Projekty domów do 100 m2. Idealne na niewielką działkę

Funkcjonalny dom to komfortowy dom, w którym można żyć wygodnie zarówno teraz, jak i za kilkanaście lat. Olbrzymią rolę odgrywa dobór projektu domu – decyduje on o rozmieszczeniu pomieszczeń, ich metrażu czy układzie okien. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza, gdy decydujesz się na niewielki dom. O czym warto pamiętać wybierając projekty domów do 100 m2?

Projekty domów do 100 m2. Idealne na niewielką działkę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.07.2018 | aktual.: 08.07.2019 12:18

Projekty małych domów – co warto o nich wiedzieć?

Są to projekty, które zakładają budowę 50-100 m2 powierzchni użytkowej. Co istotne, mogą to być zarówno domy piętrowe, parterowe czy z poddaszem użytkowym. To, który wariant wybierzesz, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i powierzchni Twojej działki. Przed wyborem gotowego projektu domu do 100 m2 zastanów się, jakie są oczekiwania Twoje i reszty rodziny.

O finalnym efekcie decydują głównie: prosta i zwarta bryła budynku, wejście ulokowane w pośrodku domu, które odgrodzi strefę dzienną od sypialnianej, subtelne schody (np. ażurowe), które pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca i dzięki minimalistycznej formie nie będą przytłaczać pomieszczenia.
Budowa małego domu może okazać się dobrą drogą ku oszczędnościom – zarówno na etapie budowy domu, jak i w czasie użytkowania. Mniejsza powierzchnia do ogrzewania, utrzymania i sprzątania.

Projekty domów do 100 m2 – niech sprytne przechowywanie będzie atutem Twojego gniazdka!

Zwłaszcza w niewielkich domach każdy metr kwadratowy powierzchni jest na miarę złota. Dlatego możesz zdecydować się na rozwiązania, które optycznie powiększą Twoje wnętrze – dobrym pomysłem może okazać się kuchnia otwarta na salon. Zwłaszcza jeśli prowadzisz aktywne życie rodzinne i chcesz spędzać więcej czasu z domownikami. Rozwiązanie to jest również korzystne, jeśli codzienne gotowanie nie jest Twoją pasją – zaoszczędzisz sporo miejsca i jednocześnie nie będziesz widzieć piętrzącej się w zlewie sterty garnków. Strefę kuchenną od rekreacyjnej możesz oddzielić wyspą lub jadalnianym stołem. Istotna również może okazać się decyzja o garażu – dostępne są projekty małych domów z garażem, można również postawić obok domu garaż wolnostojący. Oba rozwiązania mają swoje plusy, jednak warto pamiętać, że garaż zwarty w bryle domu jednorodzinnego pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, które może być później przeznaczone do budowy tarasu czy ogródka.

Projekt domu do 100 m2 funkcjonalny na lata

Projekt małego domu powinien być skrojony tak, by uwzględnić nie tylko bieżące potrzeby, ale również te przyszłe. Dlatego w projekcie możesz uwzględnić dodatkowy pokój, który będzie mógł pełnić funkcję gabinetu czy pokoju dla nowonarodzonego członka rodziny.

Projekt małego domu a strony świata

Aby mały dom był w pełni funkcjonalny, należy zwrócić uwagę na rozstaw okien i ustawienie domu względem stron świata. Duża liczba okien pozwoli lepiej oświetlić wnętrze promieniami słonecznymi, jednak mogą okazać się one problemem aranżacyjnym, bo nie będzie gdzie postawić mebli. Ogromne znaczenie ma również korzystne ustawienie budynku.
• Zacieniona i chłodna północ to idealne rozwiązanie dla spiżarni, garażu czy pralni.
• Ulokowanie sypialni i gabinetu na wschodzie sprzyja osobom, które lubią wcześnie wstawać.
• Słoneczna południowa strona domu to wymarzone miejsce na odpoczynek. W strefie południowej lub południowo-zachodniej warto urządzić salon czy taras.

Więcej gotowych projektów znajdziesz na www.extradom.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)