Projekty domów bliźniaków – czy i jak je wybrać?
Dom bliźniak jest często spotykany na terenie polskich miast i przedmieść. Jest czymś pomiędzy mieszkaniem w bloku a domem jednorodzinnym. Czy jednak warto wybrać projekt takiego domu? I jeśli już, to jak wybrać odpowiedni? Na te pytania odpowiada niniejszy artykuł.
28.11.2019 14:26
Projekty domów bliźniaków – dla kogo?
Bliźniaki są rozwiązaniem dla osób, które dysponują nieco mniejszym budżetem a marzą swoim domku z ogródkiem. Jego budowa nie jest tak kosztowna jak domu wolnostojącego natomiast może oferować taki sam komfort. Wystarczy wybrać właśnie odpowiednie rozwiązania architektoniczne oferowane przez różne projekty. Wielkim plusem działającym na korzyść domów bliźniaków jest to, że mogą być wybudowane nawet na wąskiej działce. Nie trzeba więc wykosztować się na parcelę, a zaoszczędzone pieniądze mogą być zainwestowane w ciekawy wystrój domu. Część osób może się obawiać sąsiada za ścianą, jednak z łatwością znaleźć można projekt domów bliźniaków, które oddzielone są od siebie garażami. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem, dającym gwarancję pozytywnego sąsiedztwa, jest kupno bliźniaków z kimś zaufanym. Może to być lubiany przyjaciel lub członek rodziny. Albo dotychczasowy dobry sąsiad, zza ściany w bloku, który również ma dość mieszkania w budynku wielopiętrowym. Dobre sąsiedztwo zapewnia nie tylko komfort ale i bezpieczeństwo.
Projekty domów bliźniaków – ogólne cechy
Projekty domów bliźniaków zaczynają się od powierzchni użytkowej przekraczającej 100m2. Należy jednak podzielić tę liczbę przez 2. Projekty bowiem (i ceny) mówią o budowie całego bliźniaka czyli połączonych ze sobą dwóch domów. A więc kupując przykładowo bliźniaka ok 200m2, jeden dom będzie mieć ok 100m2. Choć najczęściej można spotkać bliźniaki z garażami, to nie są one regułą, dostępne są też warianty bez garażu. Ilość stanowisk garażowych również jest do uzgodnienia. Najczęściej są to garaże mieszczące jedno auto ale można zamówić projekt bliźniaka uwzględniający więcej pojazdów. Projekty bliźniaków przewidują kotłownię na ekogroszek, na paliwo stałe lub na piec gazowy. Sposób ogrzewania domu można więc wybrać dowolnie. Możemy wybrać też projekt bliźniaka podpiwniczony lub bez piwnicy. Również rodzaj dachu jest kwestią wyboru, a więc może on być płaski bądź też jedno lub dwuspadowy. Układ pomieszczeń też jest różny w różnych projektach, zależnie od konkretnego bliźniaka.
Projekty domów bliźniaków – wariant duży i drogi
Przyjrzyjmy się przykładowemu projektowi dużego bliźniaka. Projekt domu JM B5 CE jest projektem domu o powierzchni użytkowej przekraczającej 358m2. Znajdziesz go w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/. Z zewnątrz przypomina on dworek. Jest to dom piętrowy. Na parterze bliźniaki graniczą ze sobą garażem i kuchnią. Oprócz tych pomieszczeń, na parterze znajdują się salon, wiatrołap, łazienka, pokój, pomieszczenie techniczne i schody prowadzące na wyższą kondygnację. Na piętrze domy oddzielone przez ściany łazienką, pokojem i garderobą. Poza nimi, na kondygnacji tej mieszczą się jeszcze 3 pokoje i wyjście na balkon. W projekcie nie przewidziano piwnicy. Duża powierzchnia i ilość pokojów sprawiają, że ten projekt jest stworzony dla większych rodzin. On sam kosztuje ok. 4000zł natomiast dom w stanie surowym to koszt ok. 610 000zł.
Projekty domów bliźniaków – wariant nieduży i tani
DCE TWIN MODERN B to nieduży bliźniak, zaprojektowany w nowoczesnym stylu, przypominającym rozwiązania skandynawskie. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 129m2. Na parterze znajduje się garaż, wiatrołap, pokój dzienny, kuchnia połączona z jadalnią, toaleta, spiżarnia, pomieszczenie techniczne i gabinet. Na piętrze natomiast znajdują się 2 pokoje, sypialnia, garderoba oraz łazienka. Z sypialni wychodzi się na balkon, który jest jednocześnie dachem garażu. Cena tego projektu to niewiele ponad 3000zł zaś za sam dom w stanie surowym trzeba będzie zapłacić niecałe 220 000zł. Jest to więc cena mieszkania w większym mieście. Widać więc, że projekty domów bliźniaków mogą sprostać nawet najbardziej wyśrubowanym oczekiwaniom.