Przygotowanie ścian do malowania: szpachlowanie i gruntowanie

Nierówne ściany mogą zepsuć efekt nawet najstaranniejszego malowania. Na szczęście naprawienie pęknięć i ubytków oraz przygotowanie ścian do malowania poprzez ich szpachlowanie oraz gruntowanie, choć niełatwe, jest możliwe do samodzielnego wykonania. Od czego zacząć przygotowanie ścian do malowania i o czym należy pamiętać?

Przygotowanie ścian do malowania: szpachlowanie i gruntowanie
Źródło zdjęć: © Śnieżka

19.05.2014 16:40

Nierówne ściany mogą zepsuć efekt nawet najstaranniejszego malowania. Na szczęście naprawienie pęknięć i ubytków oraz przygotowanie ścian do malowania poprzez ich szpachlowanie oraz gruntowanie, choć niełatwe, jest możliwe do samodzielnego wykonania. Od czego zacząć przygotowanie ścian do malowania i o czym należy pamiętać?

Przygotowanie ścian do malowania: ocena podłoża

Aby cieszyć się gładkimi, równymi ścianami, potrzeba nieco cierpliwości, kilku niezbędnych narzędzi oraz odpowiednich produktów. Przed przystąpieniem do prac trzeba najpierw dokładnie przyjrzeć się podłożu, na które będzie nakładana gładź szpachlowa. To bardzo ważne, bo efekt końcowy w dużej mierze zależy właśnie od jego odpowiedniego przygotowania. Generalna zasada brzmi: przeznaczone do szpachlowania powierzchnie powinny być mocno związane, suche, pozbawione zatłuszczeń, luźnych ziaren tynku, wolne od pyłu i kurzu, a przed nałożeniem gładzi zagruntowane za pomocą odpowiednich preparatów.

– Pamiętaj też, że świeże tynki cementowo-wapienne można szpachlować dopiero po 3-4 tygodniach od ich położenia, a tynki gipsowe po upływie 2-3 tygodni. To czas niezbędny, aby tynk dobrze się związał – tłumaczy Krzysztof Kędzior, główny specjalista ds. aplikacji i szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia ze świeżym, czy nawet bardzo starym tynkiem, oceń ściany pod kątem stopnia ich chropowatości oraz ilości i wielkości ewentualnych ubytków: wszelkich wgłębień, dziur i pęknięć.

Zanim przystąpisz do nakładania gładzi, najpierw usuń rysy i pęknięcia, np. szybkoschnącą masą naprawczą. Większe ubytki można wypełnić gładzią szpachlową, która nie wykazuje skurczu, wysycha w krótkim czasie i nie pęka nawet nakładana w grubych – do 3 cm przy pojedynczych ubytkach.

– W przypadku ścian pokrytych starymi powłokami malarskimi trzeba najpierw sprawdzić ich przyczepność do podłoża, a następnie metalową szpachelką usunąć wszystkie luźne, łuszczące się i odpadające fragmenty farby. Konieczne jest również zagruntowanie całej powierzchni odpowiednim preparatem – dodaje ekspert z firmy Śnieżka. Dobre grunty wzmocnią podłoże oraz zwiększą przyczepność i zapewnią prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów. Dla uzyskania nienagannego efektu wizualnego wyrównaj naroża za pomocą specjalnych aluminiowych narożników. Pomoże to uzyskać idealne kąty proste.

Przygotowanie ścian do malowania: szpachlowanie

Gdy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, możesz przystąpić do nakładania gładzi szpachlowych. Do wykonania pierwszej wyrównującej warstwy doskonale nadają się sypkie gładzie szpachlowe. Sypkie mieszanki przed zastosowaniem należy przygotować, stosując się dokładnie do zaleceń producenta. Dzięki temu uzyskasz gładź szpachlową o pożądanej konsystencji i optymalnych właściwościach.

– Przygotowana masa musi być dokładnie wymieszana i nie może zawierać grudek, które utrudniłyby uzyskanie pożądanej gładkości. Jeśli w trakcie pracy zabraknie ci gładzi, przed przygotowaniem nowej partii dokładnie umyj pojemnik, w którym ją wyrabiasz – radzi Krzysztof Kędzior. Do jej nanoszenia najlepiej używać wykonanych ze stali nierdzewnej dwóch szpachelek lub szpachelki i pacy. Masę szpachlową nabieraj mniejszą z nich, natomiast większą i szerszą rozprowadza produkt po wyrównywanej powierzchni.

Pamiętaj, aby szpachelkę używaną do rozprowadzania utrzymywać w nienagannej czystości, gdyż wszelkie grudki czy zanieczyszczenia mogą zepsuć efekty pracy. Gładź nakładaj pojedynczymi warstwami o grubości 1-3 mm. Dzięki temu powierzchnia wysycha szybciej i łatwiej uzyskać pożądaną gładkość. W pierwszej kolejności gładź szpachlową nanieś w miejscach trudno dostępnych, a dopiero potem zaszpachluj płaskie powierzchnie ścian.

Przygotowanie ścian do malowania: ostatni szlif

Nałożenie wszystkich koniecznych warstw masy szpachlowej to jednak nie koniec. Mimo że świeżo wygładzone ściany na pierwszy rzut oka wyglądają niemal perfekcyjnie, trzeba je jeszcze przeszlifować. Szlifowanie ścian wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego urządzeń lub ręcznie – specjalną packą z założonym papierem lub siatką ścierną o granulacji od 100 do 150. Im drobniejszej granulacji użyjesz, tym gładsze będą ściany.

Kąty i miejsca trudno dostępne najlepiej szlifować specjalną gąbką ścierną. Obrabiane powierzchnie szlifuj delikatnymi kolistymi ruchami aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Następnie, po wstępnym oczyszczeniu ściany z pyłu, warto sprawdzić jakość wykonanych prac. Najlepiej zrobić to, kierując równolegle do niej źródło światła. Dzięki temu dostrzeżesz ewentualne nierówności oraz wszystkie źle wyszlifowane miejsca, co pozwoli na dokonanie niezbędnych poprawek.

Gdy ściany będą idealnie gładkie, musisz jeszcze dokładnie je odpylić. Ostatni krok to przygotowanie szpachlowanego podłoża do malowania. Aby je ujednolicić i wyrównać jego chłonność, należy użyć specjalnych farb podkładowych.

Po wykonaniu wszystkich czynności pozostaje już tylko puścić nieco wodze fantazji i pomalować świeżo wygładzone ściany na wymarzony kolor. Proste i równe ściany wyglądają bardzo estetycznie, ale na gładkich powierzchniach dużo lepiej prezentują się też kolory farb. Stosując się do zaleceń producentów mas szpachlowych, możesz samodzielnie wyrównać nawet duże powierzchnie ścian.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)