Trwa ładowanie...

Przed budową dachu. Na czym możesz zaoszczędzić, budując dach?

Dach domu to jeden z najdroższych jego elementów - często pokrycie dachu pochłania lwią część wydatków przeznaczonych na całą budowę domu. Jak zawczasu ograniczyć koszt budowy dachu, nie rezygnując z trwałości i efektu estetycznego?

Przed budową dachu. Na czym możesz zaoszczędzić, budując dach?Źródło: Shutterstock
dykq08k
dykq08k

Dach domu to jeden z najdroższych jego elementów - często pokrycie dachu pochłania lwią część wydatków przeznaczonych na całą budowę domu. Jak zawczasu ograniczyć koszt budowy dachu, nie rezygnując z trwałości i efektu estetycznego?

Dach to nieodzowny element każdego domu - nie tylko chroni przed deszczem i śniegiem, ale również nadaje mu charakter i styl. Aby koszty budowy dachu nas nie zaskoczyły, warto już na etapie wyboru projektu domu zwrócić uwagę na to kilka niezwykle istotnych elementów, które przekładają się na funkcjonalność oraz wygląd dachu, ale w znacznej mierze również na jego cenę.

Projekt dachu Funkcja poddasza. Na koszty budowy dachu w dużym stopniu wpływa to, czy poddasze ma być mieszkalne, czy nie. Dużo tańszy będzie dach nad poddaszem nieużytkowym (mimo identycznych gabarytów oraz użytych materiałów) niż w przypadku poddasza użytkowego. Oszczędności wynikają przede wszystkim z mniejszej ilości potrzebnych materiałów izolacyjnych na przykład wełny mineralnej lub styropianu. Liczba połaci.Na koszt budowy dachu ogromny wpływ ma stopień jego skomplikowania. Im mniej połaci i mniej wyszukane kształt, tym tańsze będzie ułożenie pokrycia. Najprostszy, a zarazem najtańszy będzie więc dach dwuspadowy. Konstrukcja dachu

W przypadku prostych konstrukcji dachowych opłacalne jest wykonanie na zamówienie gotowych wiązarów kratowych, z których wzniesiona zostanie więźba dachowa. Znacznie obniżą koszt budowy, pozwolą na uniknięcie wielu błędów wykonawczych oraz przyspieszą prace, a także obniżą koszt budowy dachu.

Materiały do budowy dachu

Planując budowę dachu, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie oferty rynkowej. W internecie można znaleźć wiele korzystnych ofert: wyprzedaży, obniżek i rabatów. Materiały budowlane kupione po okazyjnych cenach to również duże oszczędności dla „dachowego budżetu”.

dykq08k

Pokrycie dachu

Największy wpływ na koszt dachu ma rodzaj pokrycia. Wybierając dachówki bitumiczne albo pokrycie z blachy zamiast dachówek ceramicznych, sporo zaoszczędzisz. Często rodzaj wybranego materiału pokryciowego ma również przełożenie na robociznę – koszt ułożenia pokrycia z blachy jest dużo niższy niż koszt ułożenia metra kwadratowego pokrycia np. z dachówki karpiówki misternie układanej w koronkę.

Bardzo często oszczędności mogą wynikać z naszych upodobań – wybór pokrycia w standardowym kolorze pozwoli nawet na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w stosunku do kolorów robionych na specjalne zamówienie.

dykq08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dykq08k