KuchniaPrzechowywanie w małej kuchni: sprawdzone pomysły

Przechowywanie w małej kuchni: sprawdzone pomysły

Nie ma takiej kuchni, która byłaby za duża dla aktywnej gospodyni, za to często się słyszy, że brakuje w niej miejsca na przechowywanie wielu sprzętów i produktów. Jak temu zaradzić? Poznaj sprawdzone pomysły na przechowywanie w małej kuchni.

Przechowywanie w małej kuchni: sprawdzone pomysły
Źródło zdjęć: © Shutterstock

22.02.2017 09:02

Nie ma takiej kuchni, która byłaby za duża dla aktywnej gospodyni, za to często się słyszy, że brakuje w niej miejsca na przechowywanie wielu sprzętów i produktów. Jak temu zaradzić? Poznaj sprawdzone pomysły na przechowywanie w małej kuchni.

Nawet mała kuchnia może być praktycznie i ergonomicznie zaaranżowana, dzięki czemu pomieścisz w niej niezbędne przedmioty. Trzeba tylko wyposażyć ją w sprytne mechanizmy i zastosować sprawdzone, nowoczesne rozwiązania.

Przechowywanie w kuchni: zagospodarowanie przestrzeni

Żadne miejsce w małej kuchni nie powinno pozostać niewykorzystane. Jeśli montujesz gotowy zestaw szafek, najczęściej pozostaje jeszcze na ścianie trochę wolnej przestrzeni. Warto w tym miejscu wpasować np. stojak na wino, otwarte półki na przyprawy lub teleskopowo wysuwany drążek z haczykami na patelnie albo podręczne przybory kuchenne.

Zapomniana bywa również przestrzeń nad okapem i wokół przewodu wyciągu. Można wykonać tam półki albo pełną zabudowę z drzwiczkami. Aby narożne szafki mogły służyć całą swoją przestrzenią, dobrze jest zainstalować w nich obrotowe półki lub system koszy na prowadnicach. Stojące korpusy wyposaż w szuflady i stelaże cargo zamiast zwykłych półek. Dzięki możliwości pełnego wysunięcia uzyskasz łatwy dostęp i wygodę przechowywania sprzętów oraz produktów żywnościowych.

Przechowywanie w kuchni: porządek w szafkach

Mnogość przedmiotów kuchennych, przypraw, przetworów, puszek itd. powoduje, że łatwo się wśród nich pogubić. Zachować porządek w szafkach pomoże ci wysuwana platforma z przegródkami – ustawisz w nich produkty lub elementy zastawy.

Segregację ułatwią też wkłady do szuflad: płytkie przeznaczone dla sztućców, głębsze na większe narzędzia kuchenne i wysokie np. na oliwę, ocet i olej. Mogą one przybierać też postać rynienek o półokrągłym przekroju. Łatwo umieścisz w nich małe słoiczki z przyprawami ułożone na bokach. Dzięki takiemu rozwiązaniu przez przezroczyste ścianki będziesz widzieć ich zawartość zamiast jedynie pokrywki.

To cię też zainteresuje: Jak dobrać idealne meble kuchenne?

Gumowe wkładki o gęstych wypustkach przeznaczone do przechowywania noży ułożonych na sztorc pozwolą zaoszczędzić miejsce. Do głębokich szuflad przydadzą się też stojaki na pokrywki garnków, które zawsze sprawiają kłopoty przy próbie układania na półkach.

Można też pokusić się o zagospodarowanie całej szafki stojącej na naczynia, tak aby wypełniały ją dwa mobilne ruszty analogiczne do wyposażenia zmywarki. Warto też umieścić kosze i segregatory śmieci na wysuwanych z szafek wózkach, co ułatwi ich obsługę. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest na wewnętrznej powierzchni drzwiczek szafki zamontować stelaż z uchwytem na ręczniki papierowe, małe półki na sprzęt czyszczący czy kosz na reklamówki.

Przechowywanie w kuchni: sprzęt podręczny

W zasięgu ręki przydadzą się w kuchni choćby noże, rękawice chroniące przed oparzeniem i przyprawy. Metalowe przedmioty dobrze jest umieszczać na listwach wyposażonych w magnes. Pozwoli to na szybkie ich zastosowanie i odłożenie na miejsce. Można zamontować je na ścianie nad blatem lub pod szafkami wiszącymi.

Do zawieszenia sprzętów praktyczny będzie reling z przesuwnymi haczykami. Zawiesimy na nim nawet porcelanowe pojemniki na zioła, muszą one być jednak wyposażone w ucho. Jeśli mamy dość miejsca na blacie warto ustawić na nim efektowny stojak na talerze i sztućce. Dzięki temu będą zawsze pod ręką.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)