Trwa ładowanie...

Przeczytaj, zanim kupisz oświetlenie LED

Początkowo stosowane głównie w oświetleniu przemysłowym, coraz liczniej pojawiają się w domach. Mowa o diodach LED, które zrewolucjonizowały rynek elektryczny. Energooszczędność, wysoka trwałość oraz możliwość dopasowania odpowiedniej barwy światła to tylko kilka najważniejszych zalet nowoczesnego oświetlenia LED. Czy warto w nie zainwestować? Na co zwracać uwagę, szukając idealnego oświetlenia domu?

Przeczytaj, zanim kupisz oświetlenie LEDŹródło: Shutterstock
d30qkuu
d30qkuu

Początkowo stosowane głównie w oświetleniu przemysłowym, coraz liczniej pojawiają się w domach. Mowa o diodach LED, które zrewolucjonizowały rynek elektryczny. Energooszczędność, wysoka trwałość oraz możliwość dopasowania odpowiedniej barwy światła to tylko kilka najważniejszych zalet nowoczesnego oświetlenia LED. Czy warto w nie zainwestować? Na co zwracać uwagę, szukając idealnego oświetlenia domu?

Nowa generacja

Odkrycie diod elektroluminescencyjnych, które dały początek czwartej generacji oświetlenia - technologii LED, miało miejsce już ponad 100 lat temu. Jednak do powszechnego użytku weszły dopiero w latach 60. Początkowo używane były w sprzęcie laboratoryjnym, w drogowej sygnalizacji świetlnej czy jako kontrolki sprzętu elektrycznego. Później w takim sprzęcie jak telewizory, radia, telefony, kalkulatory oraz zegarki. Obecnie stosuje się je praktycznie wszędzie – w instalacjach przemysłowych, w światłach samochodowych, w oświetleniu ulicznym i coraz częściej w prywatnych mieszkaniach.

d30qkuu

Żarówka LED, dioda LED - co dokładnie kryje się pod tym tajemniczym hasłem? LED – z angielskiego Lighting Emitting Diode, to dioda elektroluminescencyjna, czyli emitująca światło. Jej budowa opiera się na dwuwarstwowych półprzewodnikach. Po podłączeniu prądu elektrony przeskakują z jednej warstwy na drugą. W trakcie tego „przeskoku” wydzielają nadmiar energii w postaci światła. Tak, w dużym uproszczeniu, można opisać zasadę działania LED-ów – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux Lighting. Dzięki innowacyjnej konstrukcji diody elektroluminescencyjne cechują się bardzo szybkim czasem załączenia (ok. 100 ns) i w przeciwieństwie do klasycznych żarówek nie zużywają dużo energii podczas włączania światła – dodaje ekspert.

Ekologiczne, ekonomiczne, efektywne

Diody LED mają wiele zalet w porównaniu z pozostałymi technologiami oświetleniowymi. Przede wszystkim wyróżniają się największą skutecznością świetlną, a co za tym idzie, są najbardziej energooszczędne ze wszystkich źródeł światła oferowanych na rynku. Kolejnym istotnym walorem diod jest ich długotrwałość. Charakteryzują się przeciętym czasem pracy ok. 50 000 godzin, czyli 10 razy dłuższym od halogenów, a 25 razy od tradycyjnej żarówki. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść LED-ów jest fakt, że gdy kończy się ich żywotność, nie gasną od razu. Zaczynają wytwarzać coraz mniej światła, co daje wyraźny sygnał użytkownikom do zmiany oświetlenia.

Lista zalet diod LED jest jeszcze dłuższa - są odporne na uderzenia i wstrząsy, pozwalają osiągnąć praktycznie każdą barwę światła, nie emitują szkodliwych promieni UV. Ponadto są pozbawione rtęci, emitują bardzo małe ilości ciepła, zapalają się i gasną natychmiast po użyciu przełącznika światła. Dzięki bogatej gamie różnorodnych konstrukcji - od modułów począwszy, poprzez oprawy, na lampach skończywszy, ułatwiają projektowanie i aranżowanie przestrzeni z użyciem światła. Tam, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń zastosowanie zwykłych żarówek byłoby problematyczne, można łatwo zamontować pasek z diodami rozmieszczonymi szeregowo. Poza tym odporność pasków LED na kurz i wilgoć pozwala na swobodne stosowanie ich w kuchni, w pobliżu kuchenki gazowej, czy w łazience, jako element podświetlający podłogę – tłumaczy Dariusz Kiełek.

d30qkuu

W poszukiwaniu oświetlenia idealnego

Przed zakupem oświetlenia LED warto znać kilka podstawowych parametrów, które ułatwią wybór produktu zgodnego z twoimi potrzebami. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że diody ze względu na wysoką skuteczność świetlną mają nieporównywalnie mniejszą liczbę watów niż tradycyjne żarówki. Istotną wartością jest w tym przypadku liczba lumenów, która określa wielkość strumienia świetlnego. Jeśli do tej pory korzystałeś z tradycyjnych żarówek, najłatwiej będzie porównać, jak liczba watów przekłada się na jasność oświetlenia. Dla przykładu tradycyjna żarówka 25 W dostarcza światła o wartości od 220 do 250 lumenów, żarówka 75 W – od 920 do 1060 lumenów, a 100 W – od 1300 do 1530 lumenów – tłumaczy Dariusz Kiełek.

Innym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając produkty LED, jest kąt rozsyłu światła. Miejsca, w których zamierzasz umieścić oświetlenie, będą determinowały wybór konkretnego produktu. Jeśli szukasz żarówek do nocnej lampki, to najczęściej wystarczy wąska wiązka światła o kącie ok. 35 stopni. Jeżeli zaś chcesz oświetlić duże pomieszczenie, musisz wziąć pod uwagę lampy oferujące co najmniej 120 stopni.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wyboru barwy światła, która jest wyrażana w kelwinach (K). Bardzo dużo w tym wypadku zależy od indywidualnych upodobań, jednak istnieje kilka użytecznych zasad. Barwy ciepłe o wartości poniżej 3500 K dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zależy nam na stworzeniu atmosfery odpoczynku i relaksu, takich jak łazienka czy sypialnia. Natomiast barwy zimne - powyżej 5000 K, dzięki temu, że sprzyjają koncentracji, zalecane są do miejsc, w których pracujemy i uczymy się.

Jeżeli jesteś zdecydowany na wymianę lub zakup instalacji elektrycznej, złóż zapytanie ofertowe do firm z twojego regionu i porównaj ich oferty. Wybierz najbardziej konkurencyjną spośród nich.

d30qkuu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30qkuu