Przygotowanie świeżych tynków mineralnych do malowania

Pośpiech w realizacji plac malarskich jest złym doradcą, szczególnie w przypadku ścian elewacyjnych obłożonych tynkami mineralnymi, które są nieustannie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Aby skrócić jednak czas do wykonania wymalowań, można zastosować podkład odcinający, który pozwoli na szybsze zakończenie prac.

Tynki mineralne stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów budujących domy we własnym zakresie. Poza czynnikiem ekonomicznym, są cenione za dobrą przepuszczalność pary wodnej i dwutlenku węgla. Równie sprawnie oddają one wodę, co z drugiej strony wpływa jednak na podatność do występowania na ich powierzchni wykwitów. Prawidłowe sezonowanie elewacji wykończonych przy użyciu tynków mineralnych jest niezbędne do uzyskania odpowiedniego stanu podłoża, na które bezpiecznie można aplikować farbę, bez obawy, że z czasem pojawią się problemy z jej przyczepnością i estetyką. Niejednokrotnie, szczególnie w przypadku mniejszych inwestycji w postaci wolnostojących domów jednorodzinnych, czas odgrywa znaczącą rolę, a inwestor stara się zakończyć każdy etap prac możliwie jak najszybciej. W takiej sytuacji pomocnym rozwiązaniem jest zastosowanie podkładu odcinającego (np. Bloker Grunt Koncentrat marki Dekoral Professional), który nie tylko pozwoli na wcześniejsze wykonanie wymalowań, ale dodatkowo poprawi trwałość
tynków mineralnych.

Przygotowanie świeżych tynków mineralnych do malowania
Źródło zdjęć: © Dekoral

29.07.2013 14:55

Sezonowanie wspomagane

Świeże tynki mineralne, zanim zostaną pomalowane farbą elewacyjną, powinny związać się z podłożem, przeschnąć i ulec karbonatyzacji, czyli powierzchniowej reakcji z dwutlenkiem węgla mającej na celu zobojętnienie ich silnie zasadowego, agresywnego chemicznie środowiska. Takie sezonowanie umożliwi dobrą przyczepność dla finalnej powłoki wykończeniowej, ale przede wszystkim uchroni ściany przed powstawaniem na ich powierzchni różnego rodzaju wykwitów, które stanowią źródła dalszej destrukcji elewacji. Budowanie metodą gospodarczą wymaga jednak od inwestora sprawnej organizacji, często uzależnionej od warunków pogodowych i wykorzystania nie zawsze dużej liczby słonecznych dni w okresie letnim. Etap wykończenia elewacji nie powinien jednak być traktowany pobieżnie, gdyż zaniedbania mogą mieć o wiele bardziej znamienne skutki niż tylko utrata estetyki ścian. Odspajająca się farba, czy też odpadający tynk mają bowiem zgubny wpływ na termoizolacyjność całej konstrukcji, a naprawy niedoróbek generują znaczne koszty.
W celu prawidłowego zabezpieczenia tynków mineralnych, warto zatem zastosować wysokiej jakości grunt odcinający, który nie tylko poprawi naturalne właściwości dobrze wysezonowanego podłoża, ale w przypadku tynków nie do końca gotowych do malowania, zapobiegnie ewentualnym problemom związanym z nadmierną ilością wilgoci i zbyt silna zasadowością. Grunt Bloker Koncentrat marki Dekoral Professional pozwala na wcześniejsze malowanie świeżych tynków mineralnych – zaraz po ich wyschnięciu. Preparat wnika głęboko w strukturę podłoża i blokuje transport wody. Zapewnia to hydrofobizację powierzchni i zabezpiecza ją przed wysalaniem rozpuszczonych substancji z podłoży mineralnych.

Gruntowanie to nie dodatek

Nakładanie gruntuna świeże tynki mineralne to czynność obowiązkowa, która uchroni elewację przed ewentualnymi problemami i zdecydowanie przedłuży jej trwałość. Brak tego rodzaju działań sprawia, że podłoże bezpośrednio reaguje z czynnikami atmosferycznymi i nawet wysokiej jakości farba elewacyjna nie jest w stanie zapewnić ścianom kompletnej ochrony. Przygotowanie podłoży wykonanych z tynków mineralnych do nakładania farby powierzchniowej powinno odbywać się z zachowaniem kilku podstawowych zasad. Ściana powinna być niechłonna, sucha i wolna od substancji zmniejszających przyczepność. W przypadku świeżych tynków ilość ewentualnych zabrudzeń nie powinna być znacząca, ale przed nałożeniem gruntu na ściany należy jednak dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nich pozostałości innych materiałów budowlanych, które podczas prowadzenia pozostałych prac, mogły osiąść na ich powierzchni. W przypadku ich występowania, należy usunąć je mechanicznie bądź przy użyciu wody. Nie do końca wysezonowane tynki muszą być utwardzone
i suche dotykowo, co umożliwi prawidłową aplikację.

Grunt Bloker Koncentrat przeznaczony jest do rozcieńczania w proporcjach 1:4. Przed przygotowaniem mieszanki, produkt należy dokładnie wymieszać, aby wszystkie części stałe równomiernie się rozprowadziły, a dopiero później nalać odpowiednią ilość preparatu do czystego pojemnika i dodać wody. Gruntowanie podłoża powinno trwać do jego całkowitego nasycenia. Oznacza to, że po wyschnięciu gruntu nie wchłania ono od razu kropli wody, którymi należy jespryskać. Po nałożeniuBlokera, ściana powinna być jednolicie matowa. Schnięcie zagruntowanej powierzchni w sprzyjających warunkach (+5 do +30°C i wilgotność poniżej 80%) powinno trwać nie dłużej niż 6 godz. W przypadku świeżych tynków mineralnych rekomendowane jest nałożenie dwóch warstwgruntu. Dopiero tak przygotowane podłoże można malować farbami elewacyjnymi.

źródło: Dekoral

dostarczył: netPR.pl

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)