Trwa ładowanie...

Przygotuj dom na wiosnę. Jak oczyścić podjazd i elewację?

Wiosną przyroda budzi się do życia, ale da się też zauważyć pozostałości po zimie w postaci brudu, piasku, plam po soli i zacieków. Wydawałoby się, że nie ma innej opcji, jak zatrudnić specjalistów od tego typu zadań. Nic bardziej mylnego bo takie prace możecie wykonać sami.

Czasami do czyszczenia wystarczy ciepła woda pod ciśnieniem Czasami do czyszczenia wystarczy ciepła woda pod ciśnieniem Źródło: Shutterstock
d4ix68b
d4ix68b

Elewacja

Skąd bierze się brud na ścianach? Często przy budowie domu używane są tynki o wysokiej nasiąkliwości, przez co powierzchnia gorzej oczyszcza się z zabrudzeń. Na drugim biegunie są tynki silikonowe i akrylowe, które uważa się za mniej podatne na wchłanianie wilgoci. O czystość elewacji możecie zadbać samodzielnie. Pierwszym krokiem jest zakup odpowiedniej myjki ciśnieniowej, która usunie brud nawet z trudno dostępnych miejsc. Do większości zabrudzeń wystarczy po prostu użycie czystej wody. W przypadku różnego rodzaju nalotów, glonów i tym podobnych należy wyposażyć się w odpowiednią chemię. Tu trzeba zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni i usuwanych zanieczyszczeń. Jeżeli widzicie, że tynk ma pęknięcia lub farba jest złuszczona, to należy odpuścić czyszczenie myjką i przygotować się na remont domu.

Sama operacja jest bardzo prosta i przypomina mycie samochodu, a więc należy zacząć od góry i kierować się ku dołowi. Poziom można obniżyć dopiero wtedy, kiedy macie pewność, że górne partie zostały całkowicie wyczyszczone. W przeciwnym wypadku cała praca pójdzie na marne. Jeżeli korzystacie z płynu do mycia elewacji, to oczywiście należy go spłukać. Jeżeli chodzi o temperaturę wody, nie przekraczajcie 60 stopni. Najlepiej przeprowadzić testy w mało widocznym miejscu i zobaczyć, jakie będą efekty. Podobnie w przypadku stosowanej chemii. Korzystając ze środków grzybo- i glonobójczych należy je spłukać dopiero po kilku dniach. Należy również wyposażyć się w odpowiednią odzież ochronną.

Podjazd i chodnik

Częstym widokiem wokół polskich domów są chodniki i podjazdy wykonane z kostki brukowej. Zanim będziemy mówić o jej czyszczeniu, warto wspomnieć, co można zrobić w ramach działań prewencyjnych. Przede wszystkim warto na bieżąco usuwać z niej liście i mech. Zimą lepiej używać piasku, ponieważ sól pozostawi białe plamy.

Jeżeli kostka jest dobrze zabezpieczona i regularnie odkurzana, to wystarczy odświeżyć ją przy pomocy samej wody. W przypadku mchu należy dołączyć preparaty biobójcze. Kolejnym problemem są plamy oleju. Jeżeli są one świeże, to należy posypać je piaskiem i następnie spłukać ciepłą wodą zmieszaną z odpowiednim preparatem. Starsze plamy można usunąć przy pomocy sprayu odtłuszczającego. Jeżeli przeprowadzaliście prace remontowe na zewnątrz i nie zabezpieczyliście podjazdu, to najlepszym sposobem jest usuwanie zabrudzeń tuż po ich powstaniu. Odłożenie tego na później może sprawić, że będzie konieczne piaskowanie.

Bardziej odporny na zabrudzenia jest granit, ale też należy o niego dbać. Oprócz czyszczenia warto go także zaimpregnować. Podczas czyszczenia kostki granitowej trzeba pamiętać o robieniu tego pod odpowiednim kątem, by nie wypłukać piasku spomiędzy kostek. Ubytki należy uzupełnić, bo w przeciwnym razie kostki będą się ruszać. Zarówno w przypadku granitu, jak i bruku warto najpierw wyczyścić niewielki fragment i sprawdzić, jak zachowa się powierzchnia. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza przy stosowaniu chemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ix68b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4ix68b