Trwa ładowanie...
komin
14-05-2015 10:40

Przegląd i czyszczenie komina. Jak często?

Prawo budowlane zobowiązuje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do poddawania go okresowej kontroli - przynajmniej raz w roku. Ma ona polegać między innymi na sprawdzeniu technicznej sprawności przewodów kominowych.

Przegląd i czyszczenie komina. Jak często?Źródło: Shutterstock
d1370sb
d1370sb

Prawo budowlane zobowiązuje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do poddawania go okresowej kontroli - przynajmniej raz w roku. Ma ona polegać między innymi na sprawdzeniu technicznej sprawności przewodów kominowych.

Przeprowadzanie kontroli sprawności przewodów kominowych nakazuje nie tylko zdrowy rozsądek, ale także prawo. Wynika z tego konieczność dopełnienia określonych formalności.

Przegląd komina

Na właścicielu lub zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek posiadania protokołu z przeglądu kominiarskiego z określoną datą ważności. Z punktu widzenia prawa ważny jest tylko przegląd wykonany przez osobę legitymującą się uprawnieniami mistrza kominiarskiego.

Usługa na ogół jest połączona z czyszczeniem przewodów kominowych, więc wzywając kominiarza, nie tylko dopełnisz urzędowych formalności, ale też zapewnisz sobie poprawne działanie układów odprowadzania dymu czy spalin oraz wentylacji. Zanieczyszczenia obecne w przewodach kominowych nie tylko utrudniają działanie urządzeń grzewczych i wentylacji, powodując zakłócenie ciągu kominowego. Zdarza się też, że sadza w przewodzie dymowym się zapala, a to grozi pożarem całego domu.

Czyszczenie komina

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, jeśli gdzieś odbywa się proces spalania jakiegokolwiek paliwa, właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów lub ich części, w których jest spalane paliwo, są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń:

d1370sb

- z przewodów dymowych od palenisk opalanych paliwem stałym co najmniej cztery razy w roku,

- z przewodów spalinowych od palenisk opalanych paliwem ciekłym i gazowym co najmniej dwa razy w roku,

- z przewodów wentylacyjnych znajdujących się w obiekcie, w którym odbywa się spalanie paliwa, co najmniej raz w roku.

W domach jednorodzinnych, letniskowych i budynkach zagrodowych przewodów kominowych nie musi czyścić osoba z określonymi uprawnieniami – można to robić samemu. Wobec tego nie jest wymagane posiadanie zaświadczenia o przeprowadzeniu tych czynności.

d1370sb

Konsekwencje niedopełnienia obowiązku

Za niedopełnienie obowiązku przeprowadzenia okresowej kontroli kominiarskiej może cię ukarać inspektor nadzoru budowlanego. Mieszkańcy domów jednorodzinnych zapewne uznają to za mało prawdopodobne, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że brak aktualnego protokołu z przeglądu kominiarskiego stanie się dużym problemem, gdy w domu dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli się okaże, że na przykład przyczyną pożaru był zły stan komina, a ty nie dopełniłeś obowiązku zlecenia jego przeglądu, zostaniesz ukarany. Do tego ubezpieczyciel będzie mógł odmówić ci wypłaty odszkodowania, bo w ogólnych warunkach ubezpieczenia zawsze jest zapis mówiący, że warunkiem jego przyznania jest przestrzeganie przepisów prawa przez ubezpieczonego.

d1370sb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1370sb