Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
mtp
09-09-2019 12:50

Przemysł meblarski i drzewny rosną razem z Dremą

Od 10 do 13 września w Poznaniu podczas targów DREMA, FURNICA i SOFAB prezentować się będzie elita firm z branży drzewnej i meblarskiej. Dla polskich wystawców będzie to okazja do zdobycia nowych kontaktów na świecie. Dla zagranicznych – szansa umocnienia pozycji na jednym z najbardziej obiecujących europejskich rynków.

Przemysł meblarski i drzewny rosną razem z DremąŹródło: Shutterstock.com
dao52fp
dao52fp

Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA to najważniejsze wydarzenie branżowe w Polsce i jednocześnie największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum zaopatrzenia dla producentów mebli. DREMA, której organizatorem jest Grupa MTP, należy do ścisłej czołówki największych wystaw światowych dedykowanych branży obróbki drewna. Według najnowszych danych branży targowej, wystawa DREMA plasuje się na 5. miejscu w rankingu największych światowych ekspozycji, tuż obok niemieckich LIGNA, włoskich XYLEXPO, amerykańskich IWF Atlanta czy chińskich WMF Shanghai. Prestiż poznańskiej ekspozycji podkreśla również fakt obecności na liście 15 światowych wystaw dedykowanych przemysłowi obróbki drewna, oficjalnie popieranych przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS.

Z roku na rok Poznań przyciąga coraz więcej wystawców i specjalistów. Ubiegłoroczna edycja targów DREMA była rekordowa – na 25.400 m2 powierzchni wystawienniczej swoją ofertę zaprezentowało 500 wystawców. W tym roku w 10 targowych pawilonach wystawia się 600 firm, w tym koncerny z Europy Zachodniej – Felder, Homag, Teknika, Herr Holz, Weinig, SCM, IMA, Schelling, ITA, IMAC oraz wiodący polscy producenci maszyn i oprogramowania dla przemysłu meblarskiego – InfoTEC CNC oraz Kimla.

Kompleksowa oferta

Podczas tegorocznej edycji w Poznaniu zaprezentowana zostanie kompleksowa oferta dla przemysłu drzewnego i meblarskiego – od surowców, materiałów i komponentów do prekursorskich rozwiązań do produkcji mebli. Nie da się rozwijać przemysłu bez odpowiednich maszyn i narzędzi, tak samo jak nie da się organizować targów bez ludzi – mówi Tomasz Kobierski, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP.
Organizatorzy targów zamierzają pobić ubiegłoroczny sukces frekwencyjny, kiedy powierzchnie wystawiennicze Grupy MTP przez cztery dni odwiedziło łącznie 16.600 profesjonalnych zwiedzających z branży drzewnej i meblarskiej. DREMA od lat przyciąga również osoby hobbystycznie związane z obróbką drewna.

dao52fp

W Poznaniu zobaczymy technologie jutra i rozwiązania dedykowane obróbce drewna oraz przemysłowi meblarskiemu i tartacznemu. Ich uzupełnieniem są maszyny do rozkroju i szycia tkanin, komponenty do produkcji mebli oraz akcesoria meblowe, jak również kleje i lakiery. Kocioł do spalania odpadów poprodukcyjnych, system do zarządzania narzędziami i maszynami, centra obróbcze, skaner do drewna, to przykłady innowacyjnych rozwiązań nagrodzonych Złotym Medalem MTP, które pojawią się na Targach w Poznaniu. Osobną przestrzeń stanowi Pawilon Promocji Drewna – wyjątkowa powierzchnia pokazująca potencjał drzemiący w surowcu drzewnym. Targi DREMA, poza czysto biznesowym charakterem, pełnią rolę edukacyjną, charytatywną i promocyjną.

Jednym z przykładów modernizacji branży, automatyzacji i optymalizacji procesów są innowacje w produkcji mebli kuchennych, które w tym roku zostaną zaprezentowane na towarzyszących Dremie Międzynarodowych Targach Komponentów do Produkcji Mebli Furnica 2019. W ramach przestrzeni ekspozycyjnej działać będzie fabryka mebli kuchennych na żywo, na które zaprasza firma InfoTEC CNC. Meble kuchenne to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu meblarskiego w Polsce. Badania KPMG wskazują, że meble kuchenne, zaraz po elementach wyposażenia pokoju dziennego, są najczęściej kupowane przez Polaków. Taki zamiar w ciągu ostatnich trzech lat zadeklarowało 36 proc. respondentów.

Z Krynicy przez Poznań na świat

Tegoroczne targi DREMA odbywają się tuż po XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy, na którym poruszano tematy związane z międzynarodową ekspansją polskich firm. Grupa MTP, partner Forum, zorganizowała w Krynicy debatę „Jak osiągnąć sukces na rynkach globalnych”. Podczas dyskusji 4 września rozmawiano o wyzwaniach, z którymi zmierzą się polskie firmy w najbliższych latach – IV Rewolucji Przemysłowej, konkurencyjności, sytuacji eksporterów i ich roli w kreowaniu wzrostu gospodarczego. Panel rozpoczął się od wystąpienia prof. Witolda Orłowskiego, który przedstawił raport “Polski Eksport 1990 – 2019. Niedokończona rewolucja”. Uczestnicy debaty – kadra zarządzająca globalnie działających spółek, przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz światowego stowarzyszenia przemysłu targowego UFI – zgodzili się, że Polska wyczerpała źródła wzrostu oparte na taniej sile roboczej. Obecnie należy zadbać o to, aby krajowi producenci znaleźli się wyżej w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Należy tworzyć silne polskie, globalne marki i przede wszystkim zadbać o edukację, aby przygotować kadry do pracy w konkurencyjnym, dynamicznie zmieniającym się i wymagającym dużej elastyczności, środowisku. Ważną rolę w tym procesie odegrają duże ośrodki targowe o międzynarodowej skali działania – przykładem są tutaj wydarzenia dla najważniejszych branż i gałęzi przemysłu organizowane przez Grupę MTP. Konkluzje z Krynicy idealnie pasują do wyzwań stojących przed krajowym przemysłem meblarskim.

Temat ekspansji i rozwoju będzie kontynuowany podczas dwóch kongresów towarzyszących tegorocznej edycji targów DREMA, Furnica i Sofab. Będą to IV Ogólnopolski Kongres Meblarski pod hasłem „Rynki perspektywiczne szansą na dalszy dynamiczny rozwój polskiej branży meblarskiej” oraz VII Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW, którego misją jest promocja wykorzystania drewna, jako nowoczesnego, ekologicznego i bezpiecznego materiału konstrukcyjnego.

dao52fp

W organizację IV Kongresu Meblarskiego, który odbędzie się 11 września, zaangażowała się Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, która od ponad 20 lat wspiera działalność polskiej branży meblarskiej. Aktualnie prowadzi projekty ogólnobranżowe, reprezentując przy tym interesy około 28.000 polskich przedsiębiorstw meblarskich, zatrudniających ponad 161.000 osób.

Eksperci zaproszeni na Kongres zaprezentują najciekawsze i najbardziej perspektywiczne światowe rynki dla producentów mebli, w tym m. in. Stany Zjednoczone, Kanadę, Indie, Chiny, Hongkong i Arabię Saudyjską. Dane firmy InfoCredit, partnera serwisu Strefa Wystawcy, potwierdzają, że warto inwestować w relacje i kontakty na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Stany Zjednoczone importują meble za ponad 72 mld USD rocznie, z czego zaledwie za 0,55 mld USD z Polski. To oznacza, że nasz udział w tym torcie to zaledwie 0,8 proc. Chiny importują meble za 3,7 mld USD rocznie, z czego za 202 mln zł z Polski (5,5 proc. importu) – wynika z danych InfoCredit.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Expo w Dubaju szansą

Jan Szynaka, prezes OIGPM, podkreślał w ubiegłym roku na Dremie, że szansą na dalszy rozwój branży jest otwieranie nowych rynków dla produkowanych w Polsce mebli – jak np. Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraj ten importuje rocznie meble za 2,3 mld USD rocznie. W promocji Polski i krajowych producentów na Bliskim Wschodzie z pewnością pomoże Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju, którego wykonawcą będzie konsorcjum polskich firm – Międzynarodowe Targi Poznańskie wraz z FM Aldentro. Pawilon będzie główną areną prezentacji o Polsce podczas Wystawy Światowej. Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji to zrównoważony rozwój i mobilność. Polska nawiąże do nich w trzech wątkach tematycznych: Technologia, Współpraca międzynarodowa i Natura. Hasło Pawilonu Polski to: „Creativity inspired by nature”.

dao52fp

Eksperci podkreślają, że w ekspansji na nowe rynki nie możemy zapominać o naszych najbliższych partnerach handlowych. Niemcy kupują od nas meble za ponad 4,5 mld USD rocznie. Tu trudno będzie znacząco zwiększać dynamikę eksportu. Warto jednak zwrócić się na Wschód. Rosja, mimo ryzyka politycznego, zawsze będzie atrakcyjnym rynkiem (import mebli to 2,9 mld USD rocznie). Z kolei potentatem na rynku drewna i atrakcyjnym partnerem dla polskich firm jest Białoruś. Polska jest trzecim partnerem handlowym Białorusi wśród krajów Unii Europejskiej, po Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Polsko-białoruskie obroty handlowe po w 2018 r. osiągnęły wartość prawie 3,2 mld USD, w tym eksport 1,7 mld USD, a import ok. 1,4 mld USD. Białoruś jest jednym z głównych europejskich eksporterów drewna. Dlatego już pierwszego dnia bloku targów DREMA, Furnica i Sofab 2019 Międzynarodowe Targi Poznańskie odwiedzi delegacja przedstawicieli białoruskiej administracji oraz przedsiębiorców, którzy będą rozmawiać z wystawcami i uczestnikami Dremy jak rozwijać biznes na rynkach wschodnich.

dao52fp

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dao52fp