Te jesienne mają dużo składników zmieniających się w próchnicę, która sprawia, że rośliny będą lepiej rosły.

Odkurzacz do liści z funkcją rozdrabniania to przydatne narzędzie
Odkurzacz do liści z funkcją rozdrabniania to przydatne narzędzie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | @bogdanhoda

14.09.2022 11:59

Kompost z liści

Dlaczego warto przygotować kompost z liści zwany też ziemią liściową? Przede wszystkim jest ona przewiewna, dobrze absorbuje wodę, a odczyn pH jest obojętny lub lekko kwaśny. To sprawia, że sprawdzi się do ściółkowania oraz uprawy mało wymagających roślin. Jest też używana przy tworzeniu rozsad i siewie nasion. Niewątpliwym plusem jest tutaj również brak nieprzyjemnego zapachu. Kompost z liści używany jako dodatek do gleby pozwoli łatwiej ją rozluźnić, spulchnić i napowietrzyć. Warto go stosować przy ziemiach ciężkich, mokrych i zbitych. Przy lekkich glebach wzbogaci je w substancję organiczną i zwiększy pojemność wodną.

Jak wybrać odpowiednie liście? Przede wszystkim powinny być zdrowe i najlepiej, żeby pochodziły z drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Warto wiedzieć, że twarde liście występujące na drzewach takich jak dąb, grusza czy olcha będą rozkładać się dłużej, więc warto kompostować je osobno. Osobno powinniście też kompostować liście orzecha włoskiego, które zawierają juglon hamujący wzrost niektórych gatunków roślin. Warto wcześniej dowiedzieć się, które rośliny są niewrażliwe na ten składnik. Unikajcie liści kasztanowca, które często są miejscem zimowania larw szrotówki kasztanowcowiaczki.

Przydatne narzędzia

Przed przystąpieniem do prac warto pomyśleć o odpowiednim sprzęcie, który pomoże wam w zebraniu i obróbce materiału do wykorzystania na kompost. Jeżeli zamierzacie korzystać z liści, które opadły, to doskonałym rozwiązaniem będzie odkurzacz z funkcją rozdrabniania. Dzięki temu surowiec na kompost będzie odpowiednio obrobiony. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Mając niewielki ogród, możecie kupić odkurzacz elektryczny, który wymaga podłączenia do sieci, ale oczywiście wygodniejszym rozwiązaniem będzie urządzenie akumulatorowe. Istotnymi parametrami są moc wyrażana w watach, wydajnośc określana w metrach sześciennych na minutę, a w przypadku akumulatorów również czas pracy na jednym ładowaniu. Na rynku są też odkurzacze spalinowe, ale jest to mało ekologiczne rozwiązanie i silnik wymaga od użytkownika więcej uwagi, chociaż będzie też mocniejsze i bardziej wydajne.

Jeżeli nie chcecie kupować odkurzacza do liści, pomimo że jest to niewielki wydatek, to możecie spróbować wykorzystać sprzęt, który już macie, a mowa o kosiarce. Warunkiem jest, żeby była to kosiarka z koszem, do którego trafią zmielone liście. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednia regulacja wysokości. Jednocześnie wielu użytkowników twierdzi, że takie wykorzystanie kosiarki może skrócić żywotność jej podzespołów i mimo wszystko lepiej kupić odkurzacz. Jeżeli jednak macie dobrej jakości sprzęt, to powinien sobie poradzić. Ostatnia opcja to oczywiście zebranie liści grabiami, ale bez rozdrobnienia będą zajmowały znacznie więcej miejsca.

Przygotowanie kompostownika

Do przygotowania kompostu najlepiej użyć specjalnych pojemników wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu, dzięki którym proces kompostowania przebiega szybciej, ponieważ panuje tam wyższa temperatura niż w pryzmie. Są też kompostowniki rotacyjne, modułowe i podgrzewane elektrycznie. Te pierwsze pozwalają na łatwe mieszanie odpadów, drugie pomagają oddzielić gotowy nawóz od pozostałych resztek, a dodatkowe ogrzewanie ochroni kompost przed mrozem.

Kompost liściowy składa się z kilku warstw. Na samym dole znajduje się chrust, który warto przepuścić przez rozdrabniarkę gałęzi. Na chruście układa się pierwszą warstwę liści, a na nią warstwę ziemi i tak można przekładać kolejne w zależności od wielkości pojemnika. Co jakiś czas warto kompost udeptać i dodać kolejne warstwy, ponieważ liście szybko osiadają i łatwo się kurczą. Taka mieszanka bez odpowiedniego wspomagania potrzebuje od 1 do 3 lat, by być zdatną do użycia, ale rozkład liści można przyspieszyć na kilka sposobów. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z aktywatora do kompostu lub użyć nawozu azotowego i polać wodą. Mokre liście będą się szybciej rozkładać. Warto też pamiętać o wcześniej wspomnianej segregacji liści. Ostatnią warstwę ziemi można dodatkowo przykryć dojrzałym kompostem.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie