Przedświąteczne porządki w domu. Sprytne sprzątanie łazienki i kuchni
Zanim zaczniesz się w pełni cieszyć atmosferą Bożego Narodzenia, czeka cię kilka zadań związanych z przygotowaniem i dekorowaniem domu, wyborem prezentów i przyrządzaniem wigilijnych potraw. Podpowiadamy, jak sprawnie zaplanować i przeprowadzić przedświąteczne porządki.
Choć święta to długo wyczekiwany czas odpoczynku, dni poprzedzające Boże Narodzenie obfitują w wyzwania. Jednym z nich są generalne porządki, dzięki którym w tym jednym z ważniejszych okresów w roku możemy cieszyć się wysprzątanym i udekorowanym domem. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku opracowanie odpowiedniego planu działania i bezzwłoczne rozpoczęcie jego realizacji. Już w połowie miesiąca warto się zająć miejscami najrzadziej sprzątanymi, czyli spiżarnią, komórką, składzikiem czy garderobą. Takie wstępne aktywności pozwolą ci odświeżyć wnętrza i wygospodarować nieco miejsca. Następnie skoncentruj się na czyszczeniu dywanów, wykładzin, firan oraz innych punktów, w których gromadzi się kurz. Po umyciu okien i drzwi pomieszczenia dostępne dla gości – przedpokój, salon, jadalnia – będą gotowe na świąteczne dekoracje.
17.12.2015 13:48
Drugi etap sprzątania powinien obejmować pomieszczenia najbardziej wymagające, czyli kuchnię i łazienkę. Ich czyszczenie warto zaplanować na kilka dni przed świętami. Uciążliwe zabrudzenia kosmetykami, produktami spożywczymi czy osadem z kamienia wymagają skutecznych środków, które zlikwidują plamy, nie naruszając mytych powierzchni. Z uwagi na estetykę wyposażenia oraz względy higieniczne wykluczone jest wykorzystywanie żrących specyfików chemicznych. Jak więc sprawić, by łazienka i kuchnia zalśniły na święta nieskazitelnym blaskiem?
Kuchnia – serce świątecznych przygotowań
Ze względu na ogrom prac kulinarnych, jakie czekają cię przed świętami, kuchnia powinna być uporządkowana. By pomieścić bożonarodzeniowe zapasy, jej sprzątanie warto rozpocząć od czyszczenia i segregowania zawartości szafek. Do przetarcia powierzchni wykorzystaj bezpieczny roztwór wody z płynem do naczyń. Po uporządkowaniu zamkniętych punktów i wygospodarowaniu w nich miejsca na nowe produkty spożywcze zabierz się do czyszczenia lodówki i piekarnika. Ze względu na częstotliwość ich użytkowania i osady powstałe w wyniku stałego kontaktu z żywnością, powstałe w nich zanieczyszczenia wymagają silnych, ale jednocześnie bezpiecznych środków. Tłuste i zaschnięte plamy usuniesz przy pomocy roztworu wody z octem. Do przypalonych zabrudzeń warto natomiast wykorzystać pastę z sody oczyszczonej. Rozrobiony z odrobiną wody proszek pozostaw na uporczywych plamach. Po 2 godzinach zostaną one rozpuszczone i łatwo wytrzesz je wilgotną szmatką. Soda oczyszczona pochłania zapachy, dlatego doskonale sprawdzi się także przy
czyszczeniu lodówki.
Następnym etapem sprzątania kuchni jest czyszczenie frontów szafek, blatów, kafelków na ścianach, czyli wszystkich powierzchni zewnętrznych. Do ich odświeżenia posłuży ci płyn do naczyń usuwający największe zabrudzenia, a także bawełniana szmatka, dzięki której wypolerujesz powłoki. Największej uwagi wymaga jednak strefa zlewozmywaka. Stały kontakt z wodą i resztkami żywności sprawia, że właśnie to miejsce jest narażone na pojawianie się uporczywego osadu i plam.
– Zabrudzenia najczęściej pojawiają się na styku armatury ze zlewozmywakiem. Do ich usunięcia należy wykorzystywać delikatne środki, które nie odbarwiają oraz nie rysują zewnętrznej powłoki baterii – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Zabrudzenia oraz rdzawe zacieki usuniesz, przykładając do nich na godzinę gazę nasączoną odrobiną octu. Powierzchnię baterii warto wyczyścić miękką szmatką i delikatnym roztworem wody z płynem do naczyń.
Łazienka – centrum porządków
Ostatnim punktem na liście przedświątecznych porządków jest łazienka. Działania rozpocznij od wytarcia z kurzu trudno dostępnych punktów, takich jak: kratki wentylacyjne, podłączenia instalacyjne, załamania grzejników czy styk odpływu sedesu z posadzką. Następnie warto zająć się jednym z najbardziej czasochłonnych, a co za tym idzie – najrzadziej wykonywanych działań, czyli czyszczeniem fug i kafelków. Jest to ważne ze względu na fakt, że może gromadzić się na nich pleśń oraz groźne dla organizmu drobnoustroje. Do precyzyjnego przetarcia fug posłuży ci szczoteczka do zębów oraz pasta z sody oczyszczonej, a kafelków – płyn do naczyń. Kolejnym krokiem będzie przejrzenie i posegregowanie zawartości oraz wyczyszczenie wnętrza szafek. Warto przetrzeć również zewnętrzne powierzchnie – fronty i korpusy. Pamiętaj o tym, by dokładnie wytrzeć je do sucha. Zapobiegnie to ich odkształceniu.
Następnie posprzątaj ceramikę łazienkową - umywalkę, bidet i miskę sedesową, a także wannę oraz kabinę prysznicową. Pamiętaj, że nieodpowiedni sposób pielęgnacji może skutkować pojawieniem się nieestetycznych zarysowań, do usunięcia uporczywych osadów warto więc wykorzystać sodę oczyszczoną. Z zabrudzeniami i zaciekami na powierzchni elementów poradzi sobie natomiast płyn do naczyń. – Środek ten warto wykorzystać także przy czyszczeniu armatury - zarówno o wykończeniu chromowanym, jak i patynowym. Usunie on smugi, bez ryzyka odbarwienia zewnętrznej powłoki. Po obfitym opłukaniu baterii wodą wytrzyj ją do sucha bawełnianą szmatką, co nada jej elegancki błysk – tłumaczy Aneta Dziedzina. Do czyszczenia należy stosować miękką szmatkę lub gładką stronę gąbki.
Ostatnim etapem sprzątania łazienki jest umycie luster oraz podłóg. Najbardziej wymagające pomieszczenia w domu są gotowe do rozpoczęcia przygotowań do świąt!