Przewody elektryczne: czy zawsze można je chować pod tynkiem?

Przewody elektryczne nie wyglądają estetycznie w pomieszczeniach, dlatego zwykle dąży się do ich ukrycia. Najprostsze wydaje się umieszczenie przewodów elektrycznych w tynku lub pod nim. Ale nie zawsze się tak da. Poznaj pozostałe sposoby na estetyczne ukrycie przewodów elektrycznych.

Przewody elektryczne: czy zawsze można je chować pod tynkiem?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

14.01.2014 12:52

Przewody elektryczne nie wyglądają estetycznie w pomieszczeniach, dlatego zwykle dąży się do ich ukrycia. Najprostsze wydaje się umieszczenie przewodów elektrycznych w tynku lub pod nim. Ale nie zawsze się tak da. Poznaj pozostałe sposoby na estetyczne ukrycie przewodów elektrycznych.

We wszystkich współcześnie budowanych domach, których ściany mają być otynkowane, przymocowane wcześniej odpowiednie do tego przewody (z powłoką ochronną) z reguły pokrywa się tynkiem tak, aby znalazły się w nim na głębokości co najmniej 5 mm. W ten sposób nie tylko dba się o estetykę, ale także zabezpiecza instalację elektryczną przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kiedy instalacja natynkowa?

Wykonanie instalacji natynkowej, z przewodami umieszczonymi na wierzchu, jest zalecane jedynie w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych. Wtedy bezwzględnie trzeba też zastosować osprzęt elektryczny (włączniki, gniazda) w szczelnej obudowie. W warunkach panujących w budynkach mieszkalnych nie ma przeciwwskazań do umieszczania przewodów elektrycznych w tynku, jednak w pewnych sytuacjach lepsze może być inne rozwiązanie.

Jak inaczej ukryć przewody elektryczne?

Kłopot z elektryczną instalacją wtynkową pojawia się, gdy chcemy ją zmodernizować lub rozbudować w już wykończonych wnętrzach. Umieszczenie nowych przewodów w tynku lub pod nim jest pracochłonne i kłopotliwe - wymaga zniszczenia, a następnie naprawienia istniejących okładzin ściennych. By tego uniknąć, przewody instalacji elektrycznej można umieścić w specjalnych rurkach z tworzywa sztucznego (peszlach).

Takie osłonki mocuje się do ściany przed otynkowaniem i wciąga do nich przewody jednożyłowe, pokryte jedynie izolacją - bez zewnętrznej powłoki ochronnej. Rozwiązanie to jest droższe niż umieszczanie przewodów bezpośrednio w tynku, ale gdy zajdzie potrzeba modernizacji instalacji elektrycznej, można ją przeprowadzić bez niszczenia ścian.

Przewody elektryczne - w kanałach lub listwach

Kucia i tynkowania można także uniknąć, stosując estetyczne kanały lub cieńsze listwy kablowe z tworzywa sztucznego albo aluminium. Są one przeznaczone do zamocowania wzdłuż krawędzi podłóg lub sufitów, futryn, pod blatami i parapetami. W przypadku wprowadzania zmian w instalacji elektrycznej łatwo jest je zdemontować bez pozostawiania większych śladów.

W domach drewnianych, w których ściany nie mają okładzin (z bala), trudno jest ukryć w nich przewody. Wtedy instalacja elektryczna jest poprowadzona na powierzchni, ale w celu zabezpieczenia jej przed uszkodzeniami mechanicznymi przewody elektryczne umieszcza się zwykle w sztywnych metalowych rurkach osłonowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)