Proste sposoby na nieszczelne okna
Pierwsze objawy nieszczelnych okien często ignorujemy. Winą za pogłębiający się chłód obarczamy aurę, z czasem jednak od okien zaczyna coraz bardziej "ciągnąć". Potem pojawiają się coraz większe nieszczelności, skutkujące wyraźnie odczuwalnym napływem zimnego powietrza.
19.02.2019 | aktual.: 21.02.2019 18:42
Prawidłowe osadzenie okien
Prawidłowe osadzenie okien to jedna z podstawowych zasad właściwej gospodarki cieplnej naszych mieszkań i domów. Ten etap jest często lekceważony zarówno przez inwestorów, jak i monterów. Przecież kupiliśmy doskonałe, nowoczesne okna spełniające najnowsze i najbardziej rygorystyczne normy. Co więc może pójść nie tak? Mówiąc krótko – wszystko.
Technologia osadzenia okna w konstrukcji budynku jest niebywale ważnym elementem budowy. Oczywiste jest wymaganie stabilnego i solidnego zamocowania. Czasy pseudofachowców lansujących tezę skuteczności mocowania na samą pianką na szczęście odchodzą w niepamięć. Solidność montażu gwarantują normy i zalecenia precyzyjnie określające liczbę oraz rozmieszczenie mechanicznych punktów montażowych oraz sposób ich wykonania.
Czy pianka jest zła?
Popularna, często stosowana pianka montażowa nie jest złym rozwiązaniem. Jej podstawowe zalety to łatwość aplikacji oraz korzystny stosunek jakości do ceny. Jest wodoszczelna, posiada także dobre parametry izolacyjne. Nie jest jednak wieczna i wraz z upływem czasu ulega niszczeniu. Proces ten przebiega tym szybciej, im bardziej pianka jest narażona na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy woda.
Kwestią kluczową staje się zabezpieczenie warstwy izolacyjnej przed wspomnianymi wpływami atmosferycznymi. Z pomocą przychodzi taśma paroizolacyjna zabezpieczająca konstrukcję od strony zewnętrznej. Jej podstawowe zalety to elastyczność (taśma pracuje wraz z budynkiem, ograniczając ryzyko powstawania pęknięć), możliwość pokrycia dowolnym wykończeniem, a wreszcie łatwość montażu. O ile jednak sam proces montażu nie jest skomplikowany, o tyle należy zadbać o staranność wykonania. Właściwie dobrana taśma nie tylko zabezpieczy warstwę uszczelniającą przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też zadba o prawidłową dyfuzję pary wodnej.
Co od wewnątrz?
Utrata komfortu cieplnego może być wynikiem zniszczonych uszczelek izolacyjnych. Jest to problem, z którym stosunkowo łatwo możemy sobie poradzić we własnym zakresie. Dostępne na rynku uszczelki do okien charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz prostotą montażu. Sprzedawane są w rolkach, najczęściej o długości 10 m. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na ich kształt - jest on dobrany do poszczególnych systemów okiennych. Wymiana zniszczonej uszczelki polega na jej usunięciu i dokładnym oczyszczeniu powierzchni, a następnie zamontowaniu nowej, zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu. Cały proces jest prosty i szybki, a pracę można sobie znacznie ułatwić, pokrywając powierzchnię styku wodą z preparatem myjącym, na przykład płynem do naczyń.
Warto dodać, że poza zagwarantowaniem izolacji cieplnej, uszczelki poprawiają także izolację akustyczną, co wyraźnie wpływa na komfort przebywania w tak chronionych wnętrzach.