Przedmioty, które nas kształtują. Rusza 13. edycja Łódź Design Festival
17 maja rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń na mapie polskiego wzornictwa. Łódź Design Festival w tym roku odbywa się pod hasłem "Dobre Życie". Jego uczestnicy udowodnią gościom, w jaki sposób design kształtuje naszą codzienność.
14.05.2019 | aktual.: 14.05.2019 14:21
Design a codzienność
Projektant kształtuje przedmioty, a one z czasem zaczynają kształtować również swoich użytkowników. Jak trafnie zauważają organizatorzy festiwalu na stronie mu poświęconej:
- Współczesność zalewa nas obietnicami błyskawicznego zaspokojenia i natychmiastowego szczęścia. Projektanci stają się władcami ludzkich pragnień – decydują o naszym życiu 24 godziny na dobę. […] Odpowiadanie na prawdziwe potrzeby ludzi i pomaganie w codziennej aktywności, to główny cel, jaki powinien stać przed designem.
Żyjemy w czasach, w których cały świat mamy niemal na wyciągnięcie ręki. Dlatego design coraz częściej przestaje być celem samym w sobie. Jest teraz raczej punktem wyjścia do poszukiwań szczęścia i owego "dobrego życia", obecnego tytule 13. edycji łódzkiego festiwalu.
Co nas czeka?
W dniach od 17 do 26 maja będziemy uczestnikami wystaw, warsztatów, a także wykładów. Zobaczymy także prace nagrodzone dotychczas w konkursie "Must Have", który stał się już stałą częścią krajobrazu polskiego wzornictwa. A oto najciekawsze wydarzenia, które czekają nas podczas 13. edycji Łódź Design Festival:
• Instalacja MASQUEMASK
Znany na całym świecie projektant hiszpańskiego pochodzenia Jamie Hayon wizytuje festiwal już po raz kolejny. Tym razem twórca Hayon Studio przygotował wystawę pt. MASQUEMASK INSTALLATION inspirowaną Łodzią właśnie.
- Koncepcją instalacji jest stworzenie szeregu masek, twarzy, inspirowanych grafiką i bardzo osobistym, trójwymiarowym wszechświatem kolorów, linii i motywów. To podróż po powierzchni oddziałującej z formą.
• Wystawa Zasoby
To świetna okazja, by zobaczyć, w jaki sposób z podstawowych materiałów powstają dzieła wzornictwa. Wystawa "Zasoby", której kuratorem jest Agata Nowotny, śledzi proces tworzenia produktów, takich jak meble czy naczynia. Wśród eksponatów zobaczymy np. krzesło z giętego drewna produkowane przez Fameg oraz wyroby ceramiczne z Manufaktury Majoliki w Nieborowie.
• Wykład Na styku Kultury i Przemysłu
Członków grupy szwedzkiej designerskiej Form Us With Love niezmiennie interesuje to, w jaki sposób przedmioty łączą w sobie walory artystyczne i użytkowe. Dlatego tematami ich wykładu pt. "Between Culture & Industry" będzie projektowanie, miłość do produktu, a także wpływ dobrego designu na jakość naszego życia. Przy okazji dowiemy się również wiele na temat filozofii samej grupy, która stawia w swoich projektach na pozytywne emocje i najwyższą jakość wykonania.
*• Wystawa produktów wyróżnionych w plebiscycie Must Have *
Od roku 2011 regularnie odbywa się pod sztandarem Łódź Design Festival konkurs służący promocji polskiego wzornictwa nad Wisłą i poza granicami naszego kraju. Plebiscyt Must Have trwa zresztą przez cały rok i przyznawany przez jego jury znak jakości zdobył już sobie w świecie designu niemałe uznanie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu tradycyjnie odbędzie się wręczenie wyróżnień, a także wystawa nagrodzonych prac.
• Warsztaty mindfulness
Skoro mówimy o dobrym życiu i wzornictwie, warto również zadbać o własne wnętrze. Prowadzone przez Katarzynę Jaguszewskiej-Nadrasik warsztaty mindfulness będą służyć właśnie temu. Autorka pokaże uczestnikom metody, dzięki którym zredukują codzienny stres i odprężą się. Warsztaty odbędę się w strefie relaksu Interprint.
To oczywiście tylko część wydarzeń, które będą miały miejsce podczas Łódź Design Festival. Pełny program wystaw oraz warsztatów zorganizowanych w ramach wydarzenia znajdziemy tutaj.