Proste sterowanie światłem, urządzeniami i ogrzewaniem
04.06.2018 10:51
Najlepszy system sterowania domem to taki, który pozwoli nas wyręczyć z codziennych obowiązków, poprawia komfort życia i obniża koszty utrzymania. Domowa automatyka może zostać wykonana z jednego kompletnego systemu lub z kilku mniejszych podzespołów. W poniższym wpisie skupimy się na drugim rozwiązaniu – jak w prosty sposobów możemy sterować światłem, urządzeniami i ogrzewaniem?
Sterowanie oświetleniem ułatwi nam życie domowe, pozwoli także używać światło zgodnie z naszymi potrzebami. Podstawowymi funkcjami realizowanymi przez system sterowania oświetleniem jest przełączanie i ściemnianie. W najprostszym i najtańszym rozwiązaniu możemy to realizować przez wtyki gniazdowe z pilotem zdalnego sterowana lub taśmy i listwy LED ze sterowaniem radiowym. Jeśli chcemy cały proces zautomatyzować, możemy użyć włączników automatycznych, np. czujniki ruchu lub zmierzchowe. Te pierwsze włączają oświetlenie wtedy, gdy w najdziemy się w zasięgu ich działania – tzw. próg czułości możemy regulować manualnie. Czujniki zmierzchowe stosowane są do opraw zewnętrznych, pozwalają na automatyczne włączanie świata, gdy na dworze robi się ciemno, wyłączanie - gdy do pokoju pada duża ilość światła słonecznego. Dzięki włącznikom automatycznym zyskujemy większe możliwości oszczędzania na rachunkach za światło. Jeśli interesuje nas zdalne sterowanie oświetleniem wszystkie punkty świetlne musimy zintegrować z centralką sterującą, ta z kolei ma dostęp do domowej sieci Wi-Fi – zyskujemy możliwość sterowania oświetleniem z poziomu aplikacji na smartfon. Komunikacja między centralką a punktami oświetleniowymi może odbywać się za pośrednictwem przewodu magistralnego TP, tzw. skrętki dwuparowej ekranowanej lub za pomocą bezprzewodowego systemu KNX TP.
Okna pod kontrolą
W podobny sposób jak sterowanie oświetleniem, można rozwiązać też sterowanie wyposażeniem w domu np. roletami bądź oknami. Rolety mogą być automatycznie opuszczane w całym domu w chwili uzbrajania alarmu i odwrotnie – podniosą się, gdy alarm zostanie wyłączony. Siłownikiem rolet możemy sterować manualnie, poprzez łącznik ścienny lub zdalnie - poprzez sterownik Wi-Fi. Te drugie mają możliwość pracy w trybie harmonogramu dobowego. Aby chronić dom przed nadmiernymi stratami ciepła jak i przed nadmiernym nasłonecznieniem, można zaprogramować ich pracę w taki sposób, aby podnosiły się i upuszczały o określonych porach. System może sterować także otwieraniem okien, warunkiem jest montaż elektrycznych siłowników okiennych. Rozwiązanie to jest szczególnie praktyczne w oknach dachowych i przy dużych przeszkleniach. Dzięki nim można np. automatycznie otwierać okna o określonej porze dnia, zamykać je po wyjściu z domu. Uzupełnieniem elektrycznych siłowników są kontraktory, czyli magnetyczne czujniki otwarcia okna. Próba otwarcia okna w trakcie uzbrojonego alarmu powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego i natychmiastowe uruchomienie alarmu. Mogą również wstrzymać pracę centrali mechanicznej, gdy któryś z domowników zdecyduje się przewietrzyć pokój.
Kontrola nad ogrzewaniem
Inteligentny dozorca może również kontrolować nasz system grzewczy. Jego możliwości możemy wykorzystać po stronie źródła ciepła lub po stronie instalacji grzejnikowej. W przypadku kotła gazowego lub olejowego, warto wyposażyć go w elektroniczny regulator pogody. Mierzy on temperaturę po stronie czujnika zewnętrznego i dostosowuje temperaturę wody grzewczej względem tzw. krzywej grzewczej. Dostosowuje ona parametry instalacji, liniowo do występujących w budynku strat ciepła - im niższa temperatura na zewnątrz tym wyższa temperatura wody grzewczej. Dzięki wykorzystaniu regulatora pogodowego nie występuje ryzyku przegrzewu pomieszczeń, co ma szczególne znaczenie dla ogrzewania podłogowego. W przypadku tradycyjnych instalacji na paliwo stałe, temperaturą wody grzewczej możemy sterować przy wykorzystaniu regulatora pogodowego i zaworu mieszającego lub bufora. Sterowanie grzejnikami bądź ogrzewaniem podłogowym możemy zautomatyzować, wykorzystując w najprostszym rozwiązaniu termostaty elektroniczne lub siłowniki na rozdzielaczach grzejnikowych/podłogowych podłączonych do listw zasilających. Zarówno termostaty elektronicznie jak i listwy zasilające wymagają wpięcia do sterownika WI-fi, który daje nam możliwość obniżania temperatury po wyjściu z domu i jej podwyższania przed powrotem. Takie rozwiązanie z pewnością przełoży się na niższe koszty ogrzewania.