Przy kominku na tarasie

Przy kominku na tarasie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

24.04.2017 | aktual.: 24.04.2017 15:55

Kapryśna pogoda znowu zrujnowała wieczorne grillowanie? Pomyśl o kominku tarasowym – będzie ciepło, przytulnie i klimatycznie.

Często kominek na tarasie jest ”przytulony” do tego wewnątrz domu, czyli buduje się je przy tej samej ścianie. Taki kominek nazywa się bliźniaczym. Jest to pewne ułatwienie i oszczędność, ale trzeba pamiętać, że choć kominki mogą wtedy korzystać z tego samego komina, to przewody kominowe muszą być osobne.

1 / 7

Przy ścianie

Obraz
© Shutterstock.com

Możemy też po prostu zbudować kominek przy ścianie, bez brata bliźniaka. Żeby nie ingerować w bryłę domu, doprowadza się wtedy zwykle zewnętrzny komin (musi mieć przynajmniej 4 metry i kończyć się 40 cm powyżej kalenicy).

2 / 7

Kominek wolno stojący

Obraz
© Shutterstock.com

Inny pomysł to kominek wolno stojący. Najlepiej umiejscowić go w zacisznym miejscu, żeby lepiej spełniał swoją funkcję. Będzie wtedy osłonięty od wiatru i łatwiej przy nim zaaranżować przytulny kącik. Żeby postawić taki kominek, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę.

3 / 7

Solidne podstawy

Obraz
© Shutterstock.com

Kominek na tarasie wymaga fundamentów, które utrzymają ten spory ciężar. Małe gotowe kominki przenośne nie potrzebują fundamentów, powinny jednak stać na solidnej podstawie.

4 / 7

Otwarty czy zamknięty

Obraz
© Shutterstock.com

Na zewnątrz lepiej zrobić otwarte palenisko. Ten kominek nie służy zwykle jako dodatkowe ogrzewanie domu, więc nie musimy tak skrupulatnie wykorzystywać jego energii. Po prostu ma nam sprawiać jak najwięcej przyjemności i dawać miłe ciepło na trasie.

5 / 7

Gotowy czy ze sklepu?

Obraz
© Shutterstock.com

Możemy zbudować kominek od podstaw albo kupić gotowy – z prefabrykatów. Najprostsze, złożone z kilku części, kosztują nawet kilkaset złotych. Zwykle można ich również używać jako grilla, czasem też jako wędzarni.

6 / 7

Pod dachem

Obraz
© Shutterstock.com

Kominek zewnętrzny budujemy z myślą o chłodniejszych, czyli również deszczowych wieczorach, dlatego lepiej, żeby taras był zadaszony.

7 / 7

Jakie drewno?

Obraz
© Shutterstock.com

W każdym kominku lepiej palić drewnem liściastym, sezonowanym, czyli dobrze wysuszonym. Zwykle są to kaloryczne buk, grab czy dąb, aromatyczne drzewa owocowe czy brzoza. Drewno iglaste ma za dużo żywicy, będą brudzić i dymić.

Źródło artykułu:WP Dom
ogrzewanietaraskominek aranżacje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)