Przedpokój idealnie zaaranżowany
Mały przedpokój, ciasny przedpokój, ciemny przedpokój – do tego pomieszczenia przylgnęło wiele negatywnych określeń. Tymczasem odpowiednia aranżacja przedpokoju może przemienić go w prawdziwą perełkę. Kluczem może okazać się zasada 3P.
06.12.2013 12:24
Przedpokój – po pierwsze: przestronny
Jeśli jest duży, nie wymaga zwykle stosowania specjalnych sztuczek. Nie lada wyzwanie stanowi natomiast wstawienie funkcjonalnej szafki na buty czy szafy do przedpokoju, którego powierzchnia jest niewielka.
W aranżacji wnętrza o małym metrażu ważna jest kolorystyka. Jasne ściany, podłoga i sufit, podobnie jak białe czy pastelowe meble do przedpokoju rozświetlą go, zwłaszcza gdy są wykończone na wysoki połysk. Powierzchnie odbijające światło są jak lustra – optycznie dodają przedpokojowi głębi. Podobny efekt zapewnia odpowiednio zastosowana fototapeta – perspektywiczne zdjęcia wprowadzają do aranżacji dodatkowy wymiar.
Przedpokój będzie wydawał się przestronniejszy, jeśli będzie dobrze oświetlony. Oprócz lampy czy halogenów na suficie warto zainstalować kinkiety (na przykład po obu stronach lustra), dzięki którym sylwetka będzie równomiernie oświetlona.
Jeśli mamy do czynienia z długim i wąskim przedpokojem, warto przełamać wrażenie tunelu, np. malując fragment ściany na kontrastowy kolor. Zwykle jednak problem przestrzeni dotyczy nie konieczności jej skracania, lecz wydłużenia. Ten efekt można uzyskać za sprawą podłogi płynnie przechodzącej z przedpokoju do sąsiadujących pomieszczeń.
Meble do przedpokoju, które mają zbyt duże gabaryty, mogą zaburzyć ciąg komunikacyjny i sprawić, że pomieszczenie będzie przytłaczające. Jeśli nie mieszczą się w nim standardowe szafy do przedpokoju o głębokości 60 cm, warto wybrać płytsze, w których ubrania wiesza się równolegle do drzwi na wysuwanym drążku.
Na etapie planowania ścian działowych warto pomyśleć o wygospodarowaniu wnęki na szafę do przedpokoju. Przestrzeń do przechowywania odzieży może okazać się ważniejsza niż dodatkowy metr kwadratowy salonu. Wiele miejsca pozwala zaoszczędzić zabudowa z drzwiami przesuwnymi, która ponadto umożliwia większą swobodę aranżacji przedpokoju.
Ostatecznie, jeśli układ mieszkania jest odpowiedni, można zrezygnować ze ścianek działowych i otworzyć przedpokój na salon, zyskując wrażenie przestrzenności i światło dzienne.
Przedpokój – po drugie: praktyczny
Postarajmy się wybierać wielofunkcyjne meble do przedpokoju – siedzisko ze schowkiem, wiszącą półkę z wieszakami czy pełniącą funkcję blatu wysoką szafkę na buty, na której można ustawić ozdobne pudełka na sezonowe akcesoria. Jeśli w przedpokoju mamy zamiar zainstalować grzejnik, dobrze sprawdzi się taki z nadstawką w formie ławeczki.
Szafy do przedpokoju można wyposażyć nie tylko w drążki, lecz także w półki, wysuwane kosze czy szuflady z przegródkami. Praktycznym rozwiązaniem jest wewnętrzne podświetlenie, które ułatwia sprawne przeszukiwanie zawartości szaf. Innowacją są meble obrotowe. Za atrakcyjnymi frontami kryją półki na buty czy haczyki na ubrania i zapewniają do nich łatwy dostęp.
W przypadku ciasnego przedpokoju można pomyśleć o popularnym przed laty pawlaczu. Dostanie się do szafek pod sufitem ułatwi stołek-schodki, dzięki któremu zyskamy też małe składane siedzisko, przydatne podczas zakładania butów.
Podłoga narażona w przedpokoju na intensywne użytkowanie i działanie wilgoci powinna być wytrzymała i antypoślizgowa. Sprawdzi się gres (zwłaszcza matowy, ponieważ zabrudzenia są na nim mniej widoczne), linoleum nowej generacji, kamień dający wiele możliwości aranżacyjnych czy wykładzina winylowa.
Na ściany najlepiej zastosować zmywalną farbę czy okładzinę, które łatwo doczyścić ze śladów dziecięcych rączek czy błota pozostawionego przez domowego ulubieńca.
Przedpokój – po trzecie: piękny
Aranżacja przedpokoju to zapowiedź stylistyki mieszkania. Uroku nie przysporzą jej porozrzucane buty czy zagradzająca przejście sterta ubrań na wieszaku, dlatego tak ważne są meble do przedpokoju.
Każdy praktyczny element wyposażenia może stać się jego dekoracją: szafka na buty o stylowych nóżkach, fantazyjny parasolnik, efektowne lustro, lampa przypominająca rzeźbę czy kolorowe wieszaki.
Dekoracją niewymagającą wygospodarowania dodatkowego miejsca może być nietypowa okładzina ścienna (np. kasetony pokryte skórą), sztukateria czy naklejki na drzwiach.
Piękna aranżacja przedpokoju nie wymaga wielu ozdób. Liczy się spójność, ciekawy akcent i... pierwsze wrażenie.