Trwa ładowanie...
Kalkulatory Budowlane
ogród
24-06-2019 14:19

Projektujemy ogród przy domu. Na co musisz zwrócić uwagę?

Duży, czy mały – to nieistotne. Zaprojektowanie ogrodu zawsze jest skomplikowane. W końcu trzeba zagospodarować przestrzeń, wytyczyć miejsca na rabaty i drzewa i jeszcze odpowiednio dobrać do siebie rośliny, by ich okresy kwitnienia się uzupełniały. Dobry pomysł na ogród to absolutna podstawa.

Projektujemy ogród przy domu. Na co musisz zwrócić uwagę?Źródło: iStock.com
d1qs8ze
d1qs8ze

Samodzielne projekty

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu nie jest łatwe, obojętnie, czy masz do zagospodarowania dużą przestrzeń czy zaledwie kilka arów. To wymagające zdanie, ale może naprawdę przysporzyć ci wiele frajdy, warto więc się za to zabrać. Będziesz mieć pewność, że ogród spełnia absolutnie wszystkie twoje wymagania i jest idealnie dopasowany do twoich potrzeb i preferencji.

Pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim zabierzesz się do pracy jest to, do czego ma ci służyć ta przestrzeń. Chcesz w niej mieć miejsce na zabawę dla dzieci, grilla i robienie przyjęć? A może ma być to reprezentacyjny ogród pełen kwiatów, w którym wytyczysz jeszcze dodatkową przestrzeń na warzywa i owoce? Kiedy określisz czego w zasadzie oczekujesz od swojego ogrodu, znacznie łatwiej będzie znaleźć ci odpowiedni plan ogrodu dla siebie.

Planowanie powinieneś rozpocząć nie od przekopywania i sadzenia, na to jeszcze przyjdzie czas. Raczej powinieneś zacząć od rozeznania się w literaturze fachowej i branżowych czasopismach. To podstawa, dowiedz się, kiedy sadzi się większe rośliny, które chcesz mieć w swoim ogrodzie i jak przygotować podłoże pod uprawę. Tego rodzaju literatura to także kopalnia inspiracji i pomysłów. Możesz znaleźć tam zdjęcia ogrodów wraz z opisami nazw gatunków i odmian, więc łatwiej będzie ci odnaleźć interesujące cię rośliny. Dobrym pomysłem jest także obejrzenie zdjęć w internetowych galeriach. Dokładnie przejrzyj je pod takim kątem, czy wszystkie rośliny nadają się do naszego klimatu i do orientacji twojego ogrodu. Jeśli dysponujesz działką o powierzchni 8 arów, w tym artykule znajdziesz porady i koszty aranżacji ogrodu.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Piętrowa roślinność

Decydując się na własny pomysł na ogród, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kwiaty ogrodowe powinny być sadzone piętrowo – im dalej od środka, tym wyższe. Dzięki temu do wszystkich będzie docierało słońce i, co równie ważne, wszystkie będą świetnie widoczne. Taka struktura ogrodu także wspaniale się prezentuje. Ważne także, by nic nie sadzić na samym środku, a już na pewno zrezygnować z umieszczenia w tym miejscu drzewa lub krzewu owocowego. To podstawa, ponieważ nawet duże ogrody w takiej sytuacji wydają się po prostu małe i przytłoczone.

d1qs8ze

Terminy kwitnienia roślin

Dodatkowo ważną rolę odgrywają tutaj kwiaty ogrodowe, a raczej ich terminy kwitnienia. Chociaż najczęściej najbardziej kuszą nas kwiaty cebulkowe, które wabią kolorami już bardzo wczesną wiosną, jednak ich zagęszczenie nie jest najlepszym pomysłem. Chociaż faktycznie w marcu i kwietniu ogród będzie wyglądał bajkowo, później może okazać się, że będzie jednobarwnie zielony i po prostu nudny. Wybierając rośliny do ogrodu kieruj się okresami kwitnienia i wybierz po kilka gatunków na każdą porę roku.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wybór drzew i krzewów

Kolejną ważną zasadą, o której czasami zapominamy, jest fakt, że drzewa rosną nie tylko w górę, ale także wszerz pod ziemią. Dlatego idealny plan ogrodu zakłada nie tylko moment obecny, ale także to, jak ogród będzie się prezentował za 5, 10 czy 20 lat. Drzewa i krzew rozwijają się powoli, ale raczej zostaną w jednym miejscu na bardzo długo, trzeba więc zapewnić dla nich jak najwięcej przestrzeni. Twój pomysł na ogród musi rozpatrywać je jako dorosłe egzemplarze, a nie małe sadzonki.

Swoboda dostępu

Jednak najważniejsza zasada, bez której projekty się nie udają: ułatw sobie opiekę nad roślinami. Dziki gąszcz pięknie wygląda, ale zaplanuj ogród tak, by mieć swobodny dostęp do każdej rośliny, drzewa czy krzewu. Zaprojektuj także ścieżki i obrzeża, niech twoje prace zaczną się od wytyczenia biegu chodników lub krawężników. W końcu musisz mieć miejsce, by móc zadbać o rośliny i zapewnić im odpowiednią pielęgnację.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Projekty od specjalistów

Własny projekt to świetna zabawa, jeśli jednak obawiasz się, że nie podołasz takiemu wyzwaniu lub po prostu nazwy roślin i ich pielęgnacja nie do końca cię interesują, świetnym pomysłem jest znalezienie specjalisty. Architektura krajobrazu to branża, która intensywnie się rozwija, na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju firm, które oferują wykonanie profesjonalnego projektu.

d1qs8ze

Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Jednym z nich jest oczywiście także to, że możesz mieć gwarancję, że ogród będzie pięknie się prezentował przez cały rok. Projekty tego typu są tak przemyślane, by wszystkie rabaty były zawsze wspaniale kolorowe i żywe. Ponadto bardzo często są one wykonywane przez firmy, które oferują usługi ogrodnicze. W pakiecie możesz dostać duży rabat na pielęgnację w ogrodzie. Cena takiego rozwiązania nie jest wcale wysoka, dlatego nie musisz obawiać się, że profesjonalny pomysł na ogród zniszczy twoją kieszeń.

Nie bój się także, że projekty będą wykorzystywały rośliny, których pielęgnacja zajmie ci więcej czasu lub będzie wymagała doświadczenia, którego nie masz. Projektanci z pewnością wezmą pod uwagę twoje preferencje i zapytają o to, czy zamierzasz wykorzystać usługi ogrodnicze, czy samodzielnie pielęgnować rabaty. W tym drugim przypadku dopasują rodzaj roślin do twoich preferencji i czasu, który możesz na to poświęcić.

Tego rodzaju plan ogrodu także weźmie pod uwagę twoje możliwości finansowe. Możesz mieć pewność, że cena wszystkich roślin, nawierzchni, dodatków, akcesoriów czy budynków nie przekroczy twojego budżetu. Jeśli szukasz roślin do ogrodu, w tym artykule znajdziesz przegląd tych najpopularniejszych wraz z cenami.

Materiał prasowy
Źródło: Materiał prasowy

Ile kosztuje projekt?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie o koszty. Cena jest zależna od bardzo wielu czynników, z których najważniejszym jest ten związany z jego powierzchnią i rodzajem zabudowy, którą chcesz tam rozłożyć. Pomysł na ogród, który dostarczy ci projektant, może mieć różne wersje. Oczywiście te najbardziej rozbudowane będą najdroższe, a te najprostsze, które tylko zakładają rozmieszczenie konkretnych elementów ogrodu, będą znacznie tańsze, ale także mniej szczegółowe.

d1qs8ze

Najczęściej cena jest przeliczana w skali za metr kwadratowy, z tym założeniem, że im mniejszy ogród, tym cena jest wyższa. Jeden metr kwadratowy małej działki może kosztować kilkadziesiąt złotych, w przypadku większej powierzchni jest obniżony do kilku – kilkunastu złotych. Pomysł uwzględnia także cenę za zaprojektowanie altanki czy domku wypoczynkowego, który będzie płatny dodatkowo. Można powiedzieć, że cena ogrodu o standardowej wielkości 1000 metrów kwadratowych waha się w granicach od 2 do 5 tysięcy złotych. Oczywiście jest to zależne od rodzaju opracowania, jeśli jest bardziej szczegółowe, możesz spodziewać się, że cena będzie wynosiła około 7-8 tysięcy złotych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d1qs8ze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qs8ze