Przenośny dom, który przewieziesz ciężarówką

Przenośny dom, który przewieziesz ciężarówką

15.05.2015 16:13

Znane i nagradzane hiszpańskie studio projektowe Ábaton nie pierwszy raz zaskakuje odważnymi realizacjami. Ich przenośny dom ÁPH80 powstał z myślą o osobach ceniących prostotę, ekologię i ekonomiczny styl życia. To odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe, czyli szybkie i tanie mieszkanie. Nowoczesny dom może bez trudu zmienić lokalizację, ponieważ jest przystosowany do transportu kołowego. Nie wymaga montażu, jedynie wybrania odpowiedniego miejsca z wystarczająco atrakcyjnym widokiem.

Znane i nagradzane hiszpańskie studio projektowe Ábaton nie pierwszy raz zaskakuje odważnymi realizacjami. Ich przenośny dom ÁPH80 o powierzchni niecałych 30 mkw. powstał z myślą o osobach ceniących prostotę, ekologię i ekonomiczny styl życia. To odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe, czyli szybkie i tanie mieszkanie. Nowoczesny dom może bez trudu zmienić lokalizację, ponieważ jest przystosowany do transportu kołowego. Nie wymaga montażu, jedynie wybrania odpowiedniego miejsca z wystarczająco atrakcyjnym widokiem.
Ten nagrodzony w 2014 roku projekt zdobył laury w kategorii domu w rozmiarze XS przeznaczonego dla dwóch osób. Choć pozornie wydaje się niewiele większy od kontenera towarowego, w rzeczywistości kryje w sobie wszystko, co potrzebne, by wygodnie mieszkać.

1 / 7

Przenośny dom dla wędrowców

Obraz
© Abaton.es

Do ustawienia domu konieczny jest dźwig. Konstrukcja budynku wyposażona jest w dwa uchwyty dostosowane do transportu. Wystarczy ułożyć bloczki betonowe na obrysie miejsca, na którym ma stanąć budynek, i precyzyjnie osadzić na nich dom. Nie jest on na stałe związany z gruntem, dlatego tak łatwo można zmienić jego lokalizację. Konieczny jest jednak dostęp do mediów. Podłączenie się do nich razem z ustawieniem budynku nie zajmie więcej niż jeden dzień.

2 / 7

Przenośny dom dla wędrowców

Obraz
© Abaton.es

Bryłę budynku charakteryzuje prostota i geometryczny kształt. Jego proporcje i prostopadłościenny wygląd zostały wnikliwie przeanalizowane przez zespół projektantów i wybrane jako optymalne oraz najbardziej funkcjonalne pod względem użytkowym. Dzięki temu dom realizuje pełen program mieszkania. Po otwarciu przesłon przypominających betonowe ściany bunkra otwierają się przed nami przeszklone drzwi wejściowe oraz okna.

3 / 7

Przenośny dom dla wędrowców

Obraz
© Abaton.es

Wymiary budynku zostały zaplanowane tak, aby dom był w pełni ergonomiczny. Szerokość (3 m), długość (9 m) i wysokość (w szczycie 3,5 m) to minimum powierzchni użytkowej, na której zmieściły się wszystkie potrzebne funkcje. Monolityczna forma ścian zewnętrznych została stworzona z cementowych płyt elewacyjnych o fakturze i kolorystyce betonu, z widocznymi efektami przecierki. Tym samym materiałem pokryty jest dwuspadowy dach budynku.

4 / 7

Przenośny dom dla wędrowców

Obraz
© Abaton.es

Po otwarciu przesłon, które całkowicie chowają się na elewacji, a przez to w pełni eksponują przeszklenia, budynek znacznie zyskuje na estetyce. Szklany fragment ściany otwiera wnętrze na otoczenie i doświetla przestrzeń domu. Sprawia, że powierzchnia mieszkalna wydaje się bardziej przestronna, i zyskuje optyczną głębię. Drzwi balkonowe, które są przedłużeniem przeszkleń, pełnią funkcję głównego i jedynego wejścia do budynku.

5 / 7

Przenośny dom dla wędrowców

Obraz
© Abaton.es

Centralną przestrzeń domu zajmuje salon, z którego przechodzi się do sypialni i łazienki. Pokój nocny jest odseparowany i zaprojektowany dla dwóch osób. Projektanci dzięki wydzieleniu sypialni i łazienki uzyskali wyraźny podział na strefy. Ściany wewnętrzne zbudowano z drewna - naturalny surowiec kreuje przyjazną atmosferę i zdrowy klimat w budynku.

6 / 7

Przenośny dom dla wędrowców

Obraz
© Abaton.es

Salon jest otwarty na kuchnię, w której za jednolitą zabudową ukryto szafki, kuchenkę i zlew. Jej program nie odbiega zamysłem od projektu aneksu kuchennego zrealizowanego w niejednej kawalerce. Utrzymana w białej tonacji komponuje się z bielonymi ścianami pomieszczeń i posadzką. Wzdłuż strefy dziennego przebywania, pod jednym ze skosów biegnie długa półka, która w sposób ergonomiczny wykorzystuje przestrzeń. To praktyczne miejsce na przechowywanie domowych sprzętów.

7 / 7

Przenośny dom dla wędrowców

Obraz
© Abaton.es

Dom powstaje w fabryce od 4 do 6 tygodni od momentu zamówienia, a wszystkie materiały wykorzystane do jego produkcji są ekologiczne i hipoalergiczne. Fasada jest wentylowana i wyposażona w 12 cm izolacji cieplnej. Wnętrze wykończono bielonym drewnem jodłowym pochodzącym z plantacji kontrolowanej pod względem ekologicznym. Materiały konstrukcyjne i wykończeniowe mogą podlegać recyklingowi, a równocześnie cały dom spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju.

architektura domumały dompomysł na dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)